Tworzenie sklepu internetowego – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Od kilku lat sprzedaż internetowa konsekwentnie wypiera sklepy stacjonarne. Możliwość całodobowych zakupów znacząco przyciąga klientów, którzy nie mają czasu na tradycyjne chodzenie po sklepach czy stanie w długich kolejkach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie własnej działalności do sieci. Stworzenie sklepu internetowego wymaga jednak podjęcia wielu działań umożliwiających jego bezproblemowe wdrożenie. Na jakie rozwiązania, warto postawić budując od podstaw własny sklep online?

Tworzenie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Budowanie sklepu internetowego to poważny proces, który w dużej mierze decyduje o sukcesie danej firmy w sieci. Z pewnością na samym początku należy wybrać nazwę sklepu oraz dostawcę oprogramowania. Wbrew pozorom nie jest to łatwa selekcja, bowiem na rynku dostępne są różnorakie rozwiązania, działające na całkiem innych zasadach. Przed ostatecznym podjęciem decyzji koniecznie trzeba więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  • budżetem na start;
  • posiadaną wiedzą z zakresu informatyki i prowadzenia e-sklepu;
  • przyszłością sklepu i możliwościami jego rozwoju;
  • jakie narzędzia okażą się niezbędne do osiągnięcia efektywnej sprzedaży;
  • posiadanym doświadczeniem w prowadzeniu biznesu e-commerce.

Ustalenie powyższych odpowiedzi znacząco ułatwi wybór dostawcy oprogramowania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie zawsze najdroższe rozwiązania będą najbardziej przydatne podczas prowadzenia dochodowego sklepu internetowego.

Open source kontra sklepy dedykowane – co wybrać?

Do tworzenia sklepu internetowego można wykorzystać zarówno bezpłatne platformy (tzw. open source), jak i szablony ze sklepów dedykowanych. Serwisy działające w ramach usługi open source oferują w pełni darmowe oprogramowanie. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest głównie dla właścicieli posiadających chociaż minimalną wiedzę dotyczącą programowania. Ponadto należy też pamiętać, że open source stanowi wyłącznie bazę do budowania sklepu, przez co trzeba dodatkowo zainwestować we własny serwer i uzupełniające pluginy.

Płatne sklepy dedykowane, tworzone np. przez https://www.designcart.pl, to kolejna propozycja umożliwiająca stworzenie sklepu online. Taka opcja okaże się najkorzystniejsza w przypadku osób szukających gotowych rozwiązań. W ramach indywidualnie zaprojektowanego szablonu otrzymuje się dostęp do przygotowanych już narzędzi i oprogramowania obejmującego specyfikę oraz zapotrzebowania danego e-sklepu. Dzięki temu można liczyć na wykonanie jedynego w swoim rodzaju projektu z niepowtarzalną szatą graficzną i najpotrzebniejszymi funkcjami.

Co powinien zawierać sklep internetowy?

Projektując własny sklep internetowy koniecznie trzeba uwzględnić kilka podstawowych funkcji, które są niezbędne do skutecznego prowadzenia działalności e-commerce. Dobrze przygotowany sklep online powinien więc zawierać:

  • panel dotyczący składanych zamówień i umożliwiający zarządzanie klientami;
  • opcję tworzenia magazynów sklepowych oraz wgląd do wirtualnej hurtowni;
  • integrację z hurtowniami lub dostawcami;
  • edycję szablonu graficznego i zarządzanie wyglądem sklepu;
  • narzędzia marketingowe do SEO i optymalizacji sprzedaży;
  • integrację z systemami płatności, kurierami oraz punktami odbioru przesyłek;
  • narzędzia do prowadzenia sprzedaży wielokanałowej (np. eBay, Allegro).

Tworzenie własnego sklepu internetowego wymaga podjęcia ważnych decyzji, które bezpośrednio przyczynią się do popularności firmy wśród klientów i uzyskania oczekiwanych dochodów. Precyzyjne określenie misji sklepu, a następnie wdrożenie wymaganych funkcji w oparciu o indywidualne potrzeby z pewnością pomoże się jednak wybić wśród innych setek tysięcy podobnych do siebie e-commerce.

Na koniec warto również dodać, że nie każdy rodzaj działalności prowadzonej online, wymaga sklepu internetowego. Czasami w zupełności wystarczy strona firmowa z formularzem kontaktowym czy formularzem zamówienia. W takich przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie utworzenie strony, np: https://www.designcart.pl/tworzenie-stron-www.html.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.