Dieta bezglutenowa jest coraz bardziej popularna i spotykana coraz częściej. Produkty bez glutenu stają się coraz łatwiej dostępne. Eliminacja glutenu z diety posiada wiele przyczyn. Centrum medyczne jest w stanie ustalić z jakich powodów powinno się wyeliminować gluten z diety. W zależności od tego jaka padnie diagnoza, podstawowa opieka zdrowotna przepisuje konkretne zalecenia dotyczące eliminacji glutenu.
Czym jest gluten, co zawiera i czym dokładnie jest celiakia?
Gluten to jedno z białek zbóż, które znajduje się w pszenicy, życie, orkiszu oraz owsie. Gluten zawarty jest w dużej ilości produktów spożywczych. Często jest do nich dodawany. Gluten zawierają mąki, pieczywo, błonniku na bazie tych zbóż, a także w słodzie, seitanie, hydrolizowanym białku roślinnym. Gluten dodawany jest również do produktów garmażeryjnych, wędlin oraz do leków i przypraw.
Nietolerancja glutenu, czyli celiakia, która jest zwana także chorobą trzewną. Zakład opieki zdrowotnej celiakię określa jako chorobę autoimmunizacyjną, która towarzyszy niestety przez całe życie. Celiakia, to silna nadwrażliwość na gluten, który w przypadku chorych działa toksycznie i prowadzi do szeregu powikłań zdrowotnych.
Najbardziej charakterystyczne objawy jakie występują przy celiakii, jakie spotyka opieka zdrowotna, to:
- wzdęcia,
- bóle brzucha,
- biegunki śluzowe i wodniste,
- utrata masy ciała, chudnięcie,
- zaburzenia rozwoju u dzieci,
- niski wzrost,
- obniżony nastrój, depresja.
Celiakia nie jest jedyną występującą możliwą przyczyną występowania różnych objawów spowodowanych spożyciem glutenu. Istnieje coś takiego jak nadwrażliwość na gluten, która objawia się bardzo podobnie.
Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące Cię objawy, dobrze będzie wybrać się na testy na nietolerancje, które zweryfikują występowanie celiakii lub nadwrażliwości na gluten. Podstawowa opieka medyczna nie zawsze je zapewnia, jednak prywatna opieka zdrowotna częściej posiada to w swojej ofercie. Odwiedź tę stronę internetową i znajdź centrum medyczne dla siebie: https://polmed.pl.
Jak objawy nadwrażliwości się ujawniają i jak odstawić gluten krok po kroku?
Nadwrażliwość na gluten doprowadza do tego, że w momencie, kiedy zjadamy gluten, aktywuje się nasz układ immunologiczny, który produkuje przeciwciała przeciw glutenowi. Te przeciwciała przyczyniają się do antygenów glutenu i tworzą, tzw. kompleksy immunologiczne, które mogą odkładać się w różnych narzędach i tkankach organizmu. Taka sytuacja może doprowadzić do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego o niskim nasileniu. Kiedy taki stan utrzymuje się w naszym organizmie, w efekcie może nastąpić do objawów, które są wymienione wyżej.
Centrum medyczne zaznacza, że osoby, które cierpią na nadwrażliwość glutenu lub na celiakię, muszą mieć bardzo restrykcyjną dietę, co oznacza konieczność spożywania produktów tylko i wyłącznie bezglutenowych. Nawet małe ilości glutenu, mogą wywołać i bardzo zaostrzyć choroby oraz silne dolegliwości. Na produktach, które nie zawierają glutenu widnieje specjalne oznaczenie. Takie produkty, by mogły posiadać licencję muszą być poddawane stałym kontrolom jakości. Jak stopniowo odstawiać gluten?
Po pierwsze – sprawdź, jaki rodzaj nadwrażliwości odpowiada za pojawiające się objawy. Można wykonać diagnostykę w kierunku celiakii, alergii, a także nadwrażliwości pokarmowej na gluten. Może okazać się, że to właśnie gluten wywołuje u nas różne niepokojące objawy. W przypadku nadwrażliwości pokarmowej IgG-zależnej, wyeliminuj gluten na 5-8 tygodni i zastąp go produktami bezglutenowymi. Wykonaj prowokację i dowiedz się, czy możesz wprowadzić gluten do diety, czy musisz eliminację utrzymać przez następny rok. Centrum medyczne zapewnia opiekę najlepszych dietetyków. W przypadku alergii natychmiastowej IgE-zależnej, konieczność diety bezglutenowej może być długotrwała, a w przypadku celiakii, gluten musi być wyeliminowany na stałe.
Zadbaj równocześnie o uszczelnienie bariery jelitowej stosując probiotykoterapię.