Awaria ciężarówki na trasie to sytuacja stresująca. Znajomość najczęstszych usterek oraz umiejętność radzenia sobie z nimi na drodze mogą pomóc uniknąć poważnych opóźnień i wynikających z nich strat. Zobacz, co robić, gdy Twój pojazd zepsuje się w trasie!
5 typowych awarii w transporcie ciężarowym — co robić?
Transport ciężarowy to niezwykle ważna gałąź logistyki. Niestety każda trasa wiąże się z ryzykiem nieprzewidzianych awarii. W wielu z nich pomoże Ci pomoc drogowa ciężarowa, którą zamówisz np. wchodząc na stronę pomocdrogowatirwroclaw.pl – zawsze warto mieć w zasięgu ręki dane kontaktowe solidnych fachowców od pomocy na drodze.
Poznaj pięć najczęściej spotykanych problemów, które możesz napotkać podczas jazdy oraz sprawdź sposoby ich szybkiego i bezpiecznego rozwiązania.
1. Przebita opona — częsta usterka, która bywa uciążliwa
Przyczyny przebicia opony mogą być różne. Najczęściej “kapeć” jest wynikiem wbicia w oponę obcego ciała, czemu mogą sprzyjać:
- niski poziom ciśnienia w oponach,
- zużycie bieżnika,
- przeciążenie pojazdu,
- starość opon.
Jeśli wystąpi taka usterka, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu. Jeśli jest to niemożliwe, użyj trójkąta ostrzegawczego i włącz światła awaryjne, aby zwiększyć widoczność. Gdy masz zapasową oponę i odpowiednie narzędzia, wymień uszkodzone koło.
Nie zawsze jednak można to zrobić samodzielnie — wówczas wezwij pomoc drogową. Szybko i sprawnie pomoże Ci mobilny serwis dla aut ciężarowych – kliknij, aby sprawdzić szczegóły. Fachowcy zjawią się na miejscu tak szybko, jak to możliwe.
2. Awaria układu hamulcowego — usterka, której nie można lekceważyć
Nieprawidłowe działanie hamulców zwykle wynika z zużycia klocków hamulcowych, usterki układu pneumatycznego lub przegrzania hamulców. Jak sobie poradzić? Przede wszystkim nie panikuj, tylko stopniowo zmniejszaj prędkość, korzystając z tzw. hamowania silnikiem.
Spróbuj użyć hamulca postojowego, ale rób z rozwagą, aby uniknąć zablokowania kół. Jeśli układ pneumatyczny nie działa, sprawdź, czy nie doszło do rozszczelnienia przewodów. W przypadku takiej awarii natychmiast zatrzymaj pojazd i skontaktuj się z serwisem. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan hamulców podczas przeglądów technicznych.
3. Problemy z akumulatorem — spotykane zwłaszcza zimą
Zużycie akumulatora to nie jedyny powód niemożności uruchomienia pojazdu. Przyczyną usterki mogą być również problemy z alternatorem i słabe połączenia elektryczne. Trudnościom z odpaleniem auta sprzyjają niskie temperatury.
Jeśli silnik nie odpala, sprawdź, czy klemy są dobrze podłączone i nie ma śniedzi. Następnie spróbuj uruchomić silnik przy użyciu kabli rozruchowych i pomocy innego pojazdu.
Jeżeli akumulator wielokrotnie się rozładowuje i nie da się go prawidłowo naładować, może to oznaczać problem z alternatorem. W takim przypadku konieczna będzie diagnoza u mechanika.
4. Awaria układu chłodzenia — profesjonalna pomoc jest niezbędna
Niski poziom płynu chłodniczego, uszkodzona chłodnica i awaria pompy wodnej to główne przyczyny kłopotów z układem chłodzenia w aucie ciężarowym. Jak sobie radzić?
Zatrzymaj pojazd, aby nie doprowadzić do przegrzania silnika. Sprawdź poziom płynu chłodniczego i uzupełnij go, jeśli to konieczne. Nigdy nie otwieraj jednak korka chłodnicy przy gorącym silniku, aby uniknąć poparzenia. Następnie sprawdź, czy nie ma wycieków, a jeśli są, spróbuj je zabezpieczyć do czasu dotarcia do serwisu.
5. Problemy z układem paliwowym — usterka o wielu różnych przyczynach
Jeśli silnik gaśnie lub nierówno pracuje, sprawdź filtr paliwa. Jeśli to możliwe, wymień go na nowy. Sprawdź także, czy nie doszło do wycieku paliwa i nie kontynuuj jazdy w przypadku poważnego uszkodzenia. Problem z układem paliwowym może być wywołany zanieczyszczonym paliwem, zatkanym filtrem lub awarią pompy. Zwykle nie obejdzie się więc bez skorzystania z profesjonalnej pomocy.
Pamiętaj, że dla bezpiecznej jazdy niezwykle ważne jest regularne kontrolowanie pojazdu. Przyda się także odpowiednie wyposażenie w podstawowe narzędzia oraz korzystanie w razie potrzeby z pomocy serwisów mobilnych.