W coraz większej ilości branż kasy fiskalne online stanowią jedną z podstaw ich funkcjonowania. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, w 2021 część przedsiębiorców będzie musiała zastosować się do obowiązku ich zastosowania.
Tradycyjna kasa fiskalna a kasa fiskalna online
Kasy fiskalne online i te tradycyjne mają jedną wspólną cechę – oba urządzenia przeznaczone są do rejestrowania sprzedaży, wydruku paragonów oraz raportów. W obu przypadkach niezbędne jest przeprowadzanie okresowej kontroli stanu technicznego, który powinien być przeprowadzany nie rzadziej, niż co 2 lata. Na tym jednak podobieństwa się kończą. W przypadku kas fiskalnych online niezbędne jest stałe ich podłączenie do sieci teleinformatycznej, by możliwe było stałe i niczym nie zakłócone przesyłanie danych o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas.
Przedsiębiorcy zobowiązani do korzystania z kas fiskalnych online w 2021 roku
Ministerstwo Finansów obowiązek wprowadzenia przez przedsiębiorców do użytkowania kas fiskalnych online rozłożyło na dość szeroki zakres czasu. Od stycznia 2021 roku obowiązek ten dotyczy:
- hoteli,
- pensjonatów,
- lokali gastronomicznych.
Obowiązek odnosi się zarówno do przedsiębiorców prowadzących swoją działalność stale, jak i sezonowo.
Dodatkowo wraz z początkiem 2021 roku, z kas fiskalnych online muszą zacząć korzystać przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu oraz podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla. Obowiązek ten dotyczy również sprzedawców węgla brunatnego, koksu oraz półkoksu (z przeznaczeniem na opał).
Kolejna grupa przedsiębiorców, która od 1 lipca 2021 roku będzie musiała zamienić tradycyjne kasy fiskalne na kasy fiskalne online obejmuje:
- fryzjerów,
- zakłady świadczące usługi kosmetyczne i kosmetologiczne,
- firmy budowlane,
- przedsiębiorców świadczących usługi medyczne,
- prawników,
- przedsiębiorców świadczących usługi związane z działalnością obiektów wspierających poprawę kondycji fizycznej (obowiązek dotyczy wyłącznie rejestracji wstępu) .
Wymiana kasy fiskalnej – co ze starym urządzeniem?
Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, od 2023 roku w sprzedaży mają być wyłącznie kasy fiskalne online, z których będą korzystać wszyscy przedsiębiorcy. Wprowadzenie obowiązku zmiany kasy fiskalnej wiąże się nie tylko z koniecznością wyboru odpowiedniego modelu (mobilnego bądź stacjonarnego), niezbędne jest również załatwienie kliku istotnych formalności.
Przedsiębiorcy powinny pamiętać o tym, że użytkowana przez nich kasa fiskalna online koniecznie musi posiadać potwierdzenie prezesa Głównego Urzędu Miar. Ponadto niezbędne będzie zawarcie umowy z serwisantem (który musi posiadać stosowne uprawnienia do zajmowania się tego typu urządzeniami) oraz zapewnienie stałego, niezakłóconego łącza internetowego. Ostatnim krokiem niezbędnym do wykonania, zanim przedsiębiorca zacznie użytkowanie nowej kasy fiskalnej, jest jej instalacja i fiskalizacja, która musi się odbyć w obecności serwisanta.
Zakup nowej kasy fiskalnej – https://netvet.pl/kasy-fiskalne jest dość dużym wydatkiem. Na szczęście przepisy pozwalają na odliczenie wydatku od podatku VAT. Odliczona kwota nie może być jednak większa niż 700 zł.
Wszystko to prawda, tak będzie, a właściwie ma tak być. Dużo zależy od zmiennych zestrony MF, czy czegoś nowego nie będzie, co ewentualnie zmieni się. Największą zmianą w kasach będzie wprowadzenie paragonów „e”, czyli z możliwością wysyłania na maila lub na telefon. Ale to pieśń przyszłości. Chyba dopiero za pół roku.