O ile uporządkowanie kabli i rozmaitych urządzeń komputerowych użytkowanych w domu jest stosunkowo proste, o tyle w serwerowniach, pomieszczeniach przemysłowych, zakładach energetycznych, a nawet w studiach nagraniowych, niezbędne stają się szafy typu rack.
Szafy rack pozwalają na zabezpieczenie użytkowanego sprzętu, a odpowiednie ich wyposażenie decyduje o prawidłowym działaniu poszczególnych komponentów. Jest to ważne zarówno w serwerowniach komputerowych, jak i innych pomieszczeniach, w których występuje centrum danych. Jak zatem powinna być wyposażona szafa rack?
Pasywne i aktywne elementy danej sieci
W każdej szafie rack występują zarówno pasywne, jak i aktywne elementy, np. sieci komputerowej lub telekomunikacyjnej. W pierwszej kolejności montuje się komponenty aktywne, a następnie pasywne.
Ze względu na ich występowanie, do najważniejszych elementów funkcjonalnej szafy rack zalicza się patch panele. Panel, określany także mianem krosowniczego lub rozdzielczego, ma za zadanie ułatwić zarządzanie sieciową architekturą. Jest to pasywny komponent, do którego zostają podłączone elementy aktywne pracujące w danej sieci.
Sprawny system chłodzenia
Ze względu na liczbę komponentów zawartych w szafie rack i generowane przez nie ciepło podczas pracy, niezbędne jest zastosowanie sprawnie funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Właściwą wentylację, a także cyrkulację powietrza zagwarantują panele wentylacyjne, wentylatory i termostaty.
W takiej szafie może występować otwarty system chłodzenia, który określa się mianem InRack.
Wnętrze szafy rack
Zarówno konstrukcja, jak i sposób uporządkowania we wnętrzu poszczególnych elementów, takich jak switche sieciowe, generatory zasilania UPS czy urządzenia sieciowe, decydują nie tylko o prawidłowym działaniu komponentów, lecz również swobodnym dostępie do nich.
W takich szafach wykorzystuje się zatem organizery, które pomagają w uporządkowaniu kabli. Wyróżnia się dwa ich rodzaje:
- poziome – znajdujące się głównie z przodu szafy, służące do uporządkowania połączeń między urządzeniami,
- pionowe – stosowane w przedniej i tylnej części szafy oraz na stojakach; pozwalają na zamontowanie patchcordów z przodu i uporządkowanie elementów instalacyjnych z tyłu.
Przydatne są ponadto półki i szuflady, na których przechowywany jest sprzęt. Ułatwia to wspomniany dostęp, ponadto wykonywanie prac serwisowych, naprawczych oraz podłączanie nowych sprzętów.
Pozostałe akcesoria
W szafach rack montuje się dodatkowe elementy i akcesoria, które mogą się od siebie różnić, w zależności od przeznaczenia szafy serwerowej.
Wśród najczęściej montowanych akcesoriów wymienia się:
- zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – dla zasilania PoE i linii danych,
- uchwyty rack – służące do mocowania,
- panele dystrybucji napięć rack – pozwalające zamontować aparaturę modułową,
- wysuwane szyny – gwarantujące swobodny dostęp do poszczególnych sprzętów znajdujących się wewnątrz szafy,
- listwy zasilające PDU,
- czy też przełącznice światłowodowe.
Każdy z wymienionych elementów podstawowych oraz akcesoriów, wraz z odpowiednią konstrukcją, budową i wyposażeniem szafy serwerowej, wpływa na sprawne funkcjonowanie danej sieci.