Jakie są korzyści z przechowywania danych w chmurze?

Przechowywanie danych w chmurze niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Mowa tutaj przede wszystkim o wzroście bezpieczeństwa, skalowalności i elastyczności oraz ograniczeniu kosztów. W poniższym artykule omawiamy wszystkie najważniejsze zalety wynikające z inwestycji w chmurę.

Chmura – co to takiego?

Chmura to określenie dla wyspecjalizowanej usługi, dzięki której można przechowywać dane na serwerze usługodawcy za pośrednictwem Internetu. Dzięki chmurze nie musimy przechowywać już danych na fizycznym dysku. Przechowywanie danych w chmurze ma sporo atutów, dlatego cieszy się coraz większą popularnością – nie tylko wśród firm, ale również wielu indywidualnych użytkowników.

Skalowalność i elastyczność

Jest to jedna z najważniejszych zalet chmury obliczeniowej, ponieważ zarówno firmy jak i osoby indywidualne mogą dostosowywać ilość dostępnych zasobów do swoich własnych potrzeb. Gdy dysponujemy chmurę, nie musimy zamawiać przestrzeni do magazynowania danych „na zapas”, ponieważ tego typu modyfikacje można wprowadzać w dowolnie przez siebie wybranym momencie. Zawsze, gdy nasze potrzeby w zakresie przetwarzania danych ulegają zmianom, możemy szybko podejmować decyzje.

Szybki dostęp i niezawodność

Do wszystkich zgromadzonych przez nas plików mamy dostęp z dowolnie wybranego urządzenia – zarówno komputera, laptopa, smartfona jak i tabletu. Wystarczy, że będzie ono podłączone do sieci internetowej. W tej chwili istnieją również takie chmury obliczeniowe, które oferują dostęp w trybie offline.

Zaletą chmury jest także niezawodność. W przypadku, gdy korzystamy z tradycyjnego dysku, np. HDD, wówczas ryzyko, że ulegnie on awarii, jest niezwykle wysokie. Jeśli firma dysponuje ważnymi danymi i chce je w optymalny sposób zabezpieczyć, inwestycja w chmurę będzie najlepszym rozwiązaniem.

Większe bezpieczeństwo

Podmioty oferujące nowoczesne technologie chmurowe dbają także o bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Są również zobowiązane do przestrzegania rygorystycznych norm w zakresie przetwarzania danych osobowych, takich jak RODO.

Dane gromadzone za pośrednictwem chmury są chronione zarówno pod względem fizycznym jak i cyfrowym. Miejsce, w którym znajdują się serwery danej chmury, ma zazwyczaj zapewnione ochronę całodobową, monitoring wizyjny oraz kontrolę dostępu do pomieszczeń z wykorzystaniem technologii biometrycznych.

Z kolei nad bezpieczeństwem cyfrowym czuwają specjaliści IT mający wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Dbają oni o to, aby wszystkie dane były odpowiednio zaszyfrowywane, a ryzyko wystąpienia ataków hakerskich ograniczone do absolutnego minimum.

O sposobach na zwiększenie bezpieczeństwa danych w chmurze można przeczytać na portalu https://businessintelligence.pl/jak-zwiekszyc-bezpieczenstwo-danych-w-chmurze/.

Ograniczenie kosztów

Inwestycja w chmurę obliczeniową przyczynia się także do znacznego ograniczenia ponoszonych kosztów. Warto wiedzieć, że przeniesienie danych do chmury jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla małych firm. Samodzielne zarządzanie danymi oraz ich odpowiednie zabezpieczenie byłoby niezwykle kosztowne, a gdy te kompetencje powierza się profesjonalnym dostawcom chmury, koszt jest zdecydowanie niższy.

Podsumowanie

Inwestycja w rozwiązania chmurowe przynosi firmie wiele korzyści. Dzięki chmurze dane są odpowiednio zabezpieczone, a dodatkowo koszty związane z przetwarzaniem danych są niższe. Atutem chmury jest także fakt, że ilość dostępnych zasobów można łatwo modyfikować. Więcej informacji o korzyściach wynikających z implementacji rozwiązań chmurowych w firmie można przeczytać na portalu https://businessintelligence.pl/.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.