Buty są tym elementem stroju, który brudzi się najszybciej, warto więc wiedzieć, jak dbać o różne modele by służyły jak najdłużej i przez cały czas wyglądały nienagannie. Najszybszym sposobem czyszczenia obuwia jest jego pranie, jednak nie zawsze jest to odpowiednie postępowanie. Różne materiały wymagają różnorodnej pielęgnacji, inaczej czyści się zamszowe baleriny, materiałowe trampki i skórzane szpilki warto więc poznać kilka metod, które będzie można dobrać do konkretnych modeli.
Białe trampki
Czyszczenie białych trampek należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia podeszwy wilgotną szmatką i wyczesania materiału delikatną szczoteczką. W kolejnym kroku należy przygotować pastę, mieszając ze sobą sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. Pastę nanosi się na materiał i pozostawia ją na 20/ 30 minut. Po tym czasie trzeba wyszorować buty wilgotną szczoteczką lub gąbką, a potem strzepać resztę pasty. Jeśli trampki mogą być prane, należy włożyć je do specjalnej siatki do prania obuwia, woreczka na bieliznę lub do poszewki, dodatkowo dobrze jest dorzucić do pralki jasny ręcznik, który zamortyzuje uderzenia butów o bęben. Do przegrody na pranie wsypujemy łyżkę sody i łyżkę proszku do białego i nie dodajemy płynu do płukania. Pranie należy wykonać w programie do prania obuwia lub delikatnym. Po wyjęciu z pralki trzeba wysuszyć trampki z dala od źródła ciepła i słońca, często zmieniając ich pozycję aby uniknąć powstawania zacieków. Gumy można wyczyścić mleczkiem wybielającym lub magiczną gąbką.
Buty zamszowe
Tego rodzaju obuwia, nie powinno się prać w pralce, jednak nie sprawia to, że nie może być skutecznie czyszczony. Na początku należy, podobnie jak w przypadku trampek usunąć wilgotną ściereczka brud z podeszwy butów. W kolejnym kroku, specjalną szczoteczką wyczesuje się kurz z włosków zamszu, jeśli na materiale pozostają plamy, można wyczyścić je specjalnym preparatem do pielęgnacji zamszu, występującym w postaci pianki. Jeśli to nie wystarczy, głębsze zabrudzenia można usunąć specjalistyczną gumką do zamszu. Po usunięciu zabrudzeń, można odświeżyć buty przy pomocy genetarora pary i wyczesać włosie szczoteczką. Gdy zamsz straci swój kolor, można zastosować specjalny renowator, który pozwoli na jego ponowne wydobycie.
Buty skórzane
Buty skórzane, są najbardziej odporne na zabrudzenia i najszybsze w czyszczeniu. Szczoteczką z miękkim włosiem należy wstępnie wyczyścić obuwie (wraz z podeszwą) z błota i kurzu. Skórę licową można następnie przetrzeć wilgotną szmatką, a potem wykonać pastowanie z użyciem dostosowanego do danego koloru skóry preparatu. Jeśli na jasnej skórze, pojawiły się czarne rysy można je usunąć szmatką zanurzoną w mydle, soku z cytryny lub mleku.
Impregnacja
Niezależnie od rodzaju obuwia, po wykonaniu czyszczenia powinno się przejść do impregnacji obuwia, która zabezpieczy je przed głębokimi zabrudzeniami w przyszłości. Podobnie powinno się również postąpić po zakupie nowych butów. Jest to często pomijany, ale jednocześnie niezwykle istotny element pielęgnacji obuwia.