Oprogramowanie PrestaShop jest darmowe, przez co wiele osób zaczyna od niego swoją przygodę prowadzenia sklepu internetowego. Tego typu sklep PrestaShop pozwala szybko stworzyć funkcjonalną witrynę, dzięki której można postawić pierwsze kroki w sprzedaży online. Strona www pozwoli zbierać dane klientów, realizować podstawowe zamówienia i w pewnym stopniu może zostać dostosowana do indywidualnych potrzeb. Sprawdzi się to przy małych sklepach, jak i może być wykorzystane w dużych sklepach, gdzie potrzebne są dodatkowe opcje w panelu administracyjnym.
Z tego powodu osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem sklepu, powinny mieć świadomość, że oprogramowanie nie jest idealne. Jednocześnie zawsze można skorzystać z dodatków, które rozszerzą możliwości twojego sklepu. Przy okazji można wybrać jeden z wielu gotowych szablonów, aby sklep na PrestaShop zyskał nowy wygląd. Sprawdź, gdzie można znaleźć rozszerzenia, które wprowadzą nowe opcje do panelu administracyjnego, ułatwią odczyt logów serwera www oraz pozwolą wykorzystywać systemy rabatowe dla klientów.
Dlaczego trzeba instalować dodatki do sklepu internetowego PrestaShop?
Dzięki zastosowaniu licencji open source każda osoba ma prawo pobrać darmowe oprogramowanie PrestaShop i uruchomić swój sklep. Ta platforma może pracować z różnymi produktami, więc nie ma znaczenia rodzaj produktów ani to, jakie formy płatności chcesz akceptować. Wystarczy wykupić hosting i po wprowadzeniu kilku ustawień rozpocząć sprzedaż w internecie. Tak stworzona strona zapewni dostęp do składania zamówień i ich obsługi, ale tak naprawdę oferuje bardzo ograniczone funkcje. Programiści umożliwili więc rozbudowę przez specjalne moduły, dzięki którym można zyskać wiele funkcjonalności.
Jak ulepszyć oprogramowanie PrestaShop?
Kategorie takich rozszerzeń można sprawdzić na stronie z polskimi dodatkami do PrestaShop od x13, gdzie klientom prezentowane są moduły, które przydadzą się w każdym nowoczesnym sklepie. Wśród nich są takie wtyczki, które pozwolą lepiej promować produkty lub pozwolą szybciej realizować przesyłki. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy programistów, którzy zadbają o to, aby nowa funkcjonalność została prawidłowo wdrożona. Dzięki temu sklep będzie wydajny, a klienci nie będą narzekali na wolne działanie lub inne problemy.
Czego wymaga nowoczesny sklep internetowy?
Oprócz wtyczek trzeba oczywiście pamiętać, że wpływ na to, czy wszystko działa bez problemów ma także wydajny hosting. Nie należy więc na tym oszczędzać. Przydadzą się również narzędzia do seo i zarządzania zamówieniami.