Decyzja o rozwodzie jest bardzo trudna i niejednokrotnie spędza sen z powiek zarówno mężczyznom, jak i kobietom. W przypadku posiadania dzieci jest ona szczególnie skomplikowana. W takiej sytuacji rozwód wpływa bowiem także na los i psychikę potomstwa. Co więcej, wiąże się on często z konfliktem i utratą kontaktu na przykład z rodziną współmałżonka. Życie zatem znacznie się zmienia, z tego powodu decyzję o rozwodzie należy dokładnie przemyśleć, a do samej rozprawy uważnie się przygotować.
Jakie działania warto podjąć przed rozprawą rozwodową?
Przed rozprawą warto przemyśleć sobie pewne kwestie. Pozwoli to na ustalenie faktów i podjęcie odpowiednich działań. Warto ustalić powód, dla którego dochodzi do rozwodu. Chociaż czasami sytuacja jest prosta – może to być zdrada, stosowanie przemocy domowej czy alkoholizm – niejednokrotnie za rozpad związku odpowiadają obie strony. Warto o tym pamiętać i przeanalizować własne działania, aby w przypadku wniesienia orzeczenia o winie przez stronę przeciwną móc odpowiednio działać. Należy także dokładnie przemyśleć, czy chce się orzeczenia o winie współmałżonka. Warto pamiętać, że rozwód może zostać także udzielony bez takiego orzeczenia.
Kogo poprosić o pomoc, przygotowując się do pierwszej rozprawy rozwodowej?
Aby rozprawa rozwodowa przebiegała sprawnie i korzystnie, warto skorzystać z usług specjalisty. Z tego powodu jeszcze przed złożeniem pozwu rozwodowego należy skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym. Osoba o takich kompetencja udzieli odpowiednich rad i pomoże w tej trudnej sytuacji. Nie warto działać samodzielnie oraz pod wpływem emocji. Ważne jest, aby pamiętać, że wybrany radca czy adwokat powinien specjalizować się właśnie w prawie rozwodowym. Dzięki temu będzie on kompetentnie udzielał porad i pomagał w prowadzonej rozprawie.
Rozprawa rozwodowa – o czym pamiętać?
Przygotowanie do rozprawy rozwodowej powinno zacząć się na długo przed złożeniem pozwu. Jeżeli rozwód ma być z winy współmałżonka, warto zaopatrzyć się w odpowiednie dowody, na przykład przemocy domowej czy zdrady. Co więcej, warto zadbać, aby nie dostarczyć analogicznych dowodów drugiej stronie. Warto także zadbać o przygotowanie odpowiednich dokumentów. Sama rozprawa także warta jest pewnych przygotowań. Należy zadbać o swój wygląd, przede wszystkim strój. Choć nie powinien on być wyznacznikiem oceny, może jednak wpłynąć na pierwsze wrażenie, jakie odniesie na przykład sędzia. Z tego powodu warto ubrać się schludnie i odpowiednio do sytuacji. Istotne jest także, aby dokładnie przypomnieć sobie wszystko, co zostało napisane w pozwie, aby w trakcie rozprawy nie mieszać faktów i wypaść maksymalnie wiarygodnie. Ważne jest także dopilnowanie, aby świadkowie z całą pewnością stawili się na procesie – ich obecność może sprawić, że rozprawa nie będzie „ciągnęła się” przez długi czas. Należy zadbać o posiadanie dowodu osobistego oraz odpowiednio nastawić się psychicznie. Spokój ducha i pewność siebie mogą okazać się niezbędne do przetrwania rozprawy.