Praktyka pokazuje, że duża część przedsiębiorstw i instytucji w naszym kraju nie jest jeszcze świadoma zagrożeń dotyczących cyberbezpieczeństwa, nie posiada odpowiednich procedur, a także nie dba o takie kwestie, jak aktualizacja wykorzystywanych narzędzi. Sytuację tę próbuje się usystematyzować odgórnie, wprowadzając szereg przepisów na poziomie krajowym, a także ustawodawstwa europejskiego. Zalecanym, a niekiedy nawet wymaganym prawnie rozwiązaniem jest przeprowadzenie audytu IT, który wykaże aktualny stan cyberbezpieczeństwa w danym podmiocie. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na ten krok.
Kompleksowość audytu
Specjaliści z firm takich, jak SprintTech https://www.sprinttech.pl/, mogą przeprowadzić kompleksowy audyt bezpieczeństwa uwzględniający wszystkie czynniki wpływające na cyberbezpieczeństwo w danym podmiocie. Sprawdzone zostaną procedury, dokumentacja oraz inne kwestie formalne. Audyt uwzględnia zlokalizowanie luk w systemach i oprogramowaniu, które mogą prowadzić do ataków hakerskich oraz nieuprawnionego przechwycenia danych. Specjaliści zweryfikują także posiadane programy oraz licencje, a nawet stan techniczny urządzeń. Ponadto zweryfikują stan wiedzy samych pracowników i ich nawyki, które również mogą wpływać na bezpieczeństwo przechowywanych danych.
Po tak przeprowadzonym, kompleksowym audycie, uzyskasz raport, opisujący aktualny stan badanych kwestii oraz konkretne kroki, które pozwolą je poprawić. Dzięki temu precyzyjnie zaplanujesz dalsze działania, optymalizując wydatki i rozdysponowując trafnie zasoby. unikniesz w ten sposób zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na twoją firmę w sposób, o którym nie zdawałeś sobie wcześniej sprawy.
Wymagania prawne
W związku z rosnącymi zagrożeniami i nowymi regulacjami prawnymi, audyty IT są coraz częściej wymagane przez przepisy krajowe oraz europejskie. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można:
- Audyt NIS 2 https://www.sprinttech.pl/audyty/dyrektywa-nis-2/ – przeprowadzany na podstawie dyrektywy NIS 2 Parlamentu Europejskiego. Nakazuje opracowanie procedur zarządzania ryzykiem i zgłaszania incydentów przez organizacje zaliczane do kluczowych obszarów dla działania gospodarki, dotyczy zarówno dużej części firm prywatnych, jak i instytucji państwowych,
- Audyt DORA https://www.sprinttech.pl/audyty/audyt-zgodny-dora/ – dedykowany dla podmiotów z sektora finansowego. Jest przeprowadzany na podstawie dyrektywy DORA wprowadzonej przez Parlament Europejski. Dzięki temu podmioty te mają być przygotowane m.in. do zarządzania ryzykiem, a także reagowania i likwidowania ewentualnych luk,
- Audyt KSC – sprawdzający poziom dostosowania się do wymagań wprowadzanych przez ustawę o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Dotyczy firm działających w sektorach takich jak energetyka, transport, ochrona zdrowia czy odprowadzanie ścieków, gdzie wprowadzono szczególne wymagania związane z cyberbezpieczeństwem.
Firmy i instytucje, które są zobligowane do podjęcia działań na podstawie wymienionych przykładowych aktów prawnych, mogą być kontrolowane przez uprawnione do tego organy. W przypadku wykrycia naruszeń i niezgodności nakładane mogą być kary finansowe, a w skrajnych, określonych prawnie przypadkach może zostać nawet wydany czasowy zakaz prowadzenia danej działalności.
Gotowy na audyt IT?
Audyt IT to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa w każdej firmie i organizacji. Zwiększa nie tylko bezpieczeństwo danych, ale również pomaga w zgodności z rosnącymi wymaganiami prawnymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak może wyglądać audyt IT w Twojej firmie lub jak przygotować się do spełnienia wymogów prawnych, skontaktuj się z specjalistami i umów audyt IT!