Pomimo ekstremalnego zapotrzebowania na technologię hostingu w chmurze i jej pozytywnego wpływu na biznes, istnieją jednak pewne obawy i mity, dotyczące uruchamiania i wdrażania aplikacji w chmurze.
Poniżej wymienione są pewne mity i fakty, na których zamierzamy się skupić i dostarczyć poprawnych informacji potrzebnych do podjęcia trafnej decyzji dotyczącej Twojej firmy:
W chmurze hostingowej wszystko działa lepiej!
Technologia chmury obliczeniowej ma swoje miejsce w prawie każdym biznesie, od start-upów do firm internetowych, a także od instytucji finansowych do międzynarodowych korporacji. Wspólne korzyści płynące z chmury obliczeniowej to szybszy czas na rynku, elastyczne koszty infrastruktury i usprawnione procesy, które trudno jest zignorować. Ale po prostu dlatego, że chmura ma swoje miejsce w każdej branży, nie oznacza to, że jest odpowiednia do każdego zadania.
Ponieważ chmura publiczna może działać najlepiej z niektórymi działaniami, chmura prywatna dla innych i jednocześnie dedykowany hosting dla starszych aplikacji. Prawidłowe działanie z całościowym rozwiązaniem wymaga zazwyczaj połączenia dedykowanej, prywatnej i publicznej infrastruktury. Na przykład, uruchomienie starej aplikacji specjalnie zaprojektowanej do uruchamiania na serwerach dedykowanych, podczas migracji do chmury może komplikować proces przenoszenia jej do chmury. Wiele starszych typów aplikacji biznesowych pozostaje na dedykowanym sprzęcie, zawierającym rozwiązania hybrydowe z zasobami chmury wykorzystywanymi do awaryjnego zasilania, w razie potrzeby.
Dane nie są zabezpieczone gdzie indziej, ponieważ znajdują się w chmurze
Naruszenia bezpieczeństwa mogą obniżyć wartość Twojej strony internetowej, co może zaszkodzić Twojej reputacji i może mieć wpływ na utratę Twoich cennych dochodów. Dlatego biorąc pod uwagę chmury, nie jest wcale zaskakujące, że obawy o bezpieczeństwo jest jedną z największych przeszkód dla każdej firmy.
Jednak troska o bezpieczeństwo jest również jednym z najprostszych mitów dotyczących chmury, które należy ujawnić. W rzeczywistości, zagrożenia bezpieczeństwa w chmurze są równe tym, z którymi spotykają się tradycyjne rozwiązania informatyczne, z wyjątkiem jednej głównej różnicy: Podczas pracy w chmurze ryzyko związane z bezpieczeństwem nie spoczywa już tylko na twoich barkach. Raczej, bezpieczeństwo jest rozłożone z odpowiedzialnością z dostawcą hostingu w chmurze. Najlepszy dostawca hostingu w chmurze będzie utrzymywał na miejscu różne środki bezpieczeństwa, począwszy od zaawansowanego szyfrowania i dedykowanych zapór ogniowych, a skończywszy na centrach danych i systemach wykrywania włamań, które spełniają najwyższe możliwe standardy ISO, ISAE i PCI DSS.
Duże dane bez dużych transakcji
Przedsiębiorstwa przechowują i generują coraz więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli dane są niewłaściwie zarządzane, może to prowadzić do kalectwa i nieefektywności pamięci masowej i systemów. Jednak, jeśli są zarządzane i odpowiednio ustrukturyzowane, duża liczba danych może zapewnić cenny obraz sytuacji. Przenosząc się do chmury, można osiągnąć znacznie większy obiekt pamięci masowej poprzez zorganizowane i ustrukturyzowane podejście do zarządzania danymi, które będzie wspierać utrzymanie i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
Tańsze jest uruchamianie na chmurze
Nie zawsze jest to tańsze działanie na chmurze, ale często może być bardziej opłacalne. Jeśli chcesz, aby serwery działały 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, możliwe jest uzyskanie podobnej mocy obliczeniowej przy niskich kosztach przy użyciu serwera dedykowanego. Chmura świetnie sprawdza się przy zmiennych obciążeniach i wymaganiach, w przypadku gdy masz wysokie zapotrzebowanie w pewnych okresach czasu, a niskie zapotrzebowanie w innych. Chmura umożliwia wyłączenie serwerów w okresie niskiego zapotrzebowania i poprawę efektywności kosztowej poprzez niemalże dopasowanie wzorca kosztów do wzorca popytu/dochodów. Oprócz tego, przejście na wydatki operacyjne zamiast na model wydatków kapitałowych może być korzystnym wynikiem dla wielu firm.
Chmura może być szkodliwa dla środowiska
W rzeczywistości technologia cloud computing jest całkowicie przyjazna dla środowiska. Lokalne centrum danych zużywa dużo energii, gdy masz rozliczenie z konserwacji, chłodzenia i oświetlenia. Jednak hosting z najlepszym dostawcą chmury obliczeniowej może być realizowany przy użyciu najnowszych technologii energooszczędnych, zużywa mniej energii i korzysta procesorów niskiego napięcia.
Każda praca może zostać zautomatyzowana w chmurze, więc nie ma potrzeby korzystania z pomocy technicznej
Zaletą hostingu w chmurze jest to, że prawie wszystko z warstwy infrastruktury może stać się zautomatyzowane, ale wymaga to znaczącego poziomu zrozumienia i wiedzy specjalistycznej w zakresie narzędzi. Dla programisty aplikacji, projektującego od podstaw do pracy w chmurze, automatyzacja jest dość prosta, pozwalając na samoleczenie i automatyczne skalowanie bez potrzeby ingerencji człowieka w ogóle. Jeśli jednak nie posiadasz własnej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia, to być może będziesz potrzebował dodatkowego wsparcia przynajmniej w najbliższym czasie.
Migracja do chmury jest większym problemem niż warto
Szczególnie jeśli pracujemy obecnie na bardzo starym serwerze, a następnie migracja do chmury powinna być stosunkowo bezbolesna. Jeśli pracujemy w partnerstwie z doświadczonym i zaufanym dostawcą usług hostingowych, można to zrobić bez wysiłku i przy minimalnym czasie przestoju.