Rok 2020 można śmiało ogłosić początkiem ery pracy zdalnej. Firmy, które do tej pory ostrożnie podchodziły do tego modelu, z dnia na dzień zaczęły wdrażać odpowiednie narzędzia. Okazało się, że wielu przedsiębiorców pozytywnie ocenia to rozwiązanie, a nawet planuje w dalszym ciągu z niego korzystać. Wdrożenie pracy zdalnej jest jednak procesem, który wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Do najpopularniejszych zaliczamy dziś MS Teams – aplikację, która zrewolucjonizowała pracę z domu w Polsce i na świecie.
MS Teams – korzyści dla firmy
Wdrażanie pracy zespołowej podczas wykonywania obowiązków służbowych poza siedzibą firmy jest możliwe dzięki narzędziom takim jak MS Teams. Aplikacja Microsoft pomaga utrzymać codzienną aktywność zawodową przy zachowaniu bezpiecznego i intuicyjnego środowiska. MS Teams przenosi spotkania i rozmowy do świata wirtualnego, umożliwiając pracę zespołową za pomocą wideokonferencji i czatu. Co więcej, MS Teams można zsynchronizować z innymi aplikacjami bez konieczności wielokrotnego logowania i otwierania licznych kart w przeglądarce.
Cyberbezpieczeństwo podczas pracy zdalnej
Wdrożenie pracy zdalnej to nie tylko korzyści, lecz również wyzwania dla firmy. Kontrola pracowników jest bowiem ograniczona, a co za tym idzie, bezpieczeństwo wrażliwych danych może być zagrożone.
Najczęstsze zagrożenia ze strony pracowników zdalnych to:
- korzystanie z publicznej sieci WiFi – połączenie z publiczną siecią nie wymaga autoryzacji, co zwiększa ryzyko ataku hakerskiego,
- praca na prywatnych urządzeniach – np. bez programu antywirusowego, firewalla i algorytmu szyfrującego,
- brak wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa – np. wyłączanie VPN i podatność na ataki socjotechniczne (phishing, smishing, pretexting itp.),
- nieaktualne oprogramowanie – aktualizacje skupiają się m.in. na naprawie luk w cyberbezpieczeństwie, dlatego nieaktualne oprogramowanie zwiększa ryzyko ataku hakerskiego,
- brak narzędzi autoryzacji i kontroli dostępu – wiele firm nadal nie korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczania dostępu.
Czy wdrożenie pracy zdalnej jest bezpieczne?
Wdrażanie pracy zespołowej w trybie zdalnym może przynieść mnóstwo korzyści dla firmy – pod warunkiem, że wykonywanie obowiązków służbowych będzie odbywało się zgodnie z zasadami cyberbezpieczeństwa. MS Teams zapewnia wysokiej klasy zabezpieczenia i ogromną przestrzeń do przechowywania danych oraz plików. Może to jednak nie wystarczyć, jeśli pracownik zdalny korzysta z publicznej sieci WiFi, nieaktualnego oprogramowania czy urządzenia bez programu antywirusowego.
Wdrożenie pracy zdalnej powinno więc iść w parze z poszerzaniem wiedzy pracowników na temat cyberbezpieczeństwa. Można to zrobić poprzez szkolenie, stworzenie polityki zdalnego dostępu, edukowanie o atakach socjotechnicznych czy wprowadzenie uwierzytelniania wieloskładnikowego.