Prowadzanie lokalu gastronomicznego, np. restauracji, stołówki, baru czy firmy cateringowej generuje wiele kosztów. Przygotuj plan działania, gdyż zanim spełnisz swoje marzenie, czeka Cię wiele inwestycji i formalności. Podpowiadamy, jak wybrać meble i podstawowy sprzęt gastronomiczny.
Wyposażenie lokalu gastronomicznego
Własna restauracja wymaga poważnych inwestycji – przygotowanie i wyposażenie lokalu, zatrudnienie szefa kuchni i załogi i czynsz to tylko podstawowe wydatki. Poza tym trzeba na bieżąco dbać o świeże produkty spożywcze i ich jakość, a także odpowiednie przechowywanie i obróbkę, dlatego tak ważny jest wybór elementów wyposażenia i mebli – jak stół gastronomiczny ze stali nierdzewnej, szafy chłodnicze itd. Sprzęt i akcesoria zależą od budżetu, profilu działalności, wielkości lokalu – rozpocznij działania od przygotowania listy zakupów.
Meble i sklep gastronomiczny
Decyzja o wyborze i zakupie wyposażenia nie należy do łatwych – warto skonsultować się z szefem kuchni oraz sprawdzoną hurtownią gastronomiczną. Są też firmy, którym można zlecić to zadanie, ale marża jest zniechęcająca, a wydatków i tak nie brakuje.
Warto jak najwięcej urządzeń, sprzętów i akcesoriów skompletować w jednym miejscu – daje to możliwość negocjacji końcowej ceny. Hurtownia o profilu gastronomicznym, o ugruntowanej pozycji na rynku, zapewni wszystko, co jest potrzebne – jak stoły gastronomiczne, piece czy frytownice, a także cenne porady poparte doświadczeniem.
Podstawowe wyposażenie
W każdym lokalu muszą znaleźć się meble – jak stoły gastronomiczne, regały czy półki, wózek cateringowy ale też sprzęty z różnych kategorii – jak chłodzenie i mrożenie, higiena, utrzymywanie ciepła, obróbka, prezentacja czy akcesoria drobne. Planując zakupy, uwzględnij to, co niezbędne w każdym lokalu – jak solidne i praktyczne stoły ze stali nierdzewnej, okapy czy komory mroźnicze i dobrej jakości oświetlenie – a także w restauracji o konkretnej specjalizacji – jak m.in. specjalny piec do pizzy.
Inne sprzęty i gadżety będą potrzebne w punktach małej gastronomii, inne w restauracji chińskiej, włoskiej czy amerykańskim barze, firmie cateringowej albo w modnym food trucku.
Pamiętaj, że podstawowe wyposażenie restauracji musi być dobrej jakości – niektóre elementy można kupić używane lub wynająć. To godna rozważenia alternatywa, gdyż na elementarnych urządzeniach nie powinno się oszczędzać. Dobra jakość ułatwia też pracę i wpływa na efektywność ekipy kuchennej oraz obsługi, a to z kolei na realizację zamówień.