Wybór odpowiednich butów trekkingowych odgrywa kluczową rolę w poziomie odczuwanego komfortu na szlaku. Eksploatacja obuwia na górskich trasach jest niezwykle intensywna, dlatego warto znać podstawowe parametry produktów z tej kategorii. Czym się powinny charakteryzować? Na co warto zwrócić uwagę?
Jak dobrać obuwie do rodzaju aktywności?
Jedno z podstawowych rozróżnień obuwia trekkingowego dotyczy wysokości cholewki. Niskie buty trekkingowe, czyli wszystkie pary obuwia z cholewką poniżej wysokości kostki, sprawdzają się znakomicie w przypadku krótkich oraz mniej wymagających tras. Aspekt ten znacząco obniża ciężar butów, dlatego opcja ta sprawdzi się znakomicie w przypadku letnich wypadów w niskie pasma górskie, takie jak na przykład Bieszczady lub Karkonosze.
Na szlaku każdy kilogram ekwipunku jest znacznie bardziej odczuwany przez ciało, przez co warto wówczas postawić na lżejszą i bardziej „mobilną” opcję. Wysokość cholewki ma przede wszystkim ustabilizować kostkę, co będzie gwarantowało bezpieczeństwo i prewencję urazów podczas trekkingów po Tatrach lub Dolomitach, dlatego na takich wyjazdach lepiej sprawdzą się wyższe buty. Należy zatem dostosować ich typ do preferowanej charakterystyki tras, ponieważ w każdym przypadku znaczenie poszczególnych parametrów danej pary może mieć zupełnie inne znaczenie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów trekkingowych?
Sama wysokość cholewki nie jest jedynym istotnym parametrem. Przepuszczalność materiału, z którego wykonane są buty, gwarantuje odprowadzanie wilgoci na zewnątrz oraz zapobiega ich przemoczeniu. Ogromną popularnością cieszą się modele z materiałem Gore-Tex, który w pewien sposób wyznacza standardy w świecie trekkingowym. Jego obecność sprawia bowiem, że konkretna para butów zyskuje na niemalże całkowitej wodoodporności, a przepuszczalna błona chroni stopy przed odparzeniami, co jest przydatne zwłaszcza latem w przypadku długich tras.
Warto również zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy. Jej grubość pozwala na swobodne poruszanie się po nawet najbardziej kamienistych szlakach, jednak istotne znaczenie ma także sama „przyczepność” buta do podłoża. Niektóre modele butów trekkingowych posiadają podeszwy Vibram, które stanowią pewnego rodzaju zabezpieczenie przed poślizgnięciem i upadkiem – zwłaszcza w przypadku deszczowej i mokrej aury. Bezpieczeństwo na szlaku to podstawa, dlatego producenci dokładają wszelkich starań, aby konkretna para była przystosowana do noszenia, nawet podczas najtrudniejszych warunków atmosferycznych.
Jakie buty trekkingowe będą najlepsze?
Ceny poszczególnych modeli butów trekkingowych mogą się wahać o nawet kilkaset złotych. Sam koszt zakupu również powinien być dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Dla osób wyjeżdżających w góry sporadycznie w pełni wystarczające będą lekkie trekkingi Hoka, Adidas lub The North Face, natomiast dla zapalonych wędrowców znacznie lepszym wyborem będą produkty od marek Aku, Salomon oraz Mammut.
Warto dokładnie zapoznać się z ofertą sklepów internetowych i dobrać parę butów, która będzie „skrojona” pod konkretne potrzeby. Sporym ułatwieniem będzie z pewnością duży wybór trekkingów męskich, jakie są dostępne na stronie MODIVO. Jednoznaczne wskazanie jednej idealnej pary obuwia turystycznego jest niezwykle trudne, jednak biorąc pod uwagę wysokość cholewki, charakterystykę materiału i typ podeszwy, można znaleźć w asortymencie produkt, który okaże się być w przyszłości wspaniałym towarzyszem na każdym szlaku!