Jak oceniać smartfony? Jakie parametry brać pod uwagę?

Dual SIM? Dzisiaj wydaje się mało kluczowym parametrem w przypadku smartfonów. Liczy się ładowanie bezprzewodowe, rozdzielczość ekranu, procesor ośmiordzeniowy, wersja systemu Android lub iOS. Najlepsze smartfony oferują wyjątkową jakość zdjęć i nagrań, a przy tym uwagę zwraca pamięć wbudowana o całkiem sporej pojemności. 

Telefon komórkowy — czym jest dzisiaj?

Dzisiaj telefon komórkowy to mały komputer, który mamy praktycznie cały czas przy sobie. Smartfony dostępne współcześnie muszą być więc bardzo wydajnym sprzętem, który gwarantuje wysoką efektywność działania w każdych warunkach. Dlatego liczą się obecnie zupełnie inne parametry niż te, na które jeszcze do niedawna zwracaliśmy uwagę. Zwiń dual SIM, opuść czytnik kart pamięci — to nie te parametry (choć dla niektórych użytkowników ważne) będą decydować o codziennej przydatności smartfona. Wybierając smartfon, użytkownicy zwracają dzisiaj uwagę na kompletnie inne parametry.

Smartfony i kluczowe parametry

Dzisiaj w ofercie mamy proste, bardzo często tanie smartfony, jak i sprzęt naprawdę bardzo zaawansowany, ale w związku z tym też drogi. Wiele tutaj zależy od potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych użytkownika. Smartfony są na szczęście na tyle różnorodne, że bez problemu możesz znaleźć urządzenie, które będzie dopasowane do twojego stylu życia.

Bateria

Niewątpliwie pojemność akumulatora i wydajność baterii to jedno z najważniejszych kryteriów przy ocenie współczesnych smartfonów. Ładowanie przez USB C, pojemność akumulatora i wytrzymałość baterii bardzo często decydują o tym, na który model smartfona się decydujemy. Najlepsze urządzenia mimo bardzo zaawansowanych funkcjonalności są w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet kilkanaście godzin. Pojemność baterii jest więc w tym kontekście ogromnie istotna. Dla wielu osób liczą się także takie udogodnienia jak bezprzewodowe ładowanie.

Jakość aparat(ów)

Bardzo wiele osób pracuje dzisiaj przede wszystkim telefonem. Sporo osób działa w mediach społecznościowych. Dla nich wszystkich jakość zdjęć i kręconych materiałów wideo ma ogromne znaczenie. Jednym z kluczowych więc kryteriów oceny stają się aparaty. Telefony Sony, Samsung, Xiaomi, Apple oferują tutaj bardzo różne możliwości dostosowane do potrzeb zupełnie innych grup użytkowników. Nie każdy przecież potrzebuje zestawu najnowocześniejszych aparatów z przodu i tyłu urządzenia, natomiast już smartfony ze średniej półki są w stanie zagwarantować ci bardzo dobre jakościowo zdjęcia czy nagrania. Jeśli chodzi o te drugie, to liczyć się tutaj będzie znacznie większy mechanizm ukryty w smartfonie niż tylko sam aparat. Warto przy ocenie sprzętu zwrócić uwagę, w jakiej jakości nagranie wideo gwarantuje smartfon.

Ekran

Dla funkcjonalności urządzenia znaczenie ma również wielkość wyświetlacza, a także przekątna ekranu. Trzeba jednak podkreślić, że dążenie do jak największego telefonu mamy chyba ponownie za sobą. Ponownie wracamy do modna średniej wielkości telefony, które mieszczą się jednak w kieszeni spodni, a jednocześnie pozwalają na wygodne pisanie maili, przeglądanie internetu, obróbkę zdjęć czy wideo.

Procesor

Pojemność baterii to jedno, procesor, który te wszystkie funkcjonalności udźwignie — to drugie. Jeśli marzy ci się telefon z dobrym aparatem, robiący ciekawe wideo, pozwalający na płynną pracę na różnych aplikacjach właściwie równocześnie, koniecznie zwróć także uwagę na procesor tego telefonu. Dzisiaj producenci Xiaomi telefony oferują w bardzo nowoczesnej odsłonie. Nie tylko zresztą oni. Procesor staje się absolutnie kluczowym kryterium oceny sprzętu, ponieważ na nic  szeroki zestaw funkcjonalności, jeśli to wszystko ze sobą płynnie nie działa.

Pojemność

Ostanie ważne ogólne kryterium wyboru smartfona to jego pojemność pamięci RAM oraz zewnętrznej. Trzeba oczywiście pamiętać, że dzisiaj bardzo dużo danych przechowujemy po prostu w chmurze. Dostęp do dysków oraz innych rozwiązań chmurowych z poziomu telefonu jest bardzo prosty. Nie da się jednak ukryć, że pojemność samego telefonu także ma znaczenie, choćby przy aktualizacjach i korzystaniu z bieżących materiałów. Im większa pojemność, tym nadal lepiej.

Czytnik linii papilarnych czy Face ID? Bezpieczeństwo

Wybierając smartfona, warto także zwrócić uwagę na zabezpieczenia dostępu do zawartości telefonu. Smartfon dzisiaj przechowuje ogromne ilości naszych wrażliwych danych. Należy więc zadbać o ich bezpieczeństwo. Kod dostępu to jednak trochę zbyt mało. Jeszcze do niedawna popularne było stosowanie czytników linii papilarnych, natomiast obecnie jeszcze ciekawszym rozwiązaniem staje się Face ID, a więc rozpoznawanie rysów twarzy, które otwiera dostęp do telefonu. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku naprawdę ważnych dla ciebie aplikacji, kont bankowych, dysków z projektami firmowymi i innych programów oraz aplikacji z wrażliwymi danymi warto zastosować po prostu uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Zapewnia ono zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa. Nowoczesne smartfony mają także opcję ich blokowania na wypadek kradzieży.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.