Normy IPC opracowano po to, by stworzyć jednolite, powszechnie honorowane i akceptowane na całym świecie standardy określające wymagania dotyczące montażu i produkcji elektroniki. Dzięki temu, że normy IPC są uniwersalne, możliwe jest wdrożenie ich do dowolnego istniejącego systemu zarządzania jakością w każdym przedsiębiorstwie, które zajmuje się wytwarzaniem elektroniki. Pozwala to zwiększyć konkurencyjność firmy stosującej te standardy, a także przekłada się dla niej na wymierne korzyści – m.in. zwiększenie zaufania kontrahentów
Standard jakości IPC J-STD-001 SPACE
Norma IPC J-STD-001 SPACE uzupełnia lub zastępuje określone wymagania podstawowej normy IPC J-STD-001 i określa kryteria dotyczące zapewnienia wymaganej jakości lutowanym zespołom elektronicznym i elektrycznym przeznaczonym do zastosowań kosmicznych, wojskowych czy medycznych. Standard ten obejmuje tylko jedną klasę zapewnienia jakości: Klasę 3, czyli najwyższą klasę jakości dla lutowanej elektroniki mającej pracować w środowiskach narażonych na wibracje oraz cykliczne zmiany temperatur o wysokiej amplitudzie.
Odpowiednia jakość wynika z zastosowania w praktyce niezwykle rygorystycznych zasad kontroli procesu lutowania na każdym etapie jego przebiegu, dzięki czemu tworzone połączenia cechują się wymaganą wytrzymałością i spełniają m.in. standardy NASA. Elektronika zgodna z wymaganiami normy J-STD-001 SPACE ma wydłużony okres użytkowania niż standardowo i musi funkcjonować z pełną sprawnością przez cały okres użytkowania – jakiekolwiek przestoje są niedopuszczalne.
Szkolenie dla specjalistów odpowiedzialnych za procesy produkcji zespołów elektronicznych
Szkolenia IPC J-STD-001 SPACE są dedykowane wszystkim osobom odpowiedzialnym za przebieg procesów produkcyjnych w zakresie wytwarzania zespołów elektrycznych i elektronicznych. Udział w szkoleniu pozwala zdobyć praktyczną i teoretyczną wiedzę w zakresie wykonywania połączeń lutowanych, a także materiałów, technik oraz zasad weryfikacji i kontroli procesu lutowania, by zapewnić najwyższą możliwą jakość za każdym razem i w powtarzalny sposób.
Uzyskany po zakończeniu szkolenia certyfikat IPC J-STD-001 SPACE jest ważny przez 2 lata od daty jego wydania zarówno w przypadku certyfikatu dla specjalistów (CIS), jak i certyfikatu dla trenerów (CIT). Należy mieć na uwadze, że dla zachowania ciągłości certyfikatu należy przeprowadzić recertyfikację w ciągu 6 miesięcy przed upływem terminu ważności.
Korzyści ze szkolenia IPC J-STD-001 SPACE
Podstawową korzyścią jest znacząca poprawa jakości wytwarzanej w danym przedsiębiorstwie elektroniki, co przekłada się na poprawę efektywności pracy. Spełnienie rygorystycznych wymogów stawianych elektronice przez branżę kosmiczną pozwala też producentom zespołów elektronicznych zwiększyć konkurencyjność na rynku. Dzięki zastosowaniu najbardziej rygorystycznych zasad kontroli jakości w procesie wytwarzania elektroniki i możliwości łatwego pokazania standardu IPC, zgodnie z którym wytwarzane są wszystkie produkty, zwiększa się również zaufanie partnerów biznesowych.
Zdobądź certyfikat J-STD-001 SPACE u renomowanego partnera
Certyfikat IPC J-STD-001 SPACE można uzyskać biorąc udział w dedykowanym szkoleniu, przy czym warunkiem niezbędnym jest ukończenie szkolenia z podstawowego kursu IPC J-STD-001 ponieważ nie ma możliwości certyfikacji z samego dodatku SPACE. W Polsce szkolenia z zakresu normy J-STD-001 SPACE są przeprowadzane wyłącznie w jednym ośrodku szkoleniowym – zajmuje się tym PB Training, czyli jedna z wewnętrznych struktur renomowanej i cieszącej się uznaniem w kraju oraz za granicą firmy PB Technik.
W ramach szkolenia organizowanego przez PB Training uczestnicy zdobywają teoretyczną i praktyczną wiedzę w zakresie zasad zapewniania najwyższej jakości produktów o wysokiej niezawodności, przeznaczonych do zastosowań kosmicznych, medycznych i wojskowych. Z uwagi na pandemię COVID-19, PB Training zapewnienia maksymalne środki bezpieczeństwa uczestnikom szkoleń.
Więcej informacji na temat szkolenia J-STD-001 SPACE można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej PB Training.