Inteligentne wsparcie dla budynku. Jakie są elementy Smart Home?

Co znaczy, że budynek jest inteligentny? W ostatnim czasie wiele osób ma problem ze zrozumieniem tego zagadnienia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ten materiał. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, czym jest, w jaki sposób działa i z jakich elementów składa się inteligentny budynek.

Pojęcie i koncepcja inteligentnego budynku

Inteligentny budynek to tak naprawdę zbiorcza nazwa dla systemów automatyki budynkowej. To taki dom, w którym wszystkie urządzenia komunikują się ze sobą i z użytkownikiem, który może również wydawać im polecenia. Podstawą działania inteligentnego budynku jest Internet Rzeczy. To koncepcja, która mówi, iż wszystkie przedmioty znajdujące się w domu łączą się wspólnie przez sieć, dzięki czemu mogą się bez problemu komunikować.

Jedyną skomplikowaną rzeczą, jeżeli chodzi o inteligentne rozwiązania automatyki dla budynku, jest aspekty technologiczny. Instalacja systemu może być skomplikowana, jednak tym zajmują się już fachowcy – monterzy. Natomiast obsługa smart home jest już dziecinnie prosta. Wystarczy bowiem jedna prosta aplikacja na smartfona lub inne urządzenie mobilne jak tablet.

Dzięki aplikacji można sterować zarówno oświetleniem, temperaturą, jak i elektryką w całym mieszkaniu. Wiele czynności można wykonywać również wtedy, gdy jest się z dala od domu. Będąc na podwórku, można np. oglądać w czasie rzeczywistym, co dzieje się w pokoju dziecka. Wystarczy tylko zintegrować system monitoringu i kamer ze smart home.

Podsumowując, założenie koncepcji smart home polega na tym, aby możliwie jak najbardziej zmaksymalizować komfort i funkcjonalność mieszkania. Co więcej, podnieść jego poziom bezpieczeństwa oraz zoptymalizować wydatki i obniżyć koszty życia. Dzięki takim inteligentnym rozwiązaniom można wiele zaoszczędzić.

Systemy inteligentnego domu – elementy wyposażenia

Wśród wyposażenia domu inteligentnego można wymienić naprawdę wiele urządzeń i instalacji. Mówi się, że im więcej, tym lepiej. Jedne sprzęty odpowiadają za komfort, inne pozwalają przyoszczędzić nieco pieniędzy, a jeszcze inne odpowiadają za bezpieczeństwo domowników. To, jakie urządzenia wejdą w skład smart home, zależy od użytkownika i jego indywidualnych preferencji.

Podstawowe wyposażenia inteligentnego budynku, to:

  • kamery monitoringu;
  • systemy alarmowe;
  • inteligentne czujniki – dymu, zalania, ognia, ruchu, gazu itd.;
  • ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja;
  • rolety, żaluzje, zasłony;
  • oświetlenie.

Poszczególne urządzenia mogą być używane w formie zintegrowanego systemu bądź oddzielnie, pojedynczo.

Inteligentny budynek – ekologicznie dla środowiska

Korzyści, jakie wynikają z instalacji inteligentnych systemów w domu, budynku, czy firmie, jest naprawdę wiele. Współczesne systemy reagują na zmieniające się warunki w otoczeniu. Łączą się, aby użytkownik miał pełną kontrolę nad swoim życiem. Dzięki takim funkcjom, jak np. symulacja obecności, sterowanie oświetleniem, czy kontrola zamknięcia okien, zwiększają się możliwości, jeżeli chodzi o zarządzanie przestrzenią domową. Tego typu rozwiązania są również niezwykle oszczędne i ekologiczne, dlatego też decydują się na nie zarówno przedsiębiorcy, jak i indywidualni użytkownicy. Jest to idealne wsparcie dla domowników, jak i samego budynku, które z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.