Podróż autem z dzieckiem wymaga odpowiednich przygotowań bez względu na cel i czas jej trwania. Do najważniejszych czynności, jakie musi wykonać kierowca, należy ustawienie i zamontowanie fotelika oraz zabezpieczenie siedzącego w nim malucha. W dalszej kolejności warto zadbać o komfort podróży i atrakcje.
Stan techniczny i fotelik
Podróż z dzieckiem bez względu na cel wymaga odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim należy zbadać o stan techniczny pojazdu. Poza coroczną kontrolą również przed wyruszeniem w trasę warto samodzielnie sprawdzić kilka elementów, np. stan opon, ciśnienie oraz poziom oleju. Również akumulator musi być sprawny. Dzięki temu nie tylko można uniknąć stresu i zbędnego wydłużenia czasu podróży związanego z awarią, ale także kosztów wizyty u mechanika. Nie mniej ważny jest fotelik dla dziecka.
Ze względu na bogaty asortyment modeli, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej https://sklep.medme.pl/mama-i-dziecko/foteliki-i-akcesoria-samochodowe,k2956, wybór odpowiedniego może być wyzwaniem, ale nie powinien być on przypadkowy, tylko dobrze przemyślany. Siedzisko dobiera się do wzrostu i wagi dziecka. Typ konstrukcji oraz udogodnienia, takie jak zagłówki, podłokietniki, stolik czy możliwość regulacji oparcia, to kwestie indywidualne. Każdy fotelik zapewnia bowiem bezpieczeństwo dzięki pasom. Jeśli rodzice szykują się na wyjazd ze starszym dzieckiem, warto upewnić się, że nie wyrosło ono z dotychczasowego fotelika. Zmianę siedziska należy rozważyć, kiedy waga dziecka przekracza limit danego modelu zalecany przez producenta, a także gdy głowa malucha korzystającego z fotelika kategorii „0+” wystaje poza krawędź jego oparcia. W przypadku fotelików z wyższych grup wagowych linia oczu dziecka warunkuje konieczność zakupu. Nie powinna ona sięgać górnej krawędzi oparcia. Takie ustawienia narażają dziecko na poważne urazy okolicy głowy i obręczy barkowej w razie kolizji.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Bezpieczeństwo i komfort podróży dziecka zależy od umiejscowienia fotelika w aucie. Optymalny jest środek tylnej kanapy ze względu na oddalenie od newralgicznych punktów uderzenia w razie stłuczki. Jeśli samochód nie ma takiej możliwości, fotelik warto ustawić po skosie od kierowcy. To ułatwia wyciągnięcie malucha z auta w sytuacji zagrożenia drogowego. Bezwzględnie należy zwrócić uwagę na napięcie uprzęży montującej fotelik oraz pasy. Pasy nie mogą być skręcone i luźne, ale też zbyt ciasne. U starszych dzieci część barkowa powinna przebiegać przez środek klatki piersiowej, opierając się na mostku, a biodrowa pod brzuchem.
Na komfort jazdy wpływa też porządek i czystość w aucie, dlatego przed wyjazdem dobrze jest odkurzyć tapicerkę oraz pulpit, a także usunąć z zasięgu dziecka ruchome przedmioty, które w razie wypadku mogłyby zrobić mu krzywdę. Przygotowując auto, warto mieć na uwadze zamontowanie zasłon okiennych i folii ochronnych na przednie fotele. Ważne jest też wywietrzenie samochodu oraz usunięcie zawieszek zapachowych czy innych aromatycznych akcesoriów. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci z chorobą lokomocyjną, a także maluchów w okresie adaptacji nowego kierunku jazdy w wyprostowanej pozycji.