Laptopy na dobre weszły w nasze życie i można śmiało powiedzieć, że stały się jego nieodłączoną częścią. Wiele osób nie wyobraża już sobie pracy bez dostępu do komputera. Wysyłanie maili, tworzenie różnych projektów oraz robienie zakupów w sieci to chleb powszedni. Na rynku można znaleźć wiele funkcjonalnych modeli, które idealnie sprawdzają się dla różnych grup wiekowych. Są komputery dedykowane dzieciom i młodzieży, osobom starszym oraz profesjonalistom, którzy laptopy wykorzystują głównie do pracy. Skoro taki sprzęt mamy na wyciągnięcie ręki, to pozostaje zadać sobie pytanie, czy potrafimy go dobrze wybierać? Czy uczymy się na własnych błędach i czy kupując nowy komputer, sprawdzamy jego parametry?
Wielkość ekranu – czy to takie ważne?
Jeśli nasz pierwszy laptop dostaliśmy w prezencie, to oczywistym jest, że w kwestii jego wyboru nie mieliśmy zbyt dużo do powiedzenia. Z podobną sytuacją mamy do czynienia, gdy nie znamy się na sprzęcie komputerowym i kupując laptopa, zdaliśmy się na pierwszy lepszy wybór. W trakcie codziennego użytkowania komputera, na pewno zdobyliśmy doświadczenie, które może ułatwić nam zamówienie nowego sprzętu.
I tak na przykład, lekcją życia, która zmieni nasze myślenie, może być wielkość matrycy. Jeśli nie jesteśmy grafikami komputerowymi lub wytrawnymi graczami, to siedemnastocalowy ekran w laptopie nie jest nam do niczego potrzebny. Kupując nowy sprzęt, warto zastanowić się nad jego wykorzystaniem.
Jeżeli laptop będziemy zabierać do pracy, w podróże służbowe lub na uczelnię, to wybierzmy coś na przykład z serii Lenovo IdeaPad 5 z ekranami o wielkości 14 cali. Taki komputer z powodzeniem zmieści się do plecaka, męskiej teczki, a nawet do damskiej torebki. Laptopy najnowszej generacji cechują się ekranami o wysokiej rozdzielczości – tak zwane Full HD nawet na mniejszym ekranie uwidoczni każdy detal.
Procesor i pamięć
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu nowego komputera? Jeśli mamy już doświadczenie z takim sprzętem, to na pewno nie jeden raz zdarzyło nam się narzekać na zbyt wolną pracę laptopa. W dużej mierze odpowiada za to zainstalowany w komputerze procesor oraz dobrana do niego pamięć podręczna. Jeśli nasz stary laptop spowalniał podczas ładowania stron, grania czy innych najprostszych czynności, to lekcją życia powinien być dla nas wybór urządzenia z lepszymi parametrami.
Wspomniana już wcześniej seria Lenovo IdeaPad 5 (dostępna na: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_lenovo-ideapad-5) to laptopy wyposażone w czterordzeniowe procesory, których częstotliwość pracy sięga od 1,3 aż do 3,9 GHz. Trzeba przyznać, że te parametry są naprawdę bardzo korzystne. Taki komputer sprawdzi się nie tylko w pracy, ale także podczas grania w nawet najbardziej zaawansowane gry. Co do pamięci RAM, to dobrą opcją będzie zakres 8 GB.
Dodatkowe wyposażenie
Laptopy wkraczające na nasz rynek coraz częściej zaskakują nas funkcjonalnością. Komputery z którymi mieliśmy do czynienia kilka lat temu, nie posiadały tak wielu dodatkowych akcesoriów. Teraz z powodzeniem możemy wybrać komputer z dotykowym ekranem, z podświetlaną klawiaturą, kamerą i z wbudowanymi głośnikami oraz z wyjściem audio. Czy powinniśmy zwracać uwagę na takie wyposażenie? Oczywiście, że tak. Jeśli nasz stary sprzęt nie miał takich akcesoriów, to warto zmienić myślenie i sprawić sobie urządzenie, które będzie bardziej funkcjonalne.