Ochrona danych w firmie jest niezwykle ważną kwestią, szczególnie jeśli chodzi o działanie w sieci. Aby odpowiednio się zabezpieczyć, warto skorzystać z takiego rozwiązania, jak VPN. Czym właściwie jest ta technologia i jakimi cechami powinna się charakteryzować, żeby przedsiębiorstwo mogło z niej skorzystać?
Biznesowy VPN – czym jest?
VPN (wirtualna sieć prywatna) to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ochrony ruchu internetowego i zachowania prywatności w sieci. Gdy łączysz się z bezpiecznym serwerem VPN, Twój ruch internetowy przechodzi przez szyfrowany tunel, do którego nikt nie może zajrzeć, w tym hakerzy, a nawet dostawca usług internetowych.
Czym różni się biznesowy VPN od standardowej wersji?
Biznesowe i konsumenckie sieci VPN działają podobnie, ponieważ tworzą szyfrowane połączenie ze zdalną siecią. Podstawowa różnica polega na ich stosowaniu. Biznesowa sieć VPN umożliwia użytkownikom i zespołom łączenie się z wewnętrzną siecią firmy. Natomiast komercyjna sieć VPN łączy użytkownika ze zdalnym serwerem lub zestawem serwerów, które współdziałają z publicznym Internetem w imieniu użytkownika.
5 cech, jakimi powinno się charakteryzować biznesowe VPN
Pierwszą cechą, powinna być duża liczba lokalizacji serwerów. VPN ukrywa dane użytkownika, szyfrując je za pomocą tunelu utworzonego między urządzeniem użytkownika a serwerem internetowym VPN. Użytkownik przyjmuje wtedy adres IP serwera internetowego (a nie swoje prawdziwe IP), sprawiając wrażenie, iż znajduje się w innym położeniu geograficznym niż w rzeczywistości.
Aplikacje mobilne
Druga cecha, na którą warto zwrócić uwagę, to rozwiązania dedykowane urządzeniom mobilnym. Każda sieć VPN będzie oferować oprogramowanie klienckie dla komputera z systemem Windows. Jednak prawdziwa wartość sieci VPN polega na jej wsparciu dla urządzeń mobilnych i zapewnieniu bezpieczeństwa Twojemu urządzeniu, gdy uzyskuje ono dostęp do publicznej sieci Wi-Fi poza domem.
Dlatego wybierając VPN, upewnij się, że obsługuje on platformy dla urządzeń mobilnych, z których korzystasz. Większość dostawców posiada aplikacje dla systemów Android i iOS.
Funkcja kill switch
Trzecią kwestią jest to, aby biznesowe VPN było wyposażone w funkcję kill switch. Żadna usługa VPN nie jest w 100% bezpieczna i może być podatna na wycieki IP, które ujawniają Twój prawdziwy adres, gdy jesteś online. Może się to zdarzać częściej, gdy usługa VPN jest przeciążona. Rozwiązaniem jest VPN kill switch, który monitoruje, czy sieć VPN zawodzi – gdy połączenie spada, to właśnie wtedy Twoje prawdziwe IP zostanie ujawnione, a w tym przypadku kill switch wyłącza transfer danych.
W skrócie, jak sama nazwa wskazuje, ogranicza on połączenie, zapobiegając przesyłaniu zaszyfrowanych danych i wyciekowi Twojego prawdziwego IP. Choć nie wszystkie usługi VPN oferują kill switch, niektóre z nich mają tę funkcję zaimplementowaną w oprogramowanie klienta. Poszukaj zintegrowanego kill switcha VPN z usługą i upewnij się, że włączyłeś go w ustawieniach aplikacji VPN.
Anonimowe serwery DNS
Rozdzielczość DNS (Domain Name System) to proces, który zamienia adres wpisany w pasku adresu przeglądarki internetowej na adres IP. Jest on stosowany przez światową sieć do kierowania ruchu do użytkownika. Większość klientów domyślnie wykonuje translację DNS za pośrednictwem swojego dostawcy usług internetowych, choć można to łatwo zmienić.
Brak ograniczającej polityki logowania
Usługi VPN różnią się pod względem polityki rejestrowania danych. Niektóre sieci VPN mogą na przykład przechowywać elementy aktywności przeglądania przez wiele miesięcy.
Idealną formą VPN, jest usługa posiadająca politykę „no log”, choć warto być ostrożnym, gdyż wielu dostawców nadal może przechowywać pewne dane, takie jak na przykład dzienniki sesji. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z polityką prywatności dostawcy VPN i upewnić się, że usługa nie ma żadnych ukrytych haczyków.
Bezpieczna transmisja danych dla firm – biznesowy VPN to dobre rozwiązanie
Chcąc zwiększyć poziom bezpieczeństwa firmy, warto wybrać biznesowy VPN. Transmisja danych dla firm z dodatkową ochroną, jest elementem oferty INEA. Łącze transmisji danych ma szerokie zastosowanie w sektorze publicznym i biznesowym – pozwala sprawnie się komunikować i wymieniać dane.
Biznesowy VPN to nie jedyny element oferty INEA. Dostępne są także takie rozwiązania, jak VPLS, czyli transmisja danych dla firm w konfiguracji multipoint-multipoint, zapewniająca bezpieczną i bezpośrednią komunikację pomiędzy dwoma lokalizacjami, a także IPVPN, gwarantujące ochronę poprzez router centralny. Zalety transmisji danych dla firm w INEA to m.in. szybsza komunikacja pomiędzy pracownikami, łącze oparte na technologii FO. Ponadto, w pakiecie tego dostawcy można liczyć na wysokie parametry SLA w trzech wariantach, sięgające nawet 99,9%.