Spuchnięte oko u kota to problem dość powszechny, który dotyka wielu osobników, w praktycznie każdym wieku. Przyczyny pojawienia się opuchlizny mogą być różne. Zwykle wynikają z aktywnego życia kotów i np. różnego rodzaju urazów mechanicznych. Trzeba jednak pamiętać, że spuchnięte oko może także świadczyć o pojawieniu się poważnych problemów ze zdrowiem.
Jeśli oko kota wydaje się spuchnięte, nie wolno tego ignorować. Jest to objaw, który powinien zmobilizować właścicieli zwierzęcia do podjęcia stanowczych i konkretnych działań. Obrzęk nie jest bowiem stanem naturalnym i jego pojawienie się zawsze oznacza, że z organizmem zwierzęcia stało się coś odbiegającego od normy. Warto zatem wiedzieć, co konkretnie wywołuje taki objaw i czy należy się tym martwić.
Spuchnięcie wywołane urazem mechanicznym
Bardzo często zdarza się, że kot nabawia się opuchlizny narządu wzroku przez różnego rodzaju urazy mechaniczne, będące efektem wpadnięcia na jakiś przedmiot czy walki z innymi osobnikami. W takich sytuacjach opuchliźnie mogą towarzyszyć inne objawy, głównie w postaci ran, które należałoby opatrzyć. Wystarczy oczyścić je za pomocą letniej, wcześniej ugotowanej wody i sterylnego gazika. Samą opuchliznę można zmniejszyć poprzez zimne okłady.
Sytuacja komplikuje się jednak, gdy uraz mechaniczny polega na przedostaniu się do oka ciała obcego. O ile jest ono małe, można łatwo je usunąć za pomocą wody bądź soli fizjologicznej. Gorzej jednak, gdy ciało obce wbije się w oko i jest nieco większe, np. źdźbło trawy bądź kawałek drewna. Samodzielne usunięcie takiego przedmiotu może doprowadzić do powstania nieodwracalnych uszkodzeń gałki ocznej. Dlatego wtedy najlepiej uniemożliwić kotu manewrowanie łapami wokół pyszczka poprzez założenie specjalnego kołnierza, a następnie zgłosić się po pomoc do weterynarza.
Najtrudniejsza sytuacja dotyczy zadrapania oka kocim pazurem. Pazur, który wbił się w oko, może uszkodzić soczewkę i doprowadzić do pełnego zapalenia gałki ocznej. Brak odpowiednio szybkiej reakcji lekarza weterynarii okulisty może zakończyć się usunięciem gałki ocznej!
Reakcja alergiczna
Spuchnięte kocie oko wynika też z opuchlizny spojówki, które z kolei może mieć różne podłoże. Zdarza się, że w ten sposób uwydatnia się reakcja alergiczna, jaka zaszła w organizmie zwierzęcia. Objawić się to może zresztą nie tylko obrzękiem narządu wzroku. Różne niepokojące zmiany pojawiają się nierzadko na całym pyszczku czworonoga. Zapaleniu spojówek towarzyszą zresztą takie objawy jak wyraźne zaczerwienienie oraz wycieki – ropne bądź surowicze. Najczęściej opuchlizna schodzi sama po kilku dniach. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i udać się do weterynarza, który nie tylko przepisze preparaty pomagające uporać się z problemem szybciej, ale też zleci wykonanie odpowiednich badań. Te przyniosą odpowiedź na pytanie, co konkretnie uczuliło kota i czego należy unikać, by sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.
Infekcje
Najgroźniejsze są sytuacje, w których opuchnięte oko stanowi symptom infekcji. Ta może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Jeśli obrzęk pojawił się nagle i nie schodzi po kilku dniach, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że organizm kota mierzy się właśnie z tego rodzaju schorzeniami. Wśród nich może być nosówka, czyli groźny koci katar.
Opuchlizna może świadczyć też o różnych przewlekłych chorobach – zaćmie, jaskrze czy nowotworze. Każdy z tych przypadków stanowi realne zagrożenie całkowitej utraty wzroku, dlatego gdy tylko zauważy się taki niepokojący objaw, od razu należy zgłosić się na konsultację do weterynarza.
Czy leczyć kota na własną rękę?
Jeśli obrzęk oka u kota wynika z niegroźnego uszkodzenia mechanicznego, można w domowych warunkach zadbać o to, by opuchlizna zaczęła się możliwie szybko zmniejszać. Tu pomocne będą wspominane już chłodne okłady. Na pewno warto też oczyścić ewentualne, niezbyt głębokie rany.
Samo pojawienie się opuchlizny powinno jednak skłonić właścicieli do natychmiastowej reakcji i umówienia wizyty u lekarza. Im wcześniej wykryje się przyczynę pojawienia się opuchlizny, tym większa szansa na całkowite wyleczenie bez ewentualnych komplikacji. Nie warto zwlekać z taką wizytą, gdyż naraża się w ten sposób zwierzę na zupełnie niepotrzebne cierpienie i dyskomfort. Zwłoka może też doprowadzić do nadmiernego rozwinięcia się choroby, która pozostawi po sobie nieodwracalne skutki.
Wsparcie merytoryczne przy powstawaniu artykułu zapewniło Centrum Okulistyki Weterynaryjnej Eyevet Wrocław – Koci okulista