Gdy astygmatyzm i zaćma występują razem…

Astygmatyzm to wada, która wynika ze zmiany kształtu rogówki. Często mamy do czynienia z sytuacją, gdy u pacjentów z astygmatyzmem występuję również zaćma. Nie każdy ma świadomość, że astygmatyzm i zaćmę możemy skorygować podczas jednego zabiegu. Wystarczy odpowiednio dobrać soczewkę wszczepianą podczas operacji zaćmy.

Astygmatyzm i zaćma

Zaćma jest chorobą prowadzącą do zmętnienia soczewki. Soczewka traci przezierność, staje się żółta lub brunatna. Do oka przedostaje się mniej promieni świetlnych. Jest to odczuwalne jako obniżenie ostrości wzroku. Astygmatyzm to z kolei zaburzenia widzenia, które są spowodowane przez dysfunkcję rogówki lub dysfunkcję soczewki. Objawy towarzyszące astygmatyzmowi to m.in. zamglony obraz, zaburzone poczucie przestrzeni oraz nieostre kontury. Osoby cierpiące na astygmatyzm doświadczają bólu oczu i głowy, widzą słabiej o zmierzchu i w nocy. Astygmatyzm jest jedną z częstszych wad wzorku. Może zostać skorygowany przy pomocy odpowiednio dobranych okularów lub soczewek kontaktowych.

Astygmatyzm może występować z zaćmą, szczególnie u osób, które ukończyły już 60 lat. Chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki to jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy. Astygmatyzm jest wadą korygowaną przy pomocy okularów cylindrycznych, zabiegu laserowego bądź też torycznych soczewek kontaktowych. Pacjenci z astygmatyzmem, u których rozwinęła się także zaćma mogą mieć wszczepioną toryczną soczewkę wewnątrzgałkową w trakcie zabiegu usunięcia zaćmy.

Dlaczego soczewka toryczna?

Zwykłe soczewki sferyczne umożliwiają jedynie skorygowanie nadwzroczności lub krótkowzroczności, nie są one jednak rozwiązaniem w przypadku astygmatyzmu. Przy astygmatyzmie sprawdzą się soczewki toryczne. Po operacji, nie ma potrzeby noszenia okularów z tak zwanymi cylindrami. Soczewki toryczne wszczepiane są pacjentom podczas operacji zaćmy od wielu już lat. Do pewnego momentu miało to miejsce wyłączenie w placówkach prywatnych. Od 1 lipca 2018 istnieje możliwość skorzystania z soczewek torycznych  w ramach NFZ, chociaż są to wyłącznie soczewki jednoogniskowe. Te mogą być wszczepiane chorym  z astygmatyzmem wynoszącym przed zabiegiem  2 dioptrie, czyli u ok. 2%  chorych.

Pacjenci mogą jednakże skorzystać z możliwości wykonania operacji zaćmy na NFZ w Czechach. Korzystając z tej opcji leczenia zaćmy mogą oni wybrać soczewkę, która umożliwi skorygowanie wad współistniejących, w tym astygmatyzmu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.