Są takie elementy, które stanowią niezbędną część instalacji pneumatycznych, wykorzystywanych niemal w każdym dziale przemysłu. Na pewno należą do nich złączki pneumatyczne, które są niepozornym, choć bardzo ważnym akcesorium. Ich spektrum zastosowania jest niezwykle szerokie. Warto więc dowiedzieć się na ich temat więcej.
Złączki pneumatyczne – podstawowe informacje
Medium, jakim jest sprężone powietrze, wykorzystuje się niezwykle często. Jego zaletą jest niska cena, ale też fakt, że jest ekologiczne. Wprawia ono w ruch poszczególne urządzenia, jednak trzeba pamiętać, że aby cała instalacja pneumatyczna dobrze działała, a przy tym była maksymalnie szczelna, trzeba wybrać jeszcze złączki pneumatyczne. Co ciekawe wydają się one niepozorne, jednak ich rola jest niezwykle duża. Stanowią nie tylko obowiązkową część instalacji pneumatycznej, ale służą także do łączenia jej poszczególnych elementów.
Złączka pneumatyczna należy do grupy wyrobów złącznych i przyłączeniowych. Oczywiście w zależności od przemysłu należy dobierać złącza pneumatyczne wykonane z odpowiednich materiałów. I tutaj wybór jest duży. Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej rzeczy, która ma niewątpliwie wpływ na efektywność samych prac. Otóż wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze jest medium dochodzi do powstawania wilgoci. Dlatego też w żadnym wypadku nie należy wybierać złączek stalowych, które w dużym stopniu podatne są na korozję, a przez to tracą także szczelność. Niewątpliwie nieszczelna instalacja pneumatyczna generowałaby większe koszty. Przede wszystkim zapotrzebowanie na sprężony gaz czy powietrze byłoby zdecydowanie większe, ale też brak szczelności spowodowałby przestoje w pracach.
Z tego też powodu, niezależnie jaki typ firmy się prowadzi należy pamiętać, że wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się pneumatykę, niezbędne jest stosowanie wysokiej jakości złączek do pneumatyki. Dodatkowo w przypadku gdy złączka do powietrza narażona jest na kontakt z wodą, musi być wykonana z takiego materiału, który w żadnym przypadku nie jest podatny na korodowanie i to zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej sprawdzają się złączki do powietrza z mosiądzu czy ocynkowanej stali.
Polecamy także złącze pneumatyczne kłowe lub choinki z zaciskiem ślimakowym. Trzeba jeszcze pamiętać, by złączki do przewodów pneumatycznych dobierać w zależności od rodzaju przemysłu. Wszędzie tam, gdzie nacisk mechaniczny jest większy lepiej sprawdzą się te z czystego mosiądzu. Natomiast jeżeli szuka się tanich złączy pneumatycznych, to można wybrać złączki pneumatyczne plastikowe.
Złącza pneumatyczne – rodzaje. Jakie złączki pneumatyczne są najbardziej popularne?
Praca ze sprężonym powietrzem w znaczący sposób pozwala obniżyć koszty. Oczywiście trzeba pamiętać, aby wybierać tylko i wyłącznie czyste powietrze. Oczywiście taka praca wymaga także posiadania kompresora oraz złączek pneumatycznych. I tutaj możemy wymienić ich rodzaje. Otóż są to złącza pneumatyczne auto, inaczej zwane złączami typu quick. Inny typem są złącza kłowe, zaciskowe do przewodów CU, złącza pneumatyczne plastikowe, zawory kulowe, złącza typu choinki oraz złącza wtykowe pneumatyczne czy szybkozłączki typu 21, 26 i 27. Najpopularniejszym rodzajem złączek pneumatycznych na całym świecie są złączki typu quick.
Otóż można je wykorzystać do połączeń przewodów kalibrowanych, wykonanych z materiałów takich jak PA, PU, PE, PTFE. W pracach, gdzie miejsca jest niezwykle mało, najlepiej sprawdza się przyłącze pneumatyczne mini. Wszędzie tam, gdzie wymagany jest najwyższy poziom sterylności, np. w branży stomatologicznej czy protetycznej należy wybierać nie tylko te, które zapewniają maksymalną szczelność, ale też są nierdzewne.
Tam, gdzie środowisko pracy narażone jest na działanie olejów najlepiej stosować złączki pneumatyczne, które posiadają uszczelnienie z NBR. Doskonale sprawdzą się one także w przemyśle ciężkim czy metalowym. Warto też wiedzieć, że złączki typu quick można wykorzystać wszędzie tam, gdzie ciśnienie pracy wynosi od 0 do 12 barów, zaś temperatura pracy wynosi od minus 20 do 80 stopni Celsjusza.
Jakie złączki pneumatyczne wybrać, gdy temperatura pracy jest bardzo wysoka?
W miejscach, gdzie temperatura pracy jest bardzo wysoka, doskonale sprawdzają się złączki pneumatyczne skręcane. Nie są one wyposażone w żaden typ uszczelnienia, lecz przewód uszczelnia się, wykorzystując do tego nakrętkę i stosując docisk. Poza faktem, że takie złączki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie temperatura pracy jest bardzo wysoka, doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują silne naprężenia.