Kody kreskowe są wręcz koniecznością w branżach produkcyjnej, logistycznej czy nawet w handlu. Nie tylko przyspieszają sam proces zbierania danych, ale przede wszystkim zapobiegają błędom, które mogą pojawiać się podczas ich wprowadzenia. Dodatkowo kody kreskowe mogą kontrolować całe systemy. Nie mniej jednak ta forma automatyzacji procesów będzie działała jedynie w momencie, gdy skanery kodów kreskowych, a także same kamery, będą mogły bezbłędnie odczytywać wspomniane już kody kreskowe. Oznacza to, że muszą być one najlepszej jakości. Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym będzie możliwe uzyskanie najlepszej jakości kodu kreskowego.
Nie ruszaj stref cichych
Czym są strefy ciche? Najprościej rzecz ujmując, jest to obszar wokół kodu kreskowego, który musi być wystarczająco duży, aby skaner mógł bezbłędnie rozpoznać zarówno początek jak i sam koniec kodu kreskowego. Biały obszar wokół nadrukowanego kodu jest tak zwaną cichą strefą. To jeszcze nie wszystko, gdyż cicha strefa musi być około 5 razy większa, od szerokości najwęższego paska kodu kreskowego. Warto się upewnić, że nawet laminowane wykończenie, nie zakłóca wspomnianej już strefy ciszy.
Pamiętaj o drukowaniu z wysokim kontrastem
Chyba nie będzie tajemnicą, że skanery lepiej poradzą sobie z wydrukami, które są wykonane w wysokim kontraście. W związku z tym najlepiej unikać jasnych kodów kreskowych, które dodatkowo nadrukowane będą na ciemnym tle, a także – odwrotnie – ciemnych kodów kreskowych na ciemnym tle.
Warto pamiętać, że niektóre połączeni kolorów również nie wpłyną korzystnie na jakość kodu kreskowego. Unikajmy więc połączeń czerni i barwy niebieskiej, a także czerwieni i bieli. Najlepszy kontrast zapewni nam czarny kod kreskowy na białym tle.
Postaw na matowe powierzchnie
Unikaj błyszczących materiałów jak np. lakierowane tektury czy aluminiowe puszki. Wszystko to, może negatywnie wpłynąć na czytelność kodu kreskowego, gdyż niewystarczająco odbije to podczerwone światło lasera, a także może je zbytnio rozproszyć. Warto wykorzystać jedną z następujących sztuczek. Mianowicie wydrukuj rewers kodu kreskowego, zamiast nadrukowywania czarnych linii, wydrukuj białe luki.
Zadbaj o właściwą jakość druku
Jeśli nawet niewielka część kodu kreskowego jest uszkodzona, skaner może go po prostu nie odczytać. Warto więc nadzorować proces drukowania. Wydruki termiczne nie będą zbyt trwałe, gdyż papier etykiety, jest wrażliwy na ciepło, ścieranie i światło. Zamiast tego postaw na wydruk termotransferowy – będzie on znacznie trwalszy. Uważaj na drukarkę, która również może zaniżyć jakość druku, gdyż niektóre jej elementy grzejne, mogą być uszkodzone lub zabrudzone.
Pamiętaj o normach
Pamiętaj, że kody kreskowe muszą być akceptowane przez inne firmy, dzięki czemu będą działać we wszystkich zakątkach świata, co ma ogromne znaczenie w przypadku łańcucha dostaw. Wobec tego kody kreskowe muszą spełniać pewne normy i wytyczne, które określają jakość druku kreskowego. Należą do nich między innymi wysokość paska, czy nawet kolor i tło, a także samo położenie na etykiecie lub opakowaniu. Niektóre organizacje, udostępniają standaryzację kodów kreskowych, zawierających odpowiednie wytyczne, a także narzędzia i usługi.
Pamiętaj o łatwej dostępności kodu
Proces skanowania kodów kreskowych, nie może być nawet w najmniejszej części przysłonięty przez inne obiekty. Należy więc pamiętać, że niektóre czytniki kodów, pozwolą go odczytać tylko jeśli znajdzie się on w zakresie określonych ognisk, które umożliwią odczyt. Duże znaczenie może mieć nawet to, pod którym zamontowany jest czytnik. Dlatego warto dołożyć się wszelkich starań, aby kod kreskowy był łatwo dostępny, ale także ochroniony jest on przed brudem, wypaczeniem i innymi mechanicznymi uszkodzeniami. Korzystaj też z dobrych drukarek, które znajdziesz między innymi na stronie https://general-id.pl/.
Warto także zidentyfikować większość towarów, bez kontaktu wzrokowego, z wykorzystaniem technologii RFID. Transpondery RFID, które są zintegrowane w etykietach, są nie tylko trwałe, ale także i wytrzymałe, a dodatkowo można wykorzystać je do ponownego zapisu.