Wewnętrzna pustka – brzmi to dość banalnie, ale jak inaczej określić nagłe, niemal fizycznie odczuwalne poczucie braku, pewnej tęsknoty za czymś bliżej nieokreślonym. Tego typu pustka może przyjąć formę chwilowego ukłucia, które w pewien sposób pauzuje życie na chwilę lub dwie, ale może przyjąć również formę chroniczną, która powinna być skonsultowana ze specjalistą. Dowiedz się, skąd może brać się uczucie wewnętrznej pustki.
Czego mi brakuje?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak radzić sobie z poczuciem pustki, należy zadać sobie pytanie „Czego mi brakuje?”. Brzmi prosto, ale każdy, kto kiedykolwiek prowadził tego typu dialog z samym sobą, doskonale wie, że odpowiedź nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Warto omówić tę kwestię z psychologiem (https://poradnia-harmonia.pl/psycholog-warszawa/), który pomoże Ci zrozumieć, co powoduje u Ciebie nagłe lub stałe poczucie swoistej tęsknoty.
Co może powodować uczucie pustki?
Poczucie wewnętrznej pustki pojawia się jako wewnętrzny sprzeciw wobec jakiejś części prowadzonego życia. W końcu nie zawsze rzeczywistość odpowiada oczekiwaniom i wyobrażeniom, które tworzymy w swoich głowach. Dość oczywistym powodem takiego stanu jest utrata kogoś bliskiego, wówczas ta pustka jest wręcz namacalna. Wielokrotnie jednak powodem może być niesatysfakcjonująca praca, czy źle wybrane studia – poświęcanie czasu na zajęcie, z którym tak naprawdę nie wiążesz przyszłości, znacznie podcina skrzydła i wywołuje zwątpienie w sens swoich działań.
Poczucie pustki może być objawem
Stan tęsknoty za czymś bliżej nieokreślnym może być również objawem poważnych schorzeń natury psychicznej, dlatego jeśli utrzymuje się stale, warto spotkać się ze specjalistą (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Diagnoza może być zaskakująca, ale odpowiednio dobrana terapia, pozwoli Ci na nowo uwierzyć w sens własnych działań. Utrzymujące się lub powracające poczucie pustki może być objawem depresji, osobowości borderline, zaburzeń lękowych, czy choroby dwubiegunowej. Nie lekceważ swojego samopoczucia, umów się na wizytę stacjonarną lub wybierz formę online (https://poradnia-harmonia.pl/).
Jak radzić sobie z poczuciem braku?
Często poczucie wewnętrznej pustki to pokłosie rutyny, która na dobre rozgościła się w życiu, odzierając je z nieprzewidywalności i marzeń. Pomocne będzie na pewno spisywanie dziennika, czy ustalenie planów długo- i krótkookresowych. Jeśli możesz, przygotuj również szczegółowy plan działania, który pozwoli Ci osiągnąć zamierzony cel – świadomość własnej skuteczności na pewno pomoże Ci odzyskać wiarę we własne możliwości i pomoże uporać się z odczuwaną pustką.