Jak radzić sobie z uzależnieniem od gier komputerowych?

Gry komputerowe to jedno z ulubionych źródeł rozrywki dzieci i młodzieży. Niestety poza świetną zabawą, gry mogą być również źródłem licznych problemów. Jednym z nich jest uzależnienie od gier. W artykule przybliżamy, w jaki sposób możesz radzić sobie ze swoim lub czyimś uzależnieniem.

Jak rozpoznać uzależnienie od gier komputerowych?

Zanim zasięgniesz pomocy specjalisty, jakim jest psycholog dziecięcy Warszawa, powinieneś upewnić się, że Twoje dziecko faktycznie ma problem. Objawy wskazujące na uzależnienie od gier mogą być następujące:

  • brak poczucia czasu – dziecko spędza przy komputerze wiele godzin i zapomina o obowiązkach, często zarywa nocki czy omija ważne dla niego wydarzenia,
  • brak spędzania czasu z rówieśnikami – jeśli dziecko dotychczas uwielbiało wychodzić na zewnątrz ze swoimi rówieśnikami, a od kiedy ma komputer, woli grać w gry, może to wskazywać na uzależnienie,
  • problemy z koncentracją – dziecko jest zdekoncentrowane, ciężko mu skupić myśli na jakimś zadaniu, często wraca myślami do gier komputerowych,
  • okłamywanie bliskich w sprawie gier – najczęściej dotyczy to czasu spędzonego przed komputerem,
  • problemy w innych obszarach przez gry – mowa tu w szczególności o problemach w szkole, w tym zwłaszcza o spadku frekwencji i spadku średniej ocen,
  • negatywne reakcje na komentarze dotyczące gier – jeśli powiesz uzależnionemu dziecku, że ma przestać grać lub gra już za długo, zareaguje irytacją i złością, nierzadko również krzykiem, a nawet i agresją,
  • planowanie sesji gier – uzależniona osoba często z wyprzedzeniem planuje, kiedy i w jakie gry będzie grać, a kiedy nie gra, opowiada o swoich osiągnięciach, komputerze i grach.

Mogą pojawić się również fizyczne objawy uzależnienia, takie jak silne zmęczenie, pogorszenie stanu oczu czy bóle kręgosłupa.

Terapia uzależnień dla dzieci

Terapia uzależnień to najskuteczniejsza metoda walki z uzależnieniem od gier komputerowych. Najczęściej składa się z kilkutygodniowego programu terapeutycznego. W zależności od stopnia zaawansowania uzależnienia, program może obejmować regularne wizyty u psychoterapeuty lub pobyt w ośrodku zamkniętym. Przy zaawansowanym uzależnieniu to właśnie ośrodek jest najlepszym miejscem.

Podczas terapii pacjent powinien uczyć się życia bez gier komputerowych. Warto, by znalazł sobie inne zajęcie i spędzał czas na zewnątrz. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie treningów jakiegoś sportu. Pozwala to nie tylko na zajęcie głowy i przekierowanie myśli w innym kierunku, ale także na rozładowanie emocji oraz znalezienie sobie innej pasji.

Terapia uzależnień polega również na przyglądaniu się i radzeniu sobie z emocjami, które towarzyszą dziecku podczas rezygnacji z gier komputerowych. Dziecko może być smutne, zdenerwowane lub przygnębione, jednak ważne jest, by zrozumieć podłoże tych emocji i nauczyć się radzić sobie z nimi. W początkowym etapie terapii specjalista może również pomóc dziecku zrozumieć, czym tak naprawdę jest uzależnienie i dlaczego stanowi taki problem.

Jak pomóc dziecku uzależnionemu od gier komputerowych?

Istotnym elementem terapii uzależnień jest wsparcie ze strony najbliższych, w tym w szczególności rodziców. Warto starać się zrozumieć emocje dziecka. Rodzic nie powinien obarczać go winą ani żadnymi pretensjami.

Kluczowa jest również komunikacja. Rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem i wykazywać zainteresowanie jego samopoczuciem. Dziecko musi wiedzieć, że ma wsparcie w swoich najbliższych i że w razie jakichkolwiek problemów – może im o nich powiedzieć.

Warto, by na etapie leczenia również i rodzic zadbał o swoje samopoczucie. Nie powinien obarczać winą ani dziecka, ani samego siebie. Uzależnienie jest trudnym doświadczeniem także i dla bliskich uzależnionego, a już zwłaszcza w sytuacji, gdy mowa o dziecku. Rodzice mogą uczęszczać na część wizyt u terapeuty wraz z dzieckiem, a także mogą podjąć się własnych, indywidualnych terapii.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.