Wybór szpitala, w którym odbędzie się poród, nie może być przypadkowy. Na decyzję wpływa jednak wiele różnorodnych czynników, m.in. stopień referencyjności placówki czy jej odległość od domu. Cenne są także obiektywne rankingi oraz nieoficjalne opinie innych mam.
Od czego warto zacząć?
Wybór szpitala położniczego to jedna z trudniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się przyszła mama. Miejsce, w którym nastąpi ostatni etap ciąży, nie może być przypadkowe. Decyzję warunkuje wiele czynników, a z ze względu na to, że nie obowiązuje już tzw. regionalizacja, rodzice mają wolny wybór odnośnie do placówki, w której urodzi się ich dziecko. Przede wszystkim powinno to być miejsce zapewniające maksymalnie profesjonalną i kompleksową opiekę, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do szukania warto stworzyć plan porodu. Cenna będzie także lista oczekiwań, czyli priorytety. To zespół cech, którymi powinien wyróżniać się idealny szpital.
Jednym z ważnych argumentów przemawiających za wyborem danego miejsca jest obecność w nim lekarza prowadzącego ciążę. To sprzyja większemu poczuciu komfortu u przyszłych rodziców, ponieważ zna on dokładnie historię i przebieg ciąży. Niestety, to, że ginekolog pracuje w danej placówce, nie zawsze stanowi gwarancję spotkania go na sali porodowej. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z jego nieobecnością, warto prowadzenie ciąży w Warszawie lub w innym mieście od początku realizować w renomowanej klinice, w której indywidualnie świadczone są usługi medyczno-opiekuńcze. Dzięki temu przyszła mama może w każdym momencie skontaktować się ze swoim lekarzem, umówić się z nim na wizytę w wybranym terminie czy zaplanować dzień porodu.
Istotnym kryterium wyboru szpitala bywa lokalizacja, a zwłaszcza odległość placówki od domu, jak również stopień jej referencyjności. To wskazówka na temat jego wyspecjalizowania w zakresie opieki okołoporodowej. Im wyższy jest stopień, tym bardziej zaawansowane usługi oferuje dana placówka.
Inne metody
Poza określeniem priorytetów warto zapoznać się z różnego rodzaju rankingami szpitali pod względem opieki położniczej. Pokrótce przybliżają one najważniejsze informacje na temat ich wyposażenia, kwalifikacji personelu czy innych istotnych kwestii. Dzięki temu szybko skonfrontujemy możliwości wybranego miejsca ze swoimi oczekiwaniami.
Po poradę w wyborze szpitala warto skierować się do koleżanek, które już rodziły. Najlepiej spytać o zdanie młodą mamę, ponieważ warunki szpitalne mogły się zmienić w ciągu kilku lat. Należy jednak pamiętać, że to subiektywne opinie, uwarunkowane wieloma zmiennymi, w tym stresem i emocjami, dlatego nie zawsze można spodziewać się przyjemnych historii na temat danego szpitala mimo przychylnych komentarzy na jego temat na internetowych forach czy wśród znajomych. Cennych wskazówek mogą udzielić też położna oraz instruktorzy w szkole rodzenia.
Jedną z opcji jest objazd po wybranych miejscach. To okazja na osobiste zapoznanie się z personelem oddziałowym, zobaczenie wyposażenia medycznego czy rozmowę z obecną tam położną i przebywającymi ciężarnymi.