Jak pić szkocką whisky? Przede wszystkim z klasą. Rytuał spożywania tego szlachetnego trunku polega na delektowaniu się smakiem, zapachem i barwą, a nie na upijaniu się alkoholem. Poznaj sposoby i zasady, które pozwolą ci na pełne rozsmakowanie się whisky i docenienie chwil spędzonych z tym trunkiem.
Przygodę z tym trunkiem warto rozpoczynać od łagodnych, niezbyt wymagających aromatów. Takie nienachalne doznania oferują zazwyczaj tzw. blendy, czyli połączenie od kilku do kilkudziesięciu single maltów oraz whisky zbożowej. Jeśli szukasz silniejszych doznań, możesz sięgnąć po whisky single malt, (wytwarzaną ze słodu jęczmiennego słodową w jednej destylarni). To bardziej wymagające alkohole, nierzadko o surowym, czasem torfowym aromacie, który nie wszystkim przypadnie do gustu.
W czym pić whisky?
Załóżmy, że wybrałeś już trunek do degustacji. Czas pomyśleć o szkle. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z drogim, szlachetnym alkoholem, warto zadbać o odpowiednią oprawę. Kształt i wykonanie szkła, w którym pijemy whisky, ma wpływ na jej walory smakowe.
- Old fashioned. Najpopularniejsza szklanka do picia whisky, szeroka, niska, o grubym dnie. Najczęściej jest okrągła, ale bywają również kwadratowe lub kuliste formy. Budowa szklanki typu old fashioned zapewnia trunkowi kontakt z powietrzem, a przez to uwalnianie aromatu.
- Snifter. W kształcie przypomina tulipana i tak bywa czasem nazywany. Snifter to typowy kieliszek degustacyjny, używany przez koneserów. Jest podłużny, o delikatnie rozchodzącej się na boki czaszy. To właśnie w tym miejscu odczujemy najlepiej aromat whisky. W snifterze warto degustować przede wszystkim single malty.
Barwa i zapach whisky
Dzięki cienkiemu szkłu można w pełni docenić bursztynową barwę whisky, która przybiera rozmaite odcienie. W tym celu lekko kołyszemy trunkiem (w szklance nie może go być za dużo) i unosimy do góry. Czas na ocenę zapachu. Przysuwamy kieliszek lekko do nosa i próbujemy wyczuć poszczególne nuty. Nie warto się zrażać, jeśli od razu nie rozpoznamy niczego konkretnego.
Jak ocenić smak whisky?
Na barwę, zapach i smak whisky wpływa wiele rzeczy. Zarówno warunki klimatyczne, w jakich powstaje, rodzaj zboża, sposób jego suszenia (np. palonym torfem), metoda destylacji, a także długość leżakowania i to, w jakich beczkach przechowywany jest destylat. Wszystkie te czynniki wydobywają niepowtarzalny i wyjątkowy aromat whisky.
Żeby go docenić, upijamy niewielki łyk i zatrzymujemy w ustach. Kubki smakowe muszą oswoić się z trunkiem. Kolejne łyki będą kwintesencją smakowych doznań w obcowaniu z whisky. Duże znaczenie ma tzw. finisz, czyli to jak długo czujemy w ustach degustowaną whisky. Oceniamy, które aromaty zniknęły, a które pozostały.
Whisky z wodą, lodem, a może z colą?
Niektórzy znawcy twierdzą, że dolanie do whisky kilku kropel niegazowanej wody jest jedynym sposobem na wydobycie pełnego aromatu trunku. To oczywiście nie jest konieczne, by zachwycać się whisky. Dodanie kilku kostek lodu nie będzie świętokradztwem, choć ponownie, są tacy, którzy przekonują, że niska temperatura osłabia doznania. Nikt też nie będzie darł szat, jeśli lubisz pić whisky z colą, choć jej dodatek w przypadku single maltów z pewnością zabije wszelkie walory smakowe, za które tak uwielbiana jest szkocka whisky.