Chęć ograniczenia kosztów ogrzewania oraz wymiany systemu centralnego ogrzewania na rozwiązanie bardziej ekologiczne sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na montaż pomp ciepła. Za wzrost popularności klimatyzacji odpowiada natomiast coraz większa liczba upalnych dni w przeciągu roku i chęć stworzenia sobie bardziej komfortowych warunków w miejscu zamieszkania. Czy te urządzenia można wykorzystywać zamiennie? Które będzie lepszym, całorocznym rozwiązaniem?
Jaką firmę wybrać do montażu urządzeń?
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego urządzenia, warto sprawdzić, kto w regionie oferuje profesjonalne usługi montażu. Od jakości oferowanych usług zależy sprawność urządzenia, dlatego też wybrać trzeba uważnie. Zdecydowanie polecaną firmą zajmującą się montażem zarówno klimatyzacji, jak i pomp ciepła, jest działająca na terenie Krakowa firma Sevro. Oferuje ona profesjonalny montaż urządzeń wysokiej klasy oraz ich serwis. Z ofertą tej firmy zapoznasz się pod adresem:
Sevro – klimatyzacja, pompy ciepła, rekuperacja, fotowoltaika, wod-kan: montaż i serwis
Zygmunta Glogera 67/31
31-222 Kraków
Tel: 798230260
www: sevro.pl
Jak działają pompy ciepła?
Zasada działania pompy ciepła jest bardzo prosta. Porównać ją można do lodówki, z tym że mechanizm jest odwrócony. Ciepło odbierane jest za pomocą wymiennika na zewnątrz nieruchomości i oddawane za pomocą odpromienników (w tym przypadku instalacji centralnego ogrzewania) wewnątrz. Najczęściej spotykane są pompy ciepła powietrzne i gruntowe.
Pompy powietrzne zajmują mniej miejsca, ponieważ wymiennik jest zintegrowany z jednostką zewnętrzną. W przypadku pomp gruntowych niezbędne jest dokonanie odwiertów i umieszczenie wymienników poniżej punktu zamarzania gruntu. Ta forma ogrzewania nie wymaga stosowania materiałów opałowych i jest w pełni ekologiczna.
Jak działa klimatyzacja?
W przeciwieństwie do pomp ciepła klimatyzacja działa nie poprzez instalację centralnego ogrzewania, a za pomocą jednostek wewnętrznych, które pełnią funkcję nadmuchów. Dzięki temu chłodzenie odbywa się bardzo sprawnie i pozwala na szybkie obniżenie temperatury podczas upałów. W okresie letnim jednostka zewnętrzna pełni funkcję odpromiennika ciepła, który obniża temperaturę czynnika chłodzącego. W jednostce wewnętrznej czynnik chłodzący obniża temperaturę nadmuchiwanego powietrza. Jak czytamy na stronie https://sevro.pl/klimatyzacja/oferta/, proces ten jest energochłonny, ponieważ zarówno w wymienniku ciepła, jak i w jednostce wewnętrznej cały czas pracują wentylatory.
Czy pompa ciepła może chłodzić?
Specjaliści ze strony https://sevro.pl/pompy-ciepla/ potwierdzają, że w przypadku bardziej zaawansowanych konstrukcji, pompa ciepła może pełnić również funkcję chłodzenia. Wystarczy odwrócić obieg czynnika, by ciepło pozyskiwane było wewnątrz nieruchomości i odprowadzane na zewnątrz. Ze względu na wykorzystanie instalacji centralnego ogrzewania, które działa w tym wypadku pasywnie, nie jest to rozwiązanie równie wydajne w chłodzeniu, jak klimatyzacja, jednak umożliwia skuteczne obniżenie temperatury nawet o kilka stopni w czasie upałów.
Jak wykorzystywać klimatyzację do ogrzewania?
Podobnie jak w przypadku pompy ciepła, klimatyzacja ma możliwość odwrócenia obiegu czynnika chłodzącego. W tym wypadku jednak jednostka zewnętrzna jest bardziej zaawansowana, ponieważ rozwiązania z funkcją ogrzewania posiadają w niej pompę ciepła. Po aktywacji funkcji ogrzewania urządzenie zmienia się więc w klasyczną pompę ciepła typu powietrze – powietrze, z tą różnicą, że zamiast pasywnego odpromiennika ciepła wewnątrz nieruchomości, ciepło rozprowadzane jest nadmuchami.
Które rozwiązanie jest korzystniejsze?
Porównanie klimatyzacji z pompą ciepła jest ciężkie, ponieważ docelowo zostały zaprojektowane do kompletnie innego zastosowania. Możliwość odwrócenia obiegu jest dodatkiem, który zwiększa funkcjonalność, jednak nie zapewnia pełnej skuteczności jak w przypadku urządzenia konkurencyjnego.
Co lepsze do chłodzenia?
Pod kątem chłodzenia zawsze wydajniejsza będzie klimatyzacja, ponieważ umożliwia szybkie schłodzenie pomieszczenia. Jedyną zaletą pompy ciepła w tym przypadku jest chłodzenie wszystkich pomieszczeń jednocześnie w sposób pasywny, gdy klimatyzacja chłodzi jedynie te pomieszczenia, w których umieszczone zostały jednostki wewnętrzne.
Co lepsze do ogrzewania?
Wydawałoby się, że klimatyzacja będzie rozwiązaniem skuteczniejszym, ponieważ umożliwia szybkie podniesienie temperatury, jednak podobnie jak w przypadku chłodzenia, dotyczy to jedynie pomieszczeń, w których umieszczone zostały nadmuchy. Pompa ciepła skutecznie podnosi temperaturę we wszystkich pomieszczeniach wyposażonych w klasyczne grzejniki i zużywa do tego celu znacznie mniej energii.
Które urządzenie wybrać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od wielkości nieruchomości oraz jej lokalizacji. W przypadku miejscowości położonych w chłodniejszych regionach lepszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, ponieważ latem nie ma potrzeby intensywnego chłodzenia, a zimą niezbędne będzie wykorzystywanie pełnej funkcjonalności grzewczej. Nieruchomości położone w cieplejszych regionach zdecydowanie lepiej wykorzystają klimatyzacje, ponieważ to funkcja chłodzenia będzie wykorzystywana w sposób bardziej intensywny. Warto wziąć to pod uwagę podejmując ostateczną decyzję.