Do niedawna instytucja niepieniężnych świadczeń powtarzalnych była zupełnie zapomniana. Nie oznacza to wcale, iż wspólnicy dla spółki takich świadczeń nie wykonywali, jednak w rozliczeniach były one marginalizowane, tymczasem od czasu wdrożenia w życie Nowego Ładu to właśnie te świadczenia stały się popularne. Powodem jest wyłączenie ich spod obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Tym sposobem dały możliwość na uzyskanie oszczędności dla spółki i wspólników.
Optymalizacja kosztów działalności spółki
Każdy biznes poszukuje rozwiązań korzystnych dla niego pod kątem obniżenia kosztów. W przypadku spółek jak się okazuje artykuł 176 kodeksu spółek handlowych umożliwił zyskać co nieco oszczędności na opłacanych składkach zdrowotnych za pracę, wkład własny wspólników. Wystarczy, iż świadczenie ma charakter niepieniężny, powtarzalny i nie jest to świadczenie ciągłe. Katalog świadczeń nie jest zamknięty i o wiele łatwiej jest wymienić te świadczenia, które nie spełniają warunków kodeksowych, niż te które zalicza się do tej kategorii czynności. Praktycznie każdą wykonywaną pracę wspólnika można w ten sposób potraktować, jeśli jesteśmy w stanie udowodnić iż jest to działanie cykliczne, powtarzalne oraz nie ma charakteru pieniężnego, a służy działalności spółki i jest realnie wykonywane przez wspólnika. Jak się szybko okazało wspólnicy wykonują na rzecz spółki bardzo wiele takich właśnie świadczeń. Przykładów można mnożyć i mnożyć. Za powtarzalne świadczenia niepieniężne uznano wystawianie faktur, kontakty z klientami, firmami zewnętrznymi np. biurem rachunkowym i wiele innych czynności, dotąd niewymienianych.
Składka zdrowotna świadczeń powtarzających się o charakterze niepieniężnym
Nowy Ład nałożył na przedsiębiorców obowiązek opłacania składki zdrowotnej w wielu obszarach, które dotąd były wolne od opłat na rzecz ZUS. Szybko poradzono sobie z uporczywą daniną właśnie za pośrednictwem uznania szeregu czynności za świadczenia niepieniężne i powtarzalne. To właśnie one nie zostały w przepisach Nowego Ładu objęte obligatoryjną składkę zdrowotną. Sprytnie uporano się z zasadnością świadczeń. Oczywiście zastosowanie tego rozwiązania nie powinno być normą. Warto korzystać z tej możliwości z umiarem i zdrowym rozsądkiem.
Ustalenie wynagrodzenia za pracę
Wspólnik ma prawo otrzymać wynagrodzenie za swój wkład pracy nie mający charakteru pieniężnego, jednak określone świadczenie musi zostać ustalone w drodze umowy ze spółką i należycie wycenione. Zbyt radykalne odchylenia od stawek wyznaczonych za konkretne rodzaje świadczeń mogą budzić wątpliwości organów kontrolnych, skarbowych, dlatego też nie powinno się w tej materii nadużywać możliwości dopuszczonych prawem. Korzyści z ujęcia świadczeń powtarzalnych niepieniężnych jako formy wynagrodzenia wspólnika mogą być bardzo wysokie. Korzystając ze wsparcia prawno-rachunkowego możemy uniknąć problemów związanych z uzasadnieniem, iż dane świadczenie wspólnika należy zaliczyć właśnie do tej kategorii.