Podstawowe pytania jakie należy sobie zadać przed wyborem kominka to kwestie funkcjonalne oraz designerskie. Należy określić czy kominek do domu ma służyć tylko dekoracji czy powinien ogrzewać cały budynek. Drugą kwestią jest jak często i czym chcemy palić w kominku. Określenie swoich potrzeb i stylu życia znacznie ułatwia wybór kominka.
Rodzaje kominków
Oto podział kominków ze względu na ich budowę:
- Otwarte, typowo dekoracyjne
- Konwekcyjne, wytwarzające dużo ciepłego powietrza, są wykorzystywane w systemie ogrzewania gorącym powietrzem
- Kumulacyjne absorbują ciepło z przepływających przez nie spalin i oddają energie.
- Kotłowe mogą zostać podłączone do instalacji c.w.u. ponieważ energia powstała wyniku spalania może być wykorzystana do ogrzania wody.
Wkład czy kaseta kominkowa?
Wszystko zależy czy jest to nowy kominek czy był budowany już jakiś czas temu. Wkład kominkowy przeznaczony jest do nowych kominków, a kasetę można zainstalować w już istniejącym kominku. Wkłady do kominka są żeliwne, stalowe lub z cegły szamotowej. Te materiały są antykorozyjne, świetnie akumulują ciepło oraz wysoką temperaturę.
Jak dobrać moc wkładu?
Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli moc będzie za duża, pomieszczenie może się przegrzewać, gdy będzie zbyt mała nie ogrzeje wystarczająco wnętrza. Jest to szczególnie ważne podczas wyboru kominka mającego służyć do ogrzewania domu. Przyjmuje się, że kominek do domu służący do ogrzewania powinien mieć moc 1kW na 25mkw pomieszczenia.
Jaki kominek wybrać do domu?
Jeśli ma pełnić rolę typowo dekoracyjną warto wybrać taki z szybą z dwóch, trzech lub nawet z czterech stron. Takie kominki oddają więcej ciepła do przestrzeni, warto także wybrać kominek, który pozwoli długo zachować czystość szyb w drzwiczkach. Takie rozwiązania to kurtyna powietrzna, która nawiewa powietrze do paleniska odpychając smoliste cząstki. Jest ona doskonałym i nowatorskim pomysłem. Świetnie sprawdzi się także szyba pokryta cienką warstwą tlenków metali. Przy wyborze kominka należy kierować się miejscem, w którym kominek będzie stał. Często właśnie to weryfikuje wygląd i ilość szyb.
O czym trzeba pamiętać wybierając kominek?
- Należy sprawdzić, czy kominek posiada deflektor spalin, czyli półkę dymową, którą umieszcza się na górze wkładu. Komora wtórnego spalania jest miejscem, gdzie odbywa się proces dopalania cząstek opału. Dzięki temu tworzy się dodatkowe ciepło przekazywane do powietrza.
- Kominek powinien być umieszczony z dala od łatwopalnych materiałów takich jak drewno.
- Niezależnie od rodzaju kominka koniecznie trzeba umieścić go przy przewodach kominowych, chyba że zdecydujemy się na bio kominek, który nie potrzebuje takiego rozwiązania.
Biokominki
To nowoczesne rozwiązania do domów i mieszkań, w których nie ma podłączenia do komina. Do wytworzenia ognia są potrzebne biopaliwa, które nie wytwarzają dymu, spalin ani nieprzyjemnych zapachów. Można je postawić w dowolnym miejscu, są odporne na działanie płomieni i wysokich temperatur. Ogień wygląda nieco inaczej niż w klasycznym kominku.