Okulary przeciwsłoneczne nie tylko latem! Kiedy i dlaczego warto je nosić?

Promieniowanie UV oddziałuje na wzrok niezależnie od pory roku czy pogody. Z tego powodu noszenie okularów przeciwsłonecznych jest ważne nie tylko latem, ale również jesienią, zimą i wiosną. Kiedy zatem warto mieć pod ręką okulary przeciwsłoneczne i dlaczego? Sprawdź!

Przed czym chronią okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne stanowią barierę ochronną dla oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV emitowanym przez słońce. Składa się ono z trzech rodzajów promieniowania: UVA, UVB i UVC.  TE ostatnie są najbardziej szkodliwe, ale na szczęście są w dużej mierze pochłaniane przez atmosferę ziemską. Natomiast promienie UVA i UVB docierają do powierzchni ziemi i mogą wpływać negatywnie na zdrowie, w tym wzrok.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić nie tylko do podrażnień, ale i do poważnych schorzeń oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma, a nawet nowotwory oka.

Czy okulary przeciwsłoneczne nosić w pochmurny dzień?

Wiele osób zastanawia się, czy noszenie okularów przeciwsłonecznych w pochmurny dzień wiosną, jesienią czy zimą ma sens. Oczywiście! Choć chmury częściowo blokują promieniowanie słoneczne, to nie eliminują go całkowicie.

Noszenie okularów przeciwsłonecznych w pochmurny dzień zaleca się m.in. osobom o jasnej karnacji i wrażliwych oczach, a także dzieciom.

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem

Jazda samochodem w słoneczny dzień może być niebezpieczna ze względu na oślepiające słońce i odblaski od szyby czy karoserii innych pojazdów. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV i polaryzacją redukują oślepiające odblaski i poprawiają kontrast widzenia. Zwiększają w ten sposób bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dobrze też wiedzieć, że promieniowanie UV odbija się od różnych powierzchni, w tym od asfaltu i karoserii samochodu. Podczas jazdy autem oczy są więc narażone na zmęczenie, podrażnienie, a w dłuższej perspektywie na poważniejsze schorzenia wzroku. Pora roku nie ma tu znaczenia.

Czy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą? Tak!

Połączenie intensywnego słońca odbitego od śniegu z mroźnym wiatrem może być bardzo uciążliwe dla wzroku. Śnieg odbija promienie słoneczne znacznie silniej niż piasek czy woda, dlatego efekt oślepienia jest wtedy dużo mocniejszy.

– Okulary przeciwsłoneczne przydadzą się, szczególnie podczas zimowej wędrówki w góry lub jazdy na nartach. W takich warunkach warto wybrać model sportowy, który zapewni maksymalną ochronę przed słońcem, wiatrem i śniegiem. Dobrym rozwiązaniem są mocno przylegające egzemplarze z szerokimi soczewkami i zausznikami. Dobrze też rozważyć zakup okularów z wymiennymi soczewkami, które można szybko dopasować do zmiennych warunków oświetleniowych.

Okulary przeciwsłoneczne zimą chronią nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale i wiatrem, pyłem oraz śniegiem. Wpływają również na zmniejszenie suchości oczu.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją – kiedy warto je nosić?

Okulary z polaryzacją eliminują częściowo odblaski światła od różnych powierzchni. Dzięki temu zapewniają lepszą widoczność, szczególnie w trudnych warunkach oświetleniowych. Ale czy warto je nosić tylko latem?

Polaryzacja to proces eliminowania światła odbitego, które jest emitowane w jednym kierunku. Światło odbite od poziomych powierzchni, takich jak woda czy śnieg, jest zatem spolaryzowane, a okulary mają specjalny filtr, który je blokuje.

Oprócz typowo letnich kontekstów, jak przebywanie nad wodą czy na plaży, okulary z polaryzacją sprawdzą się również w innych sytuacjach i momentach roku. Jesienią, kiedy słońce jest niżej i częściej pada deszcz, mokre powierzchnie dróg mogą powodować uciążliwe odblaski. Wiesz już, że zimą śnieg odbija promienie słoneczne znacznie silniej niż inne powierzchnie. Takie warunki mogą prowadzić do oślepienia i pogorszenia widoczności. Okulary z polaryzacją przydają się wtedy kierowcom, narciarzom i innym osobom spędzającym czas na świeżym powietrzu.

Warto dbać o zdrowie oczu i nosić okulary przeciwsłoneczne zawsze, gdy przebywa się na słońcu, niezależnie od pory roku. Promieniowanie UV może być szkodliwe dla wzroku, dlatego nie należy lekceważyć ochrony wzroku nawet zimą czy w pochmurne dni.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.