Każdy budynek musi być poddawany okresowym kontrolom stanu technicznego. Regularna obsługa techniczna budynków jest gwarancją zachowania optymalnego stanu instalacji, jak również rozpoznania i szybkiego usunięcia lub zapobiegnięcia awarii. W praktyce regularna kontrola stanu technicznego jest gwarancją bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników nieruchomości.
Bezpieczeństwo na terenie obiektu
Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania budynku jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Trzeba pamiętać, że podczas eksploatacji obiektu występuje wiele zewnętrznych czynników, które mają wpływ na stabilność konstrukcji. Wśród nich warto wymienić siły natury, na przykład, silny wiatr lub uderzenie pioruna. Dlatego obsługa techniczna budynków powinna zapewnić ochronę zdrowia i życia ludzi przebywających na terenie obiektu oraz w jego pobliżu. Dotyczy to w szczególności zachowywania sprawności zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwpowodziowych.
Minimalizacja usterek i awarii
Kompleksowa obsługa techniczna budynków obejmuje zadbanie o właściwy stan wnętrza obiektu, jego wyposażenia, a także wszelkich urządzeń i instalacji. Muszą być one sprawne, co zapewnia komfort właścicieli i zarządców, jak również minimalizuje powstawanie ewentualnych usterek i awarii. Podczas profesjonalnej obsługi technicznej budynków wykonywane są prace konserwacyjne i naprawcze, przeglądy urządzeń, przeglądy budowlane, jak również różnego typu prace remontowe i wykończeniowe. Warto zwrócić uwagę, że są to elementy wyznaczające bieżącą wartość nieruchomości, a także bezpośrednio wpływające na wizerunek firmy zarządzającej budynkiem. Ma to duże znaczenie także dla firm współpracujących lub podnajmujących powierzchnie biurowe i magazynowe.
Współpraca z zewnętrzną firmą
Obsługa techniczna budynków może być wykonywana przez pracowników firmy zarządzającej nieruchomością lub przez firmę zewnętrzną taką jak Inwemer. Można w ten sposób zmniejszyć koszty przeglądów lub napraw. Serwis urządzeń i instalacji wymaga szerokiej wiedzy, a także bardzo często współpracy z ekspertami z dziedziny prawa budowlanego lub różnych dziedzin nauki. Współpraca z firmą zewnętrzną pozwala szybciej reagować na zaistniałe problemy, a także stosować bardziej nowoczesne metody pracy bez konieczności ponoszenia dużych wydatków na zakup urządzeń. W wielu przypadkach pozwala również uniknąć kosztownych i długotrwałych szkoleń dla pracowników.
Ograniczenie zużycia surowców
Instalacje w każdym budynku wykorzystują energię elektryczną, gaz, a także ciepłą i zimną wodę. Sprawność urządzeń powoduje zmniejszenie zużycia surowców, a także zapewnia przedłużenie trwałości elementów takich jak grzejniki i wentylatory. Nowoczesne budynki mają zamontowane systemy klimatyzacji, jak również czujniki dymu, termostaty i skomplikowane instalacje alarmowe. Kontrola sprawności tych elementów należy do obsługi technicznej budynków. Ma to szczególne znaczenie w budynkach przemysłowych lub centrach handlowych, które są wykorzystywane przez bardzo duże grupy osób każdego dnia.
Odpowiedzialność za zdarzenia
Właściwy stan techniczny nieruchomości oznacza bezpieczeństwo dla wszystkich osób będących wewnątrz oraz w pobliżu budynku. Za brak zapewnienia obsługi technicznej budynków właściciel może ponieść konsekwencje w postaci grzywny nałożonej przez organ nadzorujący. W niektórych przypadkach oznacza to nawet odpowiedzialność karną. Niewłaściwa obsługa techniczna budynków może skutkować także kłopotami z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej. Z tego względu najlepiej współpracować z jedną firmę zewnętrzną, która kompleksowo zajmie się obsługą wszystkich elementów budynku i weźmie na siebie odpowiedzialność za zdarzenia występujące na terenie obiektu. Właściciel będzie mógł wtedy łatwo nadzorować wszystkie prace, a jednocześnie obsługa techniczna budynku nie będzie powodowała nadmiernych kosztów.