Koks to surowiec odgrywający kluczową rolę w wielu różnych gałęziach przemysłu. Od zwykłego węgla kopalnego różni się przede wszystkim wyższą wartością opałową oraz znacznie niższą zawartością zanieczyszczeń. Do jednych z głównych jego rodzajów zalicza się koks metalurgiczny, zwany również wielkopiecowym. Przedstawiamy, w jakich branżach paliwo to znajduje zastosowanie oraz jakie właściwości powinien posiadać wysokiej jakości koks.
Gdzie koks metalurgiczny znajduje zastosowanie?
Koks metalurgiczny znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ale jego największym odbiorcą jest przemysł stalowy. Kluczową rolę pełni w wytopie żelaza w wielkich piecach hutniczych, gdzie spełnia kilka podstawowych funkcji:
- Paliwa wytwarzającego ciepło – służy do nagrzania i stopienia materiałów wsadowych oraz przebiegu reakcji chemicznych,
- Reduktora – bierze udział w reakcjach redukcji rudy żelaza do surówki,
- Składnika zapewniającego odpowiednią gazoprzepuszczalność.
Koks metalurgiczny wykorzystywany jest również w przemyśle chemicznym, a także w zakładach wapienniczych oraz cukrowniczych, gdzie sprawdza się w roli surowca energetycznego.
Właściwości koksu metalurgicznego
Do zapewnienia wydajności i równomierności pracy wielkiego pieca, konieczne jest wykorzystanie wysokiej klasy koksu wielkopiecowego. Dlatego też kluczowe znaczenie przy jego hurtowym zakupie ma podjęcie współpracy ze sprawdzonym dystrybutorem. Firmą specjalizującą się w imporcie, eksporcie i handlu tym surowcem, która szczególną wagę przykłada do jakości sprzedawanych przez siebie produktów, jest K Investments – https://kinvestments.pl)
Jakość koksu metalurgicznego określa się za pomocą jego cech chemicznych, fizycznych oraz fizykochemicznych. Właściwości fizyczne odpowiadają za zapewnienie odpowiedniej gazoprzepuszczalności wsadu. Wpływa na nie przede wszystkim uziarnienie koksu, którego optymalne wymiary są kluczowe dla przepływu uplastycznionych rud żelaza do strefy gazu oraz swobodnego ruchu gazów w górę pieca.
Właściwości fizykochemiczne oddziałują na skład gazu w poszczególnych strefach wielkiego pieca, zmianę uziarnienia koksu i jego teksturę, a także na sam przebieg spalania koksu. To właśnie one odpowiadają za wydajność pieców, w tym za ilość paliwa, którą trzeba wykorzystać. Mają wpływ również na samą wytrzymałość mechaniczną surowca, która jest jednym z kluczowych wskaźników jego jakości.
Właściwości chemiczne decydują natomiast o przydatności koksu jako reduktora oraz paliwa. Wśród nich szczególne znaczenie ma zawartość:
- Popiołu – wpływa ona na rezystywność koksu. Nadmierna ilość popiołu zmniejsza odporność surowca na zużycie oraz obniża jego wytrzymałość mechaniczną. Z tego powodu jego zawartość nie powinna przekraczać 12%.
- Wilgoci – jej zawartość powinna być jak najmniejsza, gdyż jej nadmiar może negatywnie wpłynąć na gospodarkę cieplną w wielkim piecu.
- Siarki – wpływa ona na zużycie koksu. Zbyt duża jej zawartość obniża wydajność wielkiego pieca, a jednocześnie prowadzi do zwiększenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.
- Części lotnych.