Marzy Ci się nowoczesny domek letniskowy na działce rekreacyjnej? Nie orientujesz się jednak, jak zabrać się do tego zagadnienia? Musisz zdecydować też, w którym miejscu na działce taki domek stanie oraz jakie fundamenty należy pod niego zastosować? Jeśli tak, z naszym poradnikiem nie zginiesz! Domek nowoczesny co prawda wymaga wykonania wcześniej solidnego fundamentu, jednak podpowiemy Ci, na jakie opcje możesz się zdecydować!
Czy fundament pod domek nowoczesny jest wymagany?
Choć drewniane domki letniskowe od nowoczesne-domki.pl nie wydają się zbyt duże i wymagające, warto zdecydować się na niewielki fundament. Konstrukcja ta zapobiegnie uszkodzeniom domku, jak i nadmiernemu osiadaniu. Dzięki temu domek drewniany jak najdłużej będzie mógł cieszyć się solidną, nienaruszoną konstrukcją, która wytrzyma wiele przeciwności ze strony pogody. Domy drewniane powinny mieć wykonany fundament także po to, aby nie doszło do jego zawilgocenia. Odpowiednio wykonany fundament to także gwarancja komfortu cieplnego w chłodniejszych miesiącach.
Na jakich fundamentach usytuować nowoczesne domki letniskowe?
Bardzo dobrym wyborem, jeśli chodzi o fundament pod domki drewniane, są bloczki betonowe. Można je wykonać we własnym zakresie, bez najmowania zewnętrznej ekipy budowlanej. Bloczki rozmieszcza się w kluczowych miejscach na całej powierzchni konstrukcji domku. Zwykle można je zauważyć pod obrysem domku, jak i pod legarami podłogowymi, które przenoszą ciężar obciążenia wewnętrznego. Betonowe bloczki pod drewniany domek produkowane są z betonu klasy B15, B20 czy też B25. Wybór konkretnej klasy zależy od inwestora. Każda kolejna klasa jest mocniejsza, a co za tym idzie — droższa. Taki bloczek cechuje się odpornością na ściskanie oraz wilgoć. Aby wykonać dobry fundament pod domek letniskowy, wystarczy przygotować podłoże — można je profilaktycznie utwardzić przy użyciu klińca bądź tłucznia, aby było stabilne.
Fundament pod domki narzędziowe od nowoczesne-domki.pl można wykonać również z punktowych rur szalunkowych, które są solidniejszym odpowiednikiem wcześniejszej propozycji. Rury są jednak nieco droższe, ale jednocześnie charakteryzują się lepszą wytrzymałością. Chcesz zbudować podłoże, bazując na rurach szalunkowych? Wystarczy, że przejdziesz przez 3 dość proste kroki. Po pierwsze należy w ziemi wykonać zagłębienia, które pomieszczą rury szalunkowe, a do których następnie wlany zostanie beton. Co ważne, rury nie muszą być wsunięte do samego końca. Najistotniejsze jest, aby rury trzymały pion i wspólnie dawały równy poziom ponad gruntem. Na tak przygotowanych fundamentach można stawiać podłogę domku letniskowego.
Drewniane domki ogrodowe — a może zbrojona płyta?
Dla najbardziej wymagających klientów polecany jest jeszcze inny fundament — zbrojona płyta. Jest zdecydowanie najdroższy, jednak polecany w przypadku podłoża o stosunkowo niskiej nośności. Płyta jest rozsądnym rozwiązaniem także w przypadku, kiedy domek będzie cechował się nieco większymi rozmiarami, a ponadto będzie wykorzystywany nie tylko latem, ale również zimą. Zbrojona wylewka pod domek letniskowy sięga zwykle 20-30 cm w głąb lądu. Do zalet takiego rozwiązania zaliczyć można krótki czas przygotowania. Niestety, aby mieć pewność, że taka płyta została wykonana solidnie i prawidłowo, lepiej zatrudnić do tego fachowców.