Co warto wiedzieć na temat wirusowego zapalenia gardła?

Ostre zapalenie gardła może mieć bardzo zróżnicowane przyczyny, jednak najczęściej jest ono powodowane zgubnym działaniem takich patogenów jak wirusy. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat wirusowego zapalenia gardła, a także zapoznać się z jego przyczynami, objawami oraz możliwościami leczenia.

Przyczyny ostrego zapalenia gardła

Najczęściej występującą przyczyną ostrego zapalenia gardła jest działalność wirusów, rzadziej bakterii. U dorosłych w dziewięćdziesięciu procentach przypadków za infekcję odpowiedzialne są wirusy. Natomiast u dzieci jest to około osiemdziesięciu procent wśród wszystkich zachorowań. Ostre zapalenie gardła może być także spowodowane działaniem bakterii, jednak takie sytuacje zdarzają się zdecydowanie rzadziej. U dorosłych stanowią około dziesięciu procent spośród wszystkich zachorowań, a u dzieci dwudziestu procent. Zapalenie gardła może być spowodowane również innymi czynnikami, wśród których można wymienić grzyby. Człowiek jest narażony na występowanie infekcji obejmujących zapalenie gardła przez cały rok kalendarzowy, jednak największe nasilenie tego rodzaju schorzeń występuje w sezonie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz panuje chłodna i nieprzyjemna aura.

Wirusowe zapalenie gardła

Wirusy przenoszą się przede wszystkim drogą kropelkową, a także przez kontakt z osobą zarażoną. Bezpośredni kontakt z wirusami bardzo często prowadzi do zakażenia, a czas wylęgania się choroby najczęściej trwa od jednego do nawet sześciu dni, co jest zależne od czynników indywidualnych, takich jak na przykład poziom odporności. Chory może zacząć zarażać już dwa dni przed pojawieniem się u niego objawów infekcji, co jest bardzo zgubne, ponieważ wtedy jeszcze nie ma świadomości na temat zakażenia i może zarażać innych. Wirusowe zapalenie gardła może być spowodowane przez bardzo zróżnicowane patogeny chorobotwórcze. Wśród nich można wskazać następujące:

  •  koronawirusy,
  • wirusy grypy,
  • wirusy paragrypy,
  • adenowirusy,
  • rynowirusy,
  • enterowirusy.

Oprócz tego ostre zapalenie gardła może być również spowodowane wniknięciem do organizmu takich patogenów jak wirus opryszczki, a także wirus Epsteina-Barr, który powoduje mononukleozę.

Objawy infekcji wirusowej gardła

Objawy infekcji wirusowej gardła można uznać za dość charakterystyczne. Wśród nich przede wszystkim wymienia się dolegliwości bólowe w obrębie gardła, jego drapanie, a także chrypkę. Oprócz tego bardzo często pojawiają się również problemy z mówieniem oraz przełykaniem, co powoduje szczególne trudności podczas spożywania posiłków oraz płynów. Z uwagi na dolegliwości bólowe chory je i pije mniej, co może mieć negatywny wpływ na szybkość jego procesu zdrowienia. Ból gardła bywa problematyczny, dlatego warto go zwalczać w sposób objawowy. Podczas infekcji gardła mogą się również pojawiać inne objawy, które są w pośredni sposób związane z zakażeniem. Wśród nich można przede wszystkim wymienić kaszel oraz katar, a także stany podgorączkowe lub gorączkę. Powodują one pogorszenie samopoczucia chorego, które jest niezwykle istotne w procesie zdrowienia. W niektórych przypadkach mogą także się pojawiać bóle mięśni oraz dreszcze, a także bóle głowy. Zobacz więcej:

https://www.cmpromed4kids.pl/objawy-i-leczenie-wirusowego-zapalenia-gardla-u-dziecka/

Leczenie wirusowego zapalenia gardła

Podczas występowania wirusowego zapalenia gardła bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które obejmuje leczenie o charakterze objawowym. Pacjent w przypadku odczuwania silnego bólu powinien sięgnąć o środki o działaniu miejscowym na gardło. Wśród nich wymienia się zarówno efektywne tabletki na gardło, jak i preparaty w postaci aerozoli lub środków do płukania gardła. W przypadku zwiększonego nasilenia się dolegliwości bólowych oraz pogorszenia samopoczucia możliwe jest zażycie środków przeciwbólowych na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Ibuprofen ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego może okazać się bardzo skutecznym lekiem na dolegliwości bólowe w obrębie gardła, a także obrzęk tego miejsca. Oprócz tego możliwe jest dodatkowe stosowanie preparatów obkurczających śluzówkę nosa w przypadku kataru i nieżytu nosa, a także preparaty stosowane na kaszel w przypadku występowania kaszlu o różnym poziomie nasilenia.

Domowe sposoby leczenia zapalenia gardła

W przypadku wirusowego zapalenia gardła bardzo pomocne mogą także być domowe sposoby. Obejmują one przede wszystkim odpoczynek, a także odpowiednie nawadnianie się i utrzymywanie nawilżonego gardła. Dzięki temu dolegliwości bólowe w jego obrębie będą mogły być w skuteczny sposób zmniejszone. Na ból gardła warto również stosować zioła oraz preparaty ziołowe. Wśród polecanych produktów można wymienić wyroby z takimi substancjami jak korzeń prawoślazu, kwiat dziewanny, kwiaty szałwii lekarskiej i nagietka lekarskiego. Pomocne działanie może także mieć podbiał, eukaliptus, a także kwiaty oraz liście malwy. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć bardzo szeroką ofertę produktów zawierających wymienione substancje w składzie, dlatego możliwy jest wybór najefektywniej działającego preparatu w konkretnym przypadku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.