Założenie swojej firmy wiąże się ze sporym ryzykiem. Niestety, bardzo często dochodzi do finansowego fiasku i nachodzi czas, kiedy trzeba zamknąć firmę. Dopięcie formalności to nie wszystko! Pozostaje kwestia opróżnienia biura… na własną rękę lub przy pomocy ekipy fachowców. Niektórzy wybierają też pomoc od rodziny. Na co Ty się zdecydujesz? Czytaj dalej!
Bezpieczne opróżnienie biura
Każdy przedsiębiorca, zakładając firmę, rejestruje działalność w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Zamknięcie firmy zmusza też do wizyty w Urzędzie Gminy w celu wyrejestrowania firmy z bazy. Złożenie wniosku i wyrejestrowanie firmy to jednak wbrew pozorom najłatwiejsza czynność. Pozostaje jeszcze kwestia sprzętu firmowego, mebli, śmieci oraz wszelkich innych przedmiotów przeznaczonych do utylizacji. A na koniec oczywiście sprzątanie. Samodzielnie zrobienie porządku zajmie ogromną ilość czasu, dlatego mądrym krokiem, będzie skorzystanie z paru możliwości. Do wyboru do koloru.
- profesjonalna firma – gdy ogarnąłeś już wszystkie papiery, to niezbędna będzie Ci jeszcze pomoc fachowców, którzy uprzątną za Ciebie resztę. Rozbiórka zabudowy biura to nie problem, jednak powstałe odpady mogą być dużym utrapieniem. Co do nich należy? Ścianki działowe, pozostałości po drewnianych elementach, elementy wentylacji i klimatyzacji, a do tego wszystkie niezliczone metry pozostałej wykładziny. Zgrana ekipa szybko i sprawnie wyczyści wskazany przez Ciebie obszar. Wszystkie odpady trafią tam, gdzie trzeba, a Ty, jako przedsiębiorca zaoszczędzisz nerwy i bezcenny czas.
- pomoc rodziny – zawsze kiedy chcesz trochę zaoszczędzić, to warto poprosić o pomoc najbliższych. Dlaczego ma to swoje dobre strony? Członek rodziny będzie mógł zabrać bezużyteczny dla Ciebie element do swojego domu. Z racji na brak doświadczenia, sprzątanie może zająć dłuższą chwilę, jednak Twój portfel nie zostanie uszczuplony nawet o gram. Resztę niepotrzebnego sprzętu, rodzina może wywieźć na wysypisko,
- sprzedaż – warto poszukać chętnego na zakup sprzętu elektronicznego. Co prawda komputery są często poleasingowe – przechodzą z rąk jednej firmy do drugiej, jednak co Ci szkodzi spróbować. Inaczej sprawa wygląda z meblami. Jeśli masz czas, to na pewno w mig ktoś się do Ciebie odezwie. Meble biurowe są przeważnie solidne, dlatego świetnie odnajdą się w każdym gospodarstwie domowym lub… w kolejnej firmie. W sytuacji, kiedy czas Cię nagli, to wyposażenie firmowe możesz po prostu oddać – instytucje kulturowe chętnie przyjmą biurka, a sprzęt komputerowy zaspokoi niewielkie potrzeby szkół lub domów opieki.
Zrób to sam!
Likwidacja wyposażenie biurowego to spore wyzwanie logistyczne. Jeśli chcesz zabrać się za to sam, to pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć i wywieźć wszystkie odpady. Zamknięcie biura generuje sporą ilość śmieci, dlatego rozważ postawienie blisko działalności specjalnego kontenera, do którego będą trafiać wszystkie pozostałości. Kontener bezproblemowo odbierze nawet firma przewozowa, a nawet wynajęta ciężarówka. Pamiętaj, że zagospodarowanie wszystkich odpadów elektronicznych jest bardzo ważne nie tylko dla środowiska, ale i dla Twojego majątku – nielegalne wysypiska śmieci są surowo zabronione.