Dla wielu inwestorów mających w planach rozpoczęcie budowy domu świetną informacją będzie to, że obecnie można wznieść budynek mieszkalny o powierzchni do 70 m2 bez pozwolenia, wystarczy dokonać zgłoszenia i po kilkudziesięciu dniach przystąpić do budowania wymarzonego lokum. Dotyczy to realizacji budynków jednorodzinnych, a uproszczony proces i zredukowanie formalności przekładają się na oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy.
Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc rozpocząć budowę domu o powierzchni do 70m2?
Obecnie możliwe stało się skrócenie procesu budowy wymarzonego domu jednorodzinnego do kilkunastu tygodni, bo związane z tym formalności zostały ograniczone do minimum. Możliwe jest także zaadaptowanie częściowo poddasza, dzięki czemu uzyskuje się w sumie powierzchnię użytkową mającą do 90 m2. Budowa domu na podstawie zgłoszenia sprawia, że nie trzeba przechodzić długotrwałej procedury uzyskania pozwolenia na budowę, zbędne stają się także: kierownik budowy i dziennik budowy. Przekłada się to na możliwość zaoszczędzenia kilku tysięcy złotych. Trzeba zadbać o to, aby budynek był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego/wydanymi warunkami zabudowy. Wymaga się również zachowania zgodnych z prawem odległości od sąsiednich działek. Konieczne będzie zgłoszenie robót budowlanych. Zgłoszenia można dokonać nie tylko osobiście w urzędzie, ale też drogą elektroniczną lub nawet listowną.
W oddawanym dokumencie zgłoszenia muszą znaleźć się informacje dotyczące rodzaju, zakresu i sposobu przeprowadzenia robót budowlanych wraz z terminem ich rozpoczęcia. Do wniosku trzeba dołączyć także załączniki w postaci projektu architektoniczno-budowlanego, projektu zagospodarowania działki, oświadczenia do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Niezbędne będzie także oświadczenie inwestora dotyczące tego, że przyjmuje on odpowiedzialność za kierowanie budową. Bardzo ważne jest to, że bez pozwolenia można budować jedynie budynki wolnostojące jednorodzinne mające maksymalnie dwie kondygnacje. Inwestor jest też zobligowany do umieszczenia na terenie budowy tablicy informacyjnej. Istotne jest także to, aby dom spełniał warunki techniczne i nie miał wpływu na sąsiednie budynki. Na każde 500 m2 działki gruntu może przypadać jeden dom o powierzchni zabudowy do 70 m2.
Jaki projekt domu 70 m2 bez pozwolenia wybrać?
Projekt domu do 70m2 z poddaszem umożliwia zaadaptowanie jego części, pozwala uzyskać dodatkowe pomieszczenie. Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu budynki na zgłoszenie powinny mieć prostą bryłę. Inwestor ma pełną swobodę w doborze materiałów użytych do budowy domu. Możliwe jest także wybudowanie domu szkieletowego. Im prostsza będzie bryła budynku, tym więcej zaoszczędzi się na jego budowie.
Dom o powierzchni zabudowy do 70m2 może być murowany lub wykonany z drewna. Najpopularniejsze są domy parterowe, budynki parterowe z poddaszem użytkowym i domy poddaszem do adaptacji, mniejszy wybór dotyczy projektów budynków piętrowych z piwnicą. Projekt domu 70 m2 można zamówić na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/projekty-domow-do-70-m2
Na nowych zasadach mogą być też realizowane budynki z płaskim dachem. Zaletą płaskiego dachu jest brak problematycznych skosów, co zapewnia większe możliwości adaptacyjne, szybszą i mniej kosztowną budowę. Płaski dach idealnie nadaje się do zamontowania na nim paneli fotowoltaicznych. Można też zaaranżować strefę do relaksu. W przypadku domów parterowych wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, co jest świetną opcją w przypadku starszych osób i małych dzieci.
Czy dom 70 m2 to dobry pomysł? Pora poznać zalety i wady tego rozwiązania
Jeśli ktoś nie potrzebuje budynku o dużym metrażu, to dom 70 m2 będzie świetnym rozwiązaniem. Jest on relatywnie tani w utrzymaniu, można liczyć na wygodę i przytulność. Domy o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2 są ekonomiczne, co obecnie ma ogromne znaczenie przy nieustannie rosnących kosztach życia. Ogromną zaletą będzie również skrócony czas budowy, więc jeśli ktoś chce szybko wprowadzić się do swoich wymarzonych czterech kątów, powinien zdecydować się na mniejszy metraż. Brak konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę przekłada się na jeszcze większą oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Wystarczy dokonać zgłoszenia i poczekać do 21 dni od momentu złożenia wniosku, po czym można przystąpić do wznoszenia budynku. Warto od razu zaznaczyć, że w przypadku domów 70 m2 formalności są zredukowane do minimum.
Domy 70 m2 to idealna opcja dla osób, którym zależy na przyspieszeniu realizacji inwestycji i obniżeniu ponoszonych kosztów. Są one funkcjonalne, można je zaaranżować zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Wbrew pozorom domy do 70 m2 powierzchni zabudowy są przestronne i odpowiednie dla czteroosobowej rodziny. Zgodnie z Nowym Ładem wystarczy wybrać projekt domu bez pozwolenia i dokonać zgłoszenia, co stanowi ogromne ułatwienie dla inwestorów. Możliwe jest nawet cieszenie się jeszcze większą powierzchnią do 90 m2 po wybraniu projektu z płaskim dachem i poddaszem.
Zaletą domu parterowego do 70 m2 powierzchni zabudowy są relatywnie niskie koszty ogrzewania. Można liczyć na komfort termiczny bez ponoszenia dużych wydatków, bo wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.
Oczywiście powierzchnia takiego domu będzie zbyt mała dla rodzin wielodzietnych. Już w przypadku pięciu osób zacznie brakować miejsca, co przełoży się na obniżenie komfortu życia. Projekty domów do 70 m2 są zwykle pozbawione garażu, co również może być dla niektórych wadą.