Osoby nadużywające alkoholu często nie zdają sobie sprawy z wagi problemu, dopóki nie muszą mierzyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a często także finansowymi i społecznymi. Konsekwencja i chęć podjęcia leczenia, a także postępowanie zgodnie ze wskazówkami terapeuty, pozwala na uwolnienie się od nałogu.
Jak zachowuje się alkoholik
Alkoholizm jest chorobą i rozwija się powoli. W trakcie poszczególnych faz uzależnienia alkoholikowi towarzyszą różne zachowania. Pierwszym objawem, który może wskazywać na problem, są kłamstwa dotyczące ilości i sytuacji, w których alkohol był spożywany. Stopniowo pojawiają się różnego rodzaju zaniedbania – w pracy, w domu, względem bliskich. Alkoholik nawiązuje nowe znajomości – tak zwani „kumple od kieliszka”, tym samym porzucając starych znajomych. Osoby uzależnione są rozdrażnione, towarzyszą im problemy z koncentracją, wahania nastrojów, prowokują awantury i są agresywne. Po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu pojawiają się również zachowania ryzykowne, a nierzadko dochodzi również do przestępstw na tle seksualnym lub rabunkowym.
Alkoholik nie zauważa problemu, uparcie twierdzi, że ma nad wszystkim kontrolę. Osoby uzależnione są również bardzo kreatywne w szukaniu okazji do konsumpcji ulubionych trunków. Brak dostępu do alkoholu powoduje agresję. W drugiej fazie pojawiają się luki w pamięci, a także picie w samotności. Z czasem kontrola jest jedynie pozorna, a picie staje się praktycznie stylem życia. Pojawia się przemoc fizyczna. W ostatniej fazie (przewlekłej) alkoholik praktycznie nie jest w stanie kontrolować emocji, nie czuje wyrzutów sumienia, nie ma zahamowań. Bycie ciągle pod wpływem alkoholu sprawia, że zachodzą zmiany w mózgu i całym układzie nerwowym, organy przestają prawidłowo pracować, pojawiają się problemy z ruchem. Na tym etapie z uzależnienia jest bardzo ciężko wyjść. Konieczny jest odwyk alkoholowy i terapia w zamkniętym ośrodku. Dzięki pobytowi w izolacji można uwolnić się od toksycznego środowiska. Pod okiem specjalistów najpierw zostaje przeprowadzony detoks (odtrucie), czego konsekwencją może być zespół abstynencyjny. Kolejnym krokiem jest podjęcie terapii indywidualnej lub grupowej. Medjol – prywatny ośrodek leczenia uzależnień, zapewnia dyskrecję, a także terapię podtrzymującą dla tych, którzy nie chcą ponownie wrócić do nałogu i potrzebują wsparcia.
Zachowanie wobec bliskich
Alkoholicy swoje frustracje i negatywne emocje często wyładowują na bliskich. Ich nasilenie zależy od stopnia uzależnienia, a także reakcji otoczenia. Prośby i próby ograniczenia spożywania alkoholu często są przyczyną agresji i nerwowych reakcji. Błaganie o zmianę stylu życia, dodatkowo nakręcają uzależnionego. Alkoholicy potrafią również manipulować bliskimi, notorycznie kłamać, nie myślą racjonalnie, a winę za picie przerzucają na partnera czy dzieci. Usprawiedliwiają się sytuacją w pracy, stanem finansów czy problemami związanymi z życiem prywatnym. Alkoholicy uważają, że picie pozwala im na chwilę odprężenia, relaksu, nie widzą problemu i nie rozumieją, dlaczego ktoś zwraca im uwagę. Często żyją we własnym świecie i nie potrafią dopuścić do siebie informacji, że nadużywanie alkoholu jest chorobą.