Jeszcze do niedawna praca asystenta kojarzona była z typową pracą biurową, którą wykonywało się jedynie stacjonarnie. Dziś jednak asystent wykonuje swoje obowiązki także zdalnie, z dowolnego miejsca na świecie. Jak wygląda praca zdalnego asystenta, jakie ma zadania do wykonania oraz w jakich godzinach pracuje?
Obowiązki zdalnego asystenta
Wiele osób zastanawia się, co robi wirtualny asystent i w jakich dokładnie godzinach pracuje. Otóż zakres obowiązków zdalnego asystenta nie został jednoznacznie określony. Oznacza to, że konkretne zadania przydziela mu przełożony, zgodnie z potrzebami danej firmy. Na ogół zdalni asystenci zajmują się dokładnie tym samym, czym niegdyś sekretarki w firmach. Ich praca polega więc na prowadzeniu kalendarza przełożonego, organizowaniu spotkań, kontrolowaniu obiegu dokumentów w firmie, organizowaniu podróży służbowych, dopełnianiu wszelkich formalności urzędowych. Czasami zdalni asystenci przejmują także część obowiązków księgowych oraz kadrowych – mogą na przykład wykonywać przelewy bankowe czy prowadzić karty pracy poszczególnych pracowników. Oczywiście zdalny asystent nie zajmuje się witaniem gości czy przygotowywaniem dla nich napojów, co wynika z faktu, iż bardzo często pracuje on dla firm, które nie mają własnej siedziby, a działają wirtualnie. Na świecie z roku na rok takich firm powstaje coraz więcej, zatem nic dziwnego, że zapotrzebowanie na zdalnych asystentów wzrasta. W praktyce asystent zdalny może zajmować się wszystkim, co tylko zleci mu pracodawca – oczywiście w granicach prawa oraz własnych możliwości czy kompetencji.
Godziny pracy zdalnego asystenta
Asystenci w biurach pracują w godzinach biznesowych, czyli zwykle od 8 do 16 bądź od 9 do 17. Z drugiej strony często zdarza im się zostawać po pracy, jeśli akurat odbywa się jakieś ważne spotkanie bądź szef zleci im wykonanie dodatkowych zadań. Praca wirtualnego asystenta zwykle odbywa się w godzinach nienormowanych, co oznacza, że nie wykonują oni swoich obowiązków przez pełne 8 godzin jednym ciągiem. Asystentowi zdarza się pracować po 12 godzin dziennie, a czasami jedynie przez 5 godzin, w zależności od aktualnych potrzeb i zadań do wykonania. Co ciekawe, choć wirtualni asystenci zaczynają pracę z samego rana, to robią sobie w międzyczasie przerwę na lunch, a następnie wracają do wykonywania swoich obowiązków wieczorem. W praktyce godziny pracy zależą od ustaleń z przełożonym. Niektóre firmy wymagają, aby wirtualny asystent pracował od 8 do 16, lecz jest to rzadkość. Choć wielu osobom wydaje się, że elastyczne godziny pracy wirtualnego asystenta nie są zaletą, to sami zainteresowani bardzo chwalą sobie taki system zatrudnienia. Warto pamiętać, że wirtualny asystent może pracować z dowolnego miejsca na ziemi, dlatego często wybierają nieco cieplejsze kraje niż Polska. Styl życia w Hiszpanii, w Grecji czy we Włoszech jest zupełnie inny, niż w tutaj, stąd też wirtualni asystenci doskonale się w nich odnajdują.
Kto może zostać wirtualnym asystentem?
Zastanawiając się, co to wirtualny asystent, do razu pojawia się pytanie, jak nim zostać? Otóż nie każdy może przejąć na siebie obowiązki wirtualnego asystenta – pracować w tym zawodzie może jedynie osoba zorganizowana, która umie ustalać priorytety i która doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni w strukturze organizacyjnej firmy. Niektóre instytucje organizują kursy na wirtualnego asystenta, które z pewnością mogą okazać się pomocne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czego dokładnie wymaga konkretny pracodawca. Okazuje się, że zakres obowiązków wirtualnego asystenta różni się w zależności od danej oferty – jedni wymagają na przykład płynnej znajomości języka niemieckiego, inni zaś znajomości podstaw księgowości. Co ciekawe, asystent wirtualny, ze względu na specyfikę pracy, może poszukiwać zatrudnienia w firmach z całego świata, a nie tylko działających na terenie kraju, z którego pochodzi, co daje ogromne możliwości rozwoju.