Temat seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami ruchowymi jest niezwykle ważny. W Polsce wciąż za mało mówi się o tych kwestiach. Na szczęście fundacja Avalon od kilku lat chce to zmieniać. Konferencja jest wspaniałą ku temu okazją: zarówno daje ona niezbędne informacje osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i rozszerza ogólny zakres społecznej wiedzy na ten temat.
Projekt Sekson powstał w 2019 roku. W tym roku odbywać się będzie już IV edycja tej konferencji. W dniach 15-16 października 2022 roku można będzie wysłuchać licznych wykładów, a także podczas wydarzenia zapoznać się z ofertą butiku erotycznego N69.pl, który od dwóch lat wspiera całą akcję. Konferencja odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Będzie możliwość podglądu wydarzenia wirtualnie.
Ta konferencja jest okazją do spotkania osób z niepełnosprawnościami (OzN), ich bliskich oraz specjalistów i specjalistek z dziedzin takich jak seksuologia, ginekologia, urologia, psychologia, a także aktywistek i aktywistów, czynnie zainteresowanych dobrem OzN.
Dlaczego mówienie o seksualności OzN jest takie ważne? Bowiem każda osoba, nieważne czy z niepełnosprawnością, czy bez, ma prawo do spełnienia na polu seksualnym. Ważne jest również mówienie o rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową – na szczęście świadomość odnośnie tej tematyki jest coraz większa, a wszystko dzięki takim wydarzeniom jak właśnie między innymi konferencja Sekson.
Sekson, ciało w ujęciu interdyscyplinarnym
W trakcie tegorocznej edycji konferencji będą prowadzone rozmowy o ciele i cielesności w ujęciu interdyscyplinarnym. Ważna będzie perspektywa oznaczania i społecznego konstruowania ciał. Omawiana zostanie kwestia ciał niewidzialnych, tabuizowanych, ciał młodych i starych, a także ciał idealizowanych, wzorcowych.
Część warsztatowa poświęcona będzie takim rzeczom jak:
- język ciała,
- edukacja cielesna rodziców i dzieci,
- praktyki mobilizacji ciała i pracy z nim,
Na konferencji Sekson ciało stanowić będzie punkt wyjścia do normalizowania pewnych podstawowych tematów związanych z niepełnosprawnością.
Program konferencji Sekson 2022
Program tegorocznej konferencji Sekson jest niezwykle bogaty. W roli prelegentów wystąpi wiele seksuolożek, psychologów, edukatorek seksualnych czy lekarzy. Będzie mowa o ciałopozytywności, o demedykalizacji określonych ciał, o języku inkluzywnym czy o rozwoju psychoseksualnym dzieci i młodzieży.
Będzie również mowa o gadżetach erotycznych idealnych dla OzN takich jak chociażby wibratory erotyczne, jakie ma w swojej ofercie butik N69.pl. Odbędą się również warsztaty z samoobrony dla kobiet, warsztat jogi. Będą bloki medyczne, poświęcone np. postępowaniu po ryzykowanym kontakcie seksualnym czy wadom wrodzonym męskich narządów płciowych. Będzie również możliwość odbycia konsultacji seksuologicznych, które będą miały miejsce co 30 minut.
Całość konferencji ma jeden cel: zwiększyć społeczną, jak i osobistą akceptację ciał z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Prelegenci i prelegentki biorący udział w wydarzeniu
Na konferencji Sekson wystąpi wiele bardzo ciekawych osób, m.in.
- prof. UW i UR dr hab. Remigiusz Kijak – pedagog, pedagog specjalny oraz specjalista wychowania seksualnego. Prowadzi poradnię oraz warsztaty dotyczące seksualności osób z niepełnosprawnościami.
- dr n. hum. Agnieszka Walendzik-Ostrowska – pedagożka, trenerka edukatorów seksualnych.
- mgr Barbara Płaczek – specjalista seksuologii, edukator seksualny dzieci i młodzieży, edukator seksualny osób z niepełnosprawnością, pedagog zdrowia oraz terapeuta.
Specjaliści i specjalistki, którzy wystąpią na konferencji Sekson, są zanurzeni w różnych dziedzinach: medycynie, dziennikarstwie, sztuce, seksuologii itp. Wykłady, jak i warsztaty zapowiadają się niezwykle ciekawie i różnorodnie.