Tranzystor to półprzewodnik odpowiadający za wzmocnienie sygnału elektrycznego. Znaleźć go można w takich miejscach, jak układy scalone, bramki logiczne czy wzmacniacze. Szczególną rolę odgrywają przy miniaturyzacji układów elektronicznych, umożliwiając tworzenie mikroprocesorów.
Zastosowanie tranzystora
Ciężko jednoznacznie wskazać zastosowanie tranzystorów. Służą one do wielu różnych procesów. Używa się ich do wzmacniania sygnału, a co za tym idzie, do tworzenia wzmacniaczy, mikroprocesorów czy układów scalonych. Są niezawodne i nie wiążą się z poważnymi awariami. Używa się ich głównie do zmniejszania elementów, aby zminiaturyzować układy elektryczne. Przyczyniają się również do rozwoju współczesnej technologii cyfrowej i są ważną częścią pamięci RAM i ROM, czyli półprzewodnikowej.
Rodzaje tranzystorów
W przypadku tranzystorów dzieli się je głównie na dwa rodzaje: polowe (inaczej unipolarne) i bipolarne. Przez te pierwsze prąd przepływa za pomocą półprzewodnika. Całość składa się ze źródła, drenu i bramki. Drugi rodzaj tranzystorów nie ma jednego rodzaju przewodnictwa, a kilka. Najważniejsze są w nich złącza półprzewodnikowe, czyli baza, emiter i kolektor. Prąd sterujący przepływa pomiędzy nimi, dzięki czemu całe urządzenie działa.
W naszej ofercie na tme.eu znajdziecie szeroki wybór tranzystorów podzielonych na różne kategorie, aby ułatwić poszukiwania. Wyszukiwarka pozwala na przesortowanie asortymentu ze względu na rodzaj tranzystorów, polaryzację, moc, napięcie czy rodzaj montażu.
Tranzystory IGBT
Na rynku dostępne są również tranzystory IGBT, które łączą w sobie cechy polowych i bipolarnych, a do tego posiadają izolowaną bramkę. Świetnie sprawdzą się w przekształtnikach czy falownikach. Zapewniają sterowanie niskonapięciowe, brak dużych strat energii i szybkie przełączanie. Tych tranzystorów najczęściej używa się w przekształtnikach energoelektronicznych, z uwagi na ich moce sięgające kilkuset kilowatów.
Wybór tranzystora
W trakcie zakupu tranzystora należy ustalić jego zastosowanie. Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów, o różnych częstotliwościach i mocach. Najlepiej dobierać tranzystor pod kątem parametrów technicznych urządzenia, do którego ten ma służyć. Poza tym warto pamiętać, że na działanie i wytrzymałość tranzystora wpływ mają wykorzystane materiały do jego budowy. Najczęściej tworzy się je z krzemu, węglików krzem i arsenku galu. Ważna jest również obudowa tranzystora, zapewnia mu bezpieczne i swobodne działanie. Najczęściej DIP bądź TO.