Pomimo rozwoju technologii pożar pozostaje największym zagrożeniem dla współczesnych budynków. Gwałtowny charakter ognia sprawia, że nawet najbardziej wytrzymałe materiały mogą ulec uszkodzeniu lub stracić właściwości, niezbędne do utrzymania ciężaru obiektu. Aby temu przeciwdziałać, należy skorzystać z usług fachowca, dla którego inżynieria przeciwpożarowa nie ma tajemnic.
Ochrona od pierwszego dnia budowy
Gaśnice, system natryskowy oraz czujniki dymu to najbardziej rozpoznawalne elementy instalacji przeciwpożarowej, ale pierwsze elementy mające na celu spowolnienie ognia są montowane już w czasie budowy obiektu. Plan instalacji przeciwpożarowej powstaje wraz z projektem samego budynku, dzięki czemu wszystkie strefy pożarowe oraz drogi ewakuacji mogą zostać dopasowane do aktualnie obowiązujących przepisów, na długo zanim budynek przybierze ostateczną formę. Podczas planowania istotnym elementem ochrony przeciwpożarowej są zabezpieczenia bierne (pasywne), czyli takie, które polepszają odporność budynku na ogień. Elementy bierne nie są sterowane przez człowieka i przybierają formę odpornych na wysoką temperaturę materiałów, z których powstają ściany, sufity, kanały wentylacyjne, a także lakierów i okładzin, służących do zabezpieczania konkretnych elementów. Tego typu rozwiązania skutecznie spowalniają rozprzestrzenianie się pożaru, przez co dają więcej czasu na ewakuację oraz przeprowadzenie akcji gaśniczej.
Scenariusz pożarowy
Usługi ppoż Warszawa obejmują również przygotowanie scenariuszy pożarowych, czyli dokumentów przestawiających możliwe scenariusze wybuchu ognia oraz wszystkie dane i zalecenia, umożliwiające przeciwdziałanie żywiołowi. Jest to obowiązkowy etap przygotowania budynku do użytkowania, a scenariusz musi być aktualizowany za każdym razem, gdy nastąpi istotna zmiana w obrębie obiektu – np. zostanie dobudowana część z dodatkowymi elementami i instalacjami sygnalizacji pożarowej. Dobrze przygotowany scenariusz jest niezbędny, aby ocenić poziom zagrożenia w konkretnych strefach pożarowych i dopasować zabezpieczenia do przyszłych potrzeb obiektu.
Szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej
Zamontowanie instalacji przeciwpożarowej to nie ostatni krok na drodze do pełnego zabezpieczenia obiektu. Odpowiednie przeszkolenie umożliwia pracownikom właściwą reakcję w przypadku pożaru, uniknięcie zagrożenia dla zdrowia oraz życia, a także przeprowadzenie sprawnej ewakuacji. Jednocześnie szkolenia przeprowadzane przez ekspertów uwzględniają szkolenie z zakresu wykorzystania gaśnic, uruchamiania instalacji alarmowej oraz udzielania pierwszej pomocy, co znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektu.
Legalizacja gaśnic, przeglądy okresowe oraz testy instalacji przeciwpożarowej
Nawet niezawodny system wymaga inspekcji, z tego powodu jedną z najczęściej świadczonych usług jest sprawdzenie stanu urządzeń gaśniczych oraz instalacji przeciwpożarowej jako całości. Sprawne wykrycie pożaru oznacza szybsze uruchomienie spryskiwaczy oraz zasygnalizowanie obecności ognia przebywającym w obiekcie osobom, co znacznie zmniejsza ryzyko utraty zdrowia lub życia. Prawidłowe działanie czujek pozwala uruchomić nie tylko systemy ochrony przed pożarem, ale również poinformować odpowiednie służby i skrócić czas, dzielący wykrycie pożaru od rozpoczęcia akcji ratunkowej. Jednocześnie legalizacja ręcznego sprzętu pozwala utrzymać gaśnice w dobrej kondycji, dzięki czemu przebywające w obiekcie osoby mogą skutecznie przeciwdziałać żywiołowi, zdusić go w zarodku lub utorować sobie drogę do uwięzionych osób.