Pasmo Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim jest doskonałym miejscem na wypoczynek, zarówno weekendowy, jak i nieco dłuższy. Liczne szlaki piesze i rowerowe, możliwość urządzania spływów kajakowych i pontonowych oraz piękne widoki to wymarzone warunki do aktywnego spędzania czasu. Ale w tej części Beskidu Sądeckiego, a szczególnie w okolicach Krynicy i Muszyny, znajdzie się też wiele interesujących miejsc dla osób ceniących sobie poznawanie lokalnej kultury oraz historii.
Śladami Łemków wokół Muszyny
Do czasów powojennych przesiedleń tereny od Cisnej – Komańczy na wschodzie po miejscowości Wierchomla i Łabowa na zachodzie zamieszkiwali Łemkowie (https://strakija.pl/blog/lemkowie-czyli-kto-poznaj-lemkowska-tradycje-i-kulture-ludnosci-z-beskidu-sadeckiego). W wielu wsiach zachowały się pamiątki ich wielowiekowego pobytu na tych terenach. Wypoczywając w Muszynie, można wybrać się na poszukiwanie tych śladów. Najbardziej rzucają się w oczy drewniane cerkwie. Niewielkie, ale niezwykle piękne, wkomponowane w krajobraz, harmonijne. Małe perły drewnianej architektury, które dodatkowo kryją niezwykłe wnętrza.
Najcenniejszą z cerkwi okolic Muszyny jest świątynia w Powroźniku, która od 2013 r. wpisana jest na listę UNESCO. Ale nie jest jedyna. W odległości niezbyt długiego spaceru czy przejażdżki rowerowej od centrum Muszyny znajdują się cerkwie w Szczawniku i Złockim, nieco dalej cerkwie w Jastrzębiku, Andrzejówce i Miliku. Doskonałą propozycją wycieczki pieszej, samochodowej lub rowerowej są odwiedziny w trzech wsiach w sąsiednich Górach Leluchowskich- Leluchowa, Wojkowej i Dubnego, gdzie także oglądać można drewniane świątynie. Oprócz nich, o Łemkach przypominają stare krzyże i kapliczki przydrożne oraz stare cmentarze, dziś na szczęście coraz częściej utrzymane w porządku i stające się atrakcjami dla turystów.
Aktywnie w krainie Łemków
Beskid Sądecki to wymarzone miejsce, by łączyć aktywność fizyczną z poznawaniem niezwykłych miejsc i unikalnej kultury. Przez cały rok można tu próbować swoich sił w najrozmaitszych aktywnościach, a czas od wiosny do jesieni wyjątkowo sprzyja takiemu wypoczynkowi. Oprócz tradycyjnych szlaków rowerowych, zarówno spacerowych, jak i górskich w Muszynie można spróbować swoich sił w zjazdach na rowerze. Szerokie, świetnie utrzymane trasy tego typu czekają w Parku Rowerowym wokół Sankolandii. Dla miłośników sportów wodnych wspaniałe możliwości stwarza meandrująca w tych rejonach rzeka Poprad. Liczne wypożyczalnie pontonów i kajaków umożliwiają odbywanie spływów od Leluchowa aż po Stary Sącz. Nie można też zapominać o szlakach pieszych, zarówno górskich, jak i nordic walking. Na dzieci czeka zaś park linowy w Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie.
Podczas wycieczek pieszych i rowerowych można poznawać okolice Muszyny wraz z jej niezwykłą, wielokulturową historią. A częścią każdej kultury jest kuchnia (https://strakija.pl/blog/kuchnia-lemkowska-poznaj-regionalne-potrawy-beskidu-sadeckiego) i lokalne smaki. Nie brakuje ich też w Beskidzie Sądeckim. Wiele z nich serwuje restauracja Strakija w Muszynie, która łączy tradycyjne dania łemkowskie z odrobiną współczesności i pozwalając na niezwykłą podróż po wypełnionej naturalnymi smakami Łemkowszczyźnie.