Aplikacje do rozpoznawania muzyki – Ranking TOP 5

Czy wiecie, że istnieją dedykowane aplikacje do rozpoznawania muzyki? Zostały one stworzone z myślą o wszystkich, którzy słyszą muzykę, ale nie wiedzą co jest odtwarzane. Czasami ciężko po samych słowach piosenki znaleźć tytuł utworu, który bardzo nam się spodobał lub o którym chcemy powiedzieć znajomym.

Chyba każdy z nas miał przynajmniej raz w życiu piosenkę, którą nucił w ciągu dnia bez przerwy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. To normalne, rytm muzyki jest kodowany w naszym umyśle. Wtedy zachodzi potrzeba zweryfikowania, kto jest wykonawcą utworu i jaki dokładny tytuł nosi piosenka.

Aplikacje dedykowane do rozpoznawania muzyki to must have każdego fana słuchania muzyki, dlatego też obecnie możemy zauważyć wysyp tego typu aplikacji, ale która z nich jest najlepsza? Sprawdziliśmy.

Shazam

Shazam jest zdecydowanie najlepszą darmową aplikacją do rozpoznawania muzyki. Ma ponad 100 milionów instalacji oraz 3,6 miliona recenzji. Świadczy to również o tym, dla jak wielu osób rozpoznawanie utworów muzycznych jest ważne. Baza piosenek jest przeogromna i liczy przeszło 15 miliardów utworów. Korzystanie aplikacji jest bezpłatne, a twórcą aplikacji jest Apple. Od Apple dostępna jest również aplikacja Shazam Lite, która według użytkowników jest znacznie szybsza. Wersja Lite jest jednak na razie niedostępna w Polsce.

Działanie aplikacji Shazam jest banalnie proste. Wystarczy kliknąć w przycisk znajdujący się na środku ekranu i odczekać kilka sekund. Znaleziony utwór zostanie zapisany w naszej bibliotece, więc nie musimy się martwić o zapisywanie nazwy.

Aplikację możemy instalować na wielu urządzeniach poza iOS, Apple Watch dostępna jest na Androida, w tym na Android Watch, ale również na komputerach z systemem Windows, do przeglądarki Chrome.

shazam

SoundHound

Jeśli Shazam nie przypadnie nam do gustu, to ciekawą alternatywą będzie aplikacja do rozpoznawania utworów muzycznych o nazwie SoundHound. Wyróżnia się ona od swojego poprzednika tym, że próbuje rozpoznawać muzykę zaśpiewaną czy zanuconą przez nas. O skuteczności rozpoznawania w tym przypadku zależą w dużej mierze nasze umiejętności wokalne. SoundHound potrafi również wyświetlać tekst aktualnie odtwarzanej piosenki. Jest to świetna opcja dla tych, którzy próbują nucić, ale nie słyszą wyraźnie wypowiadanych słów i w efekcie często się mylą. Ponadto, jeśli aplikacja jest aktywna, wystarczy wypowiedzieć „Ok Hound… what’s this song” i SoundHound zacznie wyszukiwanie. Ta opcja sprawdzi się świetnie kiedy mamy zajęte ręce, np. podczas jazdy samochodem i musimy koniecznie znać nazwę usłyszanego w radio utworu.

Z SoundHound również korzysta ponad 100 milionów użytkowników.

SoundHound

MusiXmatch

Według twórcy aplikacji, MusiXmatch posiada najbardziej rozbudowaną bazę piosenek na świecie. Używa jej aktywnie 50 milionów użytkowników i jest bardzo dobrze oceniana. Aplikacja zawiera reklamy. MusiXmatch wyróżnia się na tle konkurencji tym, że tytuł piosenki można rozpoznać po wpisaniu fragmentu tekstu utworu. Zaletą MusiXmatch jest również integracja z Youtube oraz Spotify. To sprawia, że możemy bawić się w karaoke podczas oglądania teledysków. Ponadto, tylko w MusiXmatch można wyłączyć wokal i pozostawić tylko muzykę. Świetna zabawa.

MusiXmatch

Asystent Google

Asystent Google w roli aplikacji do rozpoznawania muzyki radzi sobie średnio. Jeśli rozpozna muzykę, to robi to dość szybko, w czasie ok. 3 sekund. Ma jednak spory problem z rozpoznawaniem wielu utworów.

Zaletą Asystenta Google jest to, nie jest wymagane instalowanie dodatkowej aplikacji. Wszystko dostępne jest wraz z Andoirdem.

asystent google muzyka

Music ID

Ostatnią aplikacją do rozpoznawania muzyki na naszej liście jest Music ID. Aplikacja jest darmowa i ma 500 tysięcy użytkowników. Nie jest aktualizowana od marca 2017 roku, a szkoda, ponieważ zapowiadał się świetnie. Aplikacja posiada swoją bazę piosenek i rozpoznaje muzykę wyłącznie na podstawie swojej bazy. Plusem tego rozwiązania jest szybkość działania, jednak pozostaje ona daleko w tyle za pierwszą trójką.

Nasz werdykt

Zarówno Shazam, jak i SoundHound oraz MusiXmatch to ścisła czołówka i zdecydowanie można polecić każdą z tych aplikacji. Jednak tylko Shazam jest w pełni darmowy. Dwie pozostałe aplikacje zawierają reklamy albo opcje płatne.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.