Izolacja akustyczna i cieplna stolarki okiennej i drzwiowej – dlaczego jest istotna?

Przy wyborze drzwi zewnętrznych i okien ogromne znaczenie ma to, aby oprócz estetyki uwzględnić także ich parametry techniczne. To właśnie one przesądzają bowiem o ich jakości, wytrzymałości czy funkcjonalności. Wśród nich szczególną uwagę warto zwrócić na współczynniki przenikania ciepła i współczynniki izolacyjności akustycznej. Wyjaśniamy, dlaczego parametry te są tak istotne oraz jakie wartości powinny przybrać.

Jakie znaczenie ma izolacja cieplna?

Izolacyjność termiczna to parametr, od którego bezpośrednio zależy komfort cieplny w mieszkaniu. Przesądza o tym, jak dobrze okna i drzwi będą zatrzymywać ciepło w budynku, a także jak skutecznie będą one chronić przed zmiennymi temperaturami. Wpływa tym samym również na koszty związane z ogrzewaniem czy chłodzeniem pomieszczeń. Wyraża się go w jednostce Ud/Uw (współczynnik przenikania ciepła odpowiednio drzwi i okien), która określa, ile watów ciepła ucieknie przez 1mstolarki okiennej czy drzwiowej przy założeniu, że różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia wynosi 1 K.

Co do zasady, im niższy jest współczynnik przenikania ciepła, tym lepszą izolacyjność termiczną zapewnia stolarka okienno-drzwiowa, a więc i wiąże się z niższymi kosztami ogrzewania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w domach wolnostojących dopuszczalna wartość Ud/Uw drzwi Warszawa wynosi max. 1,3 W/(m2*K), natomiast okien – 0,9 W/(m2*K), przy czym wartość ta może być wyższa w przypadku mieszkań. Do domów pasywnych zaleca się natomiast wybór modeli o współczynniku przenikania ciepła nie większym, niż 0,8 W/(m2*K). Warto jednak dodać, że sama wartość Ud/Uw to nie jedyny aspekt wpływający na ilość przepuszczanego na zewnątrz ciepła. Równie istotny jest odpowiedni montaż stolarki otworowej – temat ten rozwijają poradniki, które znajdziesz na stronie Oknoteka.

Na co wpływa izolacja akustyczna?

Izolacja akustyczna to natomiast parametr, który ma ogromny wpływ na komfort mieszkańców. Zależy od niej bowiem to, jak skutecznie drzwi i okna będą izolować wnętrze od hałasów dobiegających z zewnątrz mieszkania czy domu. Jej poziom określa współczynnik izolacyjności akustycznej Rw, który jest wyrażany w decybelach (dB). Im wyższą wartość przyjmuje, tym stolarka okienno-drzwiowa będzie bardziej wyciszać wnętrze budynku.

Polskie prawo za dopuszczalne normy hałasu w pomieszczeniach uznaje 40 dB w dzień oraz 30 dB w nocy. Przyjmując, że wartość hałasu generowanego przez ruch uliczny wynosi 80 dB, a dom znajduje się centralnie przy ulicy, warto więc zdecydować się na okna i drzwi o współczynniku Rw przynajmniej 40 dB. Ma to duże znaczenie nie tylko ze względu na komfort mieszkania, ale także na stan zdrowia lokatorów – natężenie dźwięku powyżej 50 dB może bowiem doprowadzić do problemów ze słuchem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.