Każdego dnia korzystamy z innowacyjnych technologii, które ułatwiają nam życie i wyręczają nas w wielu czynnościach. Nie zawsze jednak zastanawiamy się jednak, jak te wszystkie systemy działają i jakie urządzenia są odpowiedzialne za to, by zachodził dany proces. Jednym z przykładów komponentów, bez których ciężko jest wyobrazić sobie obecnie automatykę, są siłowniki pneumatyczne. Poniżej poznaj kilka najprostszych przykładów zastosowań tego typu urządzeń.
Siłowniki pneumatyczne w maszynach przemysłowych
Wszystkie maszyny przemysłowe lub rolnicze są obecnie dużo bardziej zaawansowane, niż konstrukcje, którymi specjaliści dysponowali jeszcze kilka lat temu. Chociaż siłowniki pneumatyczne to rozwiązania popularne i cenione od dawna, nie zawsze były one wykorzystywane w wielu narzędziach dużego kalibru, co można zobaczyć m.in. po traktorach starszej generacji. Obecnie jednak producenci zreflektowali się i udostępniają coraz to ciekawsze technologie, które nie tylko ułatwiają pracę rolników i pracowników wykorzystujących ciężki sprzęt przemysłowy, ale i dodają narzędziom funkcjonalności.
Siłowniki pneumatyczne to komponenty w zróżnicowanych rozmiarach, co pozwala na stosowanie tego samego urządzenia w wielu miejscach i o zróżnicowanych zastosowaniach. Jednym z takich przykładów może być koparka, która wykorzystuje siłowniki pneumatyczne do ruchu łychy. Praktycznie każdy zautomatyzowany układ, który polega na ruchy innych części maszyny, wyposażony jest w taki siłownik pneumatyczny. Co ciekawe, są one również wykorzystywane w nowoczesnych pojazdach osobowych. Jeśli więc dysponujesz samochodem z automatycznie podnoszonym bagażnikiem lub otwieranymi drzwiami, w Twoim samochodzie również znajdują się siłowniki odpowiedzialne za ten proces.
Siłowniki pneumatyczne w automatyce
Wspomnieliśmy wcześniej o zastosowaniu siłowników pneumatycznych w pojazdach osobowych, np. przy klapach bagażników. Oczywiście jest to pierwszy zastosowaniach ich w celu automatyzacji. Niemniej jednak nie należy zapominać, że siłowniki pneumatyczne spotkać można w większości procesów przemysłowych, gdzie w grę wchodzi produkcja lub transport mediów. Jednym z najbliższych przykładów zastosowania tego typu podzespołów, są automatyczne bramy wjazdowe lub drzwi garażowe.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat siłowników i poznać szczegóły dotyczące ich budowy? Zajrzyj na stronę https://www.martechpneumatyka.pl/budowa-silownika-pneumatycznego.html. Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i zobaczysz, jak skonstruowany jest siłownik pneumatyczny. Taka wiedza pozwoli Ci również na dużo lepsze wykorzystanie podobnych rozwiązania w praktyce.