Zaćma u psa – co należy wiedzieć?

Wzrok u psa należy do jednego z jego najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu może poznawać świat i cieszyć się tym, co spotyka go na co dzień podczas spacerów z właścicielami. W porównaniu do człowieka pies widzi dużo mniej barw, jednak lepiej niż on radzi sobie przy słabszym oświetleniu. Warto dbać i kontrolować stan oczu czworonoga, ponieważ jest to delikatny narząd, przy którym mogą wystąpić problemy, takie jak np. zaćma. Co należy wiedzieć o tej chorobie u psa? Wyjaśniamy.

Zaćma u pupila – czym jest i z czego wynika

Zaćma u psa może prowadzić nawet do utraty wzroku. Jest to zmętnienie soczewki, które objawia się poprzez różnego rodzaju i wielkości plamki. Od małych zmian, ledwo widocznych na początku, po te, które prowadzą do całkowitej utraty wzroku. Jeśli część soczewki jest zajęta przez plamę, to zaćma zalicza się do niedojrzałych, podczas gdy dojrzała zaćma zajmuje już całą soczewkę.

Zaćma może wynikać z wieku psa. Właścicieli starszych pupili często martwią pojawiające się plamki w oczach ich pociech, dlatego udają się do weterynarzy. Najczęściej jest to właśnie zaćma starcza. U niektórych czworonogów choroba ta może być wrodzona – zaćma wrodzona. Jest to wtedy choroba dziedziczna. Natomiast u młodszych psów może to wynikać np. z chorób współistniejących (cukrzyca).

Jak wygląda rozpoznanie zaćmy u czworonoga?

Na początkowych etapach choroby rozpoznanie jej jest trudne. Zaćma u psa może wystąpić w każdym wieku, dlatego nie warto bagatelizować tego schorzenia. Z pewnością mogą wystąpić zmiany behawioralne. Jeśli do tej pory Twój pupil zachowywał się spokojnie, a nagle pojawiają się u niego zachowania do tej pory nieznane, to koniecznie zgłoś się do przychodni weterynaryjnej. Tutaj – przychodnianovet.pl – znajdziesz wiele przydatnych informacji dotyczących nie tylko zaćmy u Twojego czworonoga, ale i dane kontaktowe lecznicy. Dogłębne badanie u weterynarza wykluczy lub potwierdzi na początku podstawowe choroby, a następnie weterynarz skupi się na oczach. Zakropi oczy i zbada ich wewnętrzne struktury. Ważne w tym momencie będzie zlokalizowanie zmętnienia soczewki, jeśli takie występuje, np. przy pomocy lampy szczelinowej. Trzeba również ocenić stan ogólny soczewek i struktur oka.

Terapia zaćmy u psa

Zaćma u psa postępuje niestety szybko. Nie należy ona do chorób, które można by było wyleczyć farmakologicznie. To dotyczy również ludzi. Alternatywą dla farmakologii są operacyjne działania. Jeśli nasz pupil jest jeszcze na tyle silny, by przeżyć zabieg (do oceny lekarza operującego), można chirurgicznie usunąć soczewkę. Do zabiegu potrzebne jest znieczulenie ogólne. Nie każdy pies znosi je dobrze, szczególnie czworonożni starcy. Po operacji właściciel musi przemywać ranę przez kilka dni. Wszystkie zalecenia dostaje się od lekarza tuż po zabiegu. Oczy psa należy nadal regularnie badać. Nawet jeśli operacja przebiegła prawidłowo.

Jak postępować z psem, który cierpi na zaćmę?

Z pupilem chorym na zaćmę trzeba postępować w dosyć logiczny, przemyślany sposób. Jeśli nie jest to zaćma wrodzona, to pies przyzwyczajony jest do układu mieszkania, klatki schodowej czy nawet drogi, którą chodzisz z nim na spacery. Nie narażaj go na zmiany, ponieważ może to skutkować mniejszymi lub większymi wypadkami. Nie przestawiaj mebli bez powodu, a tym bardziej jego misek na karmę czy wodę. Na schodach musisz mieć pupila cały czas pod kontrolą, ponieważ w każdej chwili może się zapomnieć i potknąć, co może stworzyć dla niego niebezpieczeństwo i zagrożenie. Kilka takich wpadek może poskutkować dystansem i strachem ze strony czworonoga, a tego na pewno nie chcemy. Musi on nam ufać i wiedzieć, że może na nas zawsze liczyć.

Podsumowanie

Oko to skomplikowany i bardzo narażony na zmiany i komplikacje narząd, zarówno u człowieka, jak i psa. Jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania pupila. Niepokojące objawy w zachowaniu mogą być alertem dla właściciela, że w oczach dzieje się coś złego. Zaćma to powód do zgłoszenia się do weterynarza. Jeśli w porę zareagujemy, mamy szansę na operacyjne działania.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.