Kiedy warto udać się do psychologa/psychiatry?

Szybki styl życia, nieustanny stres spowodowany pracą zawodową lub problemami rodzinnymi, brak akceptacji społeczeństwa i wiele innych, każda z tych sytuacji ma wpływ na psychikę. Pierwsze symptomy pojawienia się problemów psychologicznych bywają często bagatelizowane i pomijane. Oddajemy się codziennym obowiązkom, nie dbając przy tym o dobre samopoczucie. W miarę upływu czasu problemy te nawarstwiają się, powodując utratę poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa, a także komfortu życia i zadowolenia z samorealizacji. Co robić, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z własnymi słabościami i kiedy udać się do gabinetu psychologicznego w celu konsultacji? Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się więcej!

Konsultacje psychologiczne, jako pierwsza pomoc w trudnej sytuacji

Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne, co więcej, śmiało rzec można, że brak stabilizacji emocjonalnej ma znaczący wpływ na samopoczucie, a nawet może zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób. Wiele dolegliwości, z jakimi się spotykamy, może mieć właśnie podłoże psychiczne, zaskoczony?

Udowodniono naukowo, że nieustanny stres wzmaga możliwość wystąpienia chorób pulmonologicznych, a także sercowych oraz trawiennych. Faktem jest również, że odpowiednie nastawienie psychiczne pomaga w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów.

Jak zatem zadbać o własną psychikę i co robić, kiedy sami nie umiemy poradzić sobie z ciężką sytuacją?

Konsultacja psychologiczna i terapia z profesjonalistą potrafi zdziałać cuda. Profesjonalny psychoterapeuta, opracuje dla Ciebie odpowiednią metodę leczenia, dzięki czemu spojrzysz na życiowe utrudnienia z całkiem innej perspektywy. Psychoterapia indywidualna pomoże odzyskać równowagę i podjąć odpowiednie kroki w dążeniu do rozwiązania problemu.

Kiedy udać się do gabinetu psychologicznego?

Jedną z cywilizacyjnych chorób obecnych czasów jest depresja… Musisz jednak zdać sobie sprawę, że nie każde obniżenie nastroju i złe samopoczucie oznacza właśnie tę dolegliwość.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy złe samopoczucie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Oto kilka symptomów, z którymi powinieneś zgłosić się do specjalisty:

Poczucie wyobcowania, obojętność, brak motywacji do wykonania prostych czynności

Nic Cię nie cieszy, a każda z podejmowanych czynności (nawet tych ulubionych) sprawia Ci trudność. Czujesz się wyobcowany i masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie. Odczuwasz obojętność, brak motywacji do działania przekłada się na obniżenie produktywności zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Masz wrażenie, że się wypaliłeś.

Problemy ze snem

Coraz częściej zdarza Ci się mieć problemy ze snem. Nie możesz zasnąć lub po prostu się nie wysypiasz. Zdarza Ci się mieć męczące sny związane z obecną trudną sytuacją życiową lub przeszłością, z którą nie do końca się pogodziłeś. Rano czujesz się zmęczony, niewyspany i rozdrażniony.

Uczucie rozdrażnienia i niepokoju, zmienność nastrojów

Odczuwasz niepokój, który odbiera Ci radość z życia. Bardzo często się stresujesz, wykonywaniem nawet najprostszych czynności. Jesteś rozdrażniony, a swoje frustracje wyładowujesz w najmniej odpowiedni sposób. W jednym momencie odczuwasz radość, jednak stan emocjonalny nie pozwala Ci cieszyć się z sukcesów, w następstwie wpadasz w melancholię i poczucie przygnębienia.

Problemy z koncentracją

Nie możesz skoncentrować się na najprostszych czynnościach. W głowie masz pustkę i pomimo starań nie jesteś w stanie zebrać myśli. Bardzo często jesteś rozkojarzony, błądzisz myślami gdzieś daleko i nie umiesz skupić się na wykonywanej pracy. Takie sytuacje wywołują w Tobie frustrację, z którą nie jesteś w stanie sobie poradzić

Problemy w związku, uczucie braku akceptacji ze strony partnera, trudności w relacjach

Odczuwasz brak zainteresowania ze strony partnera i pomimo wielu prób znalezienia wspólnego języka, nie jesteście w stanie dojść do porozumienia. Najmniejsza drobnostka jest w stanie wywołać awanturę. Wasze życie jest przepełnione rutyną, a każda nawet najmniejsza drobnostka potrafi wywołać kłótnie.

Masz problem w relacjach, ciężko nawiązujesz nowe znajomości. Boisz się, że nie jesteś akceptowany przez środowisko, jakim się otaczasz. Bardzo często się stresujesz, a nawet odczuwasz lęk przed kontaktami towarzyskimi.

Napady złości lub paniki

Często wpadasz w niekontrolowane napady złości, co przekłada się na kontakty w życiu zawodowym i rodzinnym. Nie umiesz poradzić sobie ze stresem, wyładowując ją na najbliższych osobach. Niepowodzenia wywołują w Tobie uczucie wściekłości.

Masz napady paniki związane z życiem społecznym lub inną sytuacją. Nie jesteś w stanie zapanować nad własnym strachem i bezsilnością. Dużą trudność sprawia Ci uspokojenie oddechu, a narastające emocje odbierają Ci możliwość racjonalnego myślenia.

Kiedy do psychologa, a kiedy do psychiatry

Pierwszym i najważniejszym faktem jest to, że psychiatra jest lekarzem. Aby posiadać uprawnienia do sprawowania zawodu, osoba taka musi ukończyć studia medyczne, ze specjalizacją psychiatryczną. Lekarz psychiatra posiada uprawnienia do wypisywania recept, a swoją pomoc świadczy w szpitalach lub gabinetach psychiatrycznych. Zgłaszamy się do niego w sytuacji, kiedy zostaliśmy skierowani przez psychologa, psychoterapeutę lub lekarza rodzinnego. Powinniśmy się do niego złosić jeśli:

  • dręczą nas myśli samobójcze,
  • odczuwamy ciągły lęk, smutek, poczucie beznadziei, bezsilność, stałe obniżenie nastroju,
  • czujemy się całkowicie bezradni, nie mamy ochoty na najprostsze czynności, które do tej pory nas cieszyły,
  • cierpimy na bezsenność, zaburzenia odżywiania, problemy z aktywnością seksualną,
  • wciąż czujemy się winni i nie możemy uzasadnić powodu,
  • zauważamy rzeczy, których nikt inny oprócz nas nie dostrzega,
  • zauważyliśmy u siebie problemy somatyczne np. kołatania serca, nadpotliwość, drżenie rąk i inne,
  • mamy problem z nadużywaniem alkoholu, leków i innych,
  • nie kontrolujemy swoich myśli i zachowań, nawyki i uczucia biorą nad nami górę, co często odbija się na osobach z najbliższego otoczenia.

Psycholog natomiast to osoba, która zdobyła tytuł magistra na kierunku psychologia. W gabinecie psychologicznym otrzymamy specjalistyczną poradę, psychoedukację, doradztwo w rozwiązaniu problemu, cenne wskazówki specjalisty.

Jeżeli osoba taka nie ukończyła psychoterapeutycznej, nie może przeprowadzać psychoterapii.

Chcesz dowiedzieć się więcej – Odwiedź stronę Kolektywu Terapeutycznego – Psychologgia Plus, Gabinet Psychologiczny w Warszawie.

Podsumowanie

Gabinet psychologiczny to pierwsze miejsce, do którego powinniśmy się udać w sytuacji, kiedy zauważyliśmy problem o podłożu psychologicznym. Specjalista pomoże nam w rozwiązaniu problemu i obierze odpowiednią metodę radzenia sobie z trudnościami. Osoba ta może skierować nas na terapię psychiatryczną. Pamiętajmy, że coraz więcej osób odwiedza gabinet psychologiczny, nie jest to w żadnym wypadku powód do wstydu, gdyż powinniśmy troszczyć się zarówno o własne zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.