Czy zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób przebiega proces produkcji kawy? Jak to się dzieje, że możemy rozkoszować się jej smakiem co rano? Nawet jeśli nigdy o tym nie myśleliście, ten artykuł może ukazać wam piękno tej sztuki.
Kim jest roaster?
Za każdym arcydziełem musi stać człowiek, czasami nawet i paru. Roasterzy to osoby, które odpowiedzialne są za przebieg procesu wypalania kawy. Profesji roastera nie należy mylić również z baristą, którego głównym zadaniem jest parzenie, a nie wypalanie kawy. Praca specjalistów od parzenia kawy jest również bardzo skomplikowana, gdyż każdy czynnik (tj. wilgotność powietrza, czy temperatura, w której kawa jest wypalana) wpływa pośrednio na smak i jakość kawy.
Jak przebiega proces produkcji kawy?
Warto nadmienić, że kawa, zanim przejdzie proces obróbki musi odbyć bardzo długą podróż ze specjalnych plantacji kawowców, które najczęściej położone są w Afryce lub czasem w Azji. Czasami dla wielu zaskoczeniem okazuje się nawet fakt, iż owoce kawowca rosną na drzewach oraz z natury są zielone – dopiero proces wypalania ziaren nadaje im charakterystycznego, brązowego koloru. Po przebytej podróży do naszego państwa kawa poddawana jest wypalaniu, które to odbywa się pod okiem specjalistów. Muszą oni nadzorować bardzo starannie cały proces wypalania ziaren kawowca tak, aby uzyskać najbardziej zadowalający rezultat. Owe ziarna są wypalane przez kilka do kilkunastu minut w bardzo wysokiej temperaturze. Po wszystkim ziarna są specjalnie schładzane, gdyż nie mogą one zostać pozostawione same sobie do ostygnięcia, bo straciłyby wtedy większość swoich właściwości. Kiedy już ziarna ostygną, są specjalnie odgazowywane tak, aby utracić większość dwutlenku węgla, który się w nich znajduje. Proces ten może potrwać nawet do kilku godzin. Po wszystkim kawa jest pakowana i wysyłana prosto do Ciebie, abyś mógł cieszyć się jej bogatym smakiem.
Skąd wziąć dobrą kawę?
Godnym poleceniem miejscem do zakupu pysznej kawy jest na przykład rodzinna palarnia Coffee & Sons https://coffeeandsons.pl/. Posiadają oni – oprócz wieloletniego doświadczenia – jeden ze swoich największych atutów. Mowa o piecu rzemieślniczym Gothot, który został stworzony w 1958 roku, tak więc na jego żywot składa się naprawdę spory kawał historii. Posiada on ciekawą, aczkolwiek bardzo skuteczną technologię, dzięki której bęben, w którym znajdują się ziarna kawy, nie ma kontaktu z ogniem – podgrzewany jest gorącym powietrzem.